William Morris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy angielskiego artysty. Zobacz też: William Morris – angielski wynalazca i przedsiębiorca.
William Morris (ok. 1887)
Strona z Troilus and Criseyde Chaucera zaprojektowana przez Morrisa, z ilustracją Burne-Jonesa (1896)
Tkanina zaprojektowana przez Morrisa (1876)

William Morris (ur. 24 marca 1834 w Walthamstow, zm. 3 października 1896 w Kelmscott Manor) – angielski malarz, rysownik, architekt, projektant, pisarz i poeta. Członek drugiego bractwa prerafaelitów. Współtwórca Socialist League (1884) i Arts and Crafts Movement.

Wierzył w nastanie złotego wieku, kiedy przemysłowców zastąpią artyści, którzy wszystkim pracującym ofiarują szczęście i miłość Piękna. Żył w zgodzie ze swoimi teoriami, różnorodną działalnością starając się je szerzyć i stosować. Urodził się w zamożnej rodzinie. W młodości wiódł życie amatora sztuki. Bardzo wcześnie doszedł do przekonania, że przemysłowa cywilizacja przynosi brzydotę. Pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie środowiska i konieczność polepszenia warunków życia robotników. Uważał maszynę i produkcję przemysłową za nieszczęście i porzucił Londyn, żeby zamieszkać na wsi.

Obrazy Burne-Jonesa, z którym zaprzyjaźnił się w Oxfordzie, zrobiły na nim tak wielkie wrażenie, że porzucił studia architektoniczne dla malarstwa. Razem z Philipem Webbem zbudował sobie dom w pobliżu Londynu, Red House, z czerwonej cegły miejscowej i wedle planu, który uzależniał strukturę fasady od funkcjonalnego układu pomieszczeń wewnętrznych. Był to pierwszy etap prowadzący do Art Nouveau. Drugi wiąże się z powstaniem w Londynie firmy Morris, Marshall, Faulkner and Co. pod szyldem "Fine Art Workmen in Painting, Carving, Furniture and the Metals" w 1861. W sklepie tej firmy znajdowało się wszystko, co służy do dekoracji wnętrza. Celem było uprzystępnienie publiczności użytkowych dzieł sztuki. Do przedsięwzięcia dołączyli się Rossetti, Burne-Jones i inni. Morris projektował tapety, tkaniny, meble, szkła artystyczne.

Morris odnowił także sztukę graficzną. Jego pomysłu jest nowa czcionka zwana "Golden Type," upiększał też książki zdobiąc ich marginesy arabeskami, esami-floresami, liniami, na wzór iluminowanych manuskryptów średniowiecznych. Swoje zasady wyłożył w książce Sztuki dekoracyjne, ich związki z życiem współczesnym. Zainteresował się książką jako przedmiotem użytkowym i zaprojektował nową formę książki: 2 typy stron (zdobione na czarnym tle białymi elementami lub białe tło i czarna ilustracja), stosował druk biało-czarny, ale czasem łączył z czerwienią; zniwelował wolne przestrzenie w książce (tekst umieszczony w bogato zdobionej ramce, inicjały).

Jako poeta był przede wszystkim autorem monumentalnego poematu The earthly paradise (Raj ziemski)[1], nawiązującego do Opowieści kanterberyjskich Geoffreya Chaucera. Tłumaczył też bądź parafrazował staroskandynawskie (islandzkie) pieśni i sagi[2]. Żeby lepiej zrozumieć średniowieczne utwory, udał się nawet do ojczyzny ich autorów, czyli na Islandię[3]. Owocem islandzkich fascynacji Morrisa był między innymi poemat The Story of Sigurd the Volsung and the Fall of the Niblungs[4].

Wybrane publikacje[edytuj]

 • The Defence of Guinevere, and other Poems (1858)
 • The Life and Death of Jason (1867)
 • The Earthly Paradise (1868–1870)
 • Love is Enough, or The Freeing of Pharamond (1872)
 • The Story of Sigurd the Volsung and the Fall of the Nibelungs (1876)
 • Hopes and Fears For Art (1882)
 • A Dream of John Ball (1886)
 • The House of the Wolfings (1888)
 • The Roots of the Mountains (1889)
 • News from Nowhere (1890), polskie tłumaczenie: Wieści znikąd
 • The Story of the Glittering Plain (1890)
 • The Well at the World's End (1892)
 • The Wood Beyond the World (1895)
 • The Water of the Wondrous Isles (1896)
 • The Sundering Flood (1898)

Przypisy

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Earthly_Paradise
 2. Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 448.
 3. Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, tamże; Porównaj też John William Mackail, The life of William Morris, Vol. I. New impression, London 1899, s. 240-275
 4. William Morris, The story of Sigurd the Volsung and the fall of the Niblungs, Fifth edition, Boston 1891.

Bibliografia[edytuj]

 • Edmund Goldzamt, William Morris a geneza społeczna architektury nowoczesnej PWN, Warszawa 1967.

Linki zewnętrzne[edytuj]