William Keith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Keith, 1909
Dolina Yosemite, 1885
Zachód słońca nad Mount Tamalpais, 1894

William Keith (ur. 18 listopada 1838 w Old Meldrum, zm. 13 kwietnia 1911 w Berkeley) – amerykański malarz pejzażysta.

Pochodził ze Szkocji, w 1850 jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Nowym Jorku. Początkowo zajmował się grawerowaniem, w 1859 wyjechał na stałe do San Francisco, gdzie osiadł na stałe. Studiował u Samuela Marsdena Brookesa (1816-1892), studia kontynuował w latach 1869-1870 w Düsseldorfie w Niemczech.

William Keith malował początkowo wielkoformatowe pejzaże pod wpływem romantycznych artystów z Hudson River School. Później koncertował się na mniejszych, bardziej intymnych kompozycjach zbliżonych do prac barbizończyków. Artysta odniósł znaczny sukces materialny, miał klientów wśród bogatej elity Kalifornii. Przyjaźnił się z przez wiele lat ze znanym naturalistą Johnem Muirem, z którym przyczynił się do utworzenia Parku Narodowego Yosemite.

Malarz zmarł w Berkeley w Kalifornii w 1911 i pochowano go na Mountain View Cemetery w Oakland. Jego dorobek ocenia się na 1000-2000 płócien, dokładna liczba pozostanie nieznana ponieważ znaczna część obrazów Keitha uległa zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi w San Francisco w 1906. Obecnie większość jego prac posiadają muzea i galerie amerykańskie, m.in. Museum of Fine Arts w Bostonie i Crocker Art Museum w Sacramento.

Nazwiskiem artysty nazwano jeden ze szczytów w Sierra Nevada (Mount Keith) i ulicę w Berkeley (Kalifornia).

Źródła, linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]