William Pulteney (1. hrabia Bath)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Pulteney, 1. hrabia Bath
Lord Bath

William Pulteney, 1. hrabia Bath (ur. 22 marca 1684 w Londynie, zm. 7 lipca 1764) – brytyjski arystokrata i polityk, kreowany w 1742 r. hrabią Bath przez króla Jerzego II. Przez kilka dni w 1742 r. stał na czele brytyjskiego gabinetu.

Był synem Williama Pulteneya, szlachcica z Leicestershire, i jego pierwszej żony Mary Floyd. Wykształcenie odebrał w Westminster School oraz w Christ Church na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów wybrał się w podróż po Europie. W 1705 r., dzięki protekcji Henry’ego Guya, uzyskał mandat parlamentarny w okręgu Hedon. Szybko stał się prominentnym działaczem stronnictwa wigów. Brał udział w oskarżeniu Henry’ego Sacheverella. Kiedy w 1712 r. jego przyjaciel Robert Walpole został osadzony w Tower, Pulteney bronił jego sprawy na forum Izby Gmin i, razem z wieloma czołowymi wigami, odwiedzał Walpole’a w więzieniu.

W 1714 r. Pulteney otrzymał stanowisko sekretarza ds. wojny w administracji Townshenda. W 1716 r. został członkiem Tajnej Rady. Brał udział w rokowaniach pokojowych przed podpisaniem traktatu w Utrechcie. Po upadku gabinetu Townshenda w 1717 r. Pulteney odszedł ze stanowiska. Kiedy w 1722 r. na czele rządu stanął Walpole, Pulteney liczył na otrzymanie stanowiska w rządzie, ale Walpole zaoferował mu tylko tytuł parowski. Oferta została odrzucona, ale w 1723 r. Pulteney przyjął ofiarowane mu mało znaczące stanowisko na Dworze Królewskim. Sprawował je do 1725 r.

Po odwołaniu Pulteney pozostał politykiem opozycji, grupując wokół siebie stronnictwo tzw. „Patriot Whigs”. W 1730 r. odrzucił propozycje Walpole wejścia do jego gabinetu. W 1726 r. został współzałożycielem pisma The Craftsman. W 1734 r. zmienił swój okręg wyborczy na Middlesex. Po upadku Walpole’a w 1742 r. liczył na stanowisko pierwszego lorda skarbu, ale musiał zadowolić się parowskimi tytułami hrabiego Bath, wicehrabiego Pulteney i barona Pulteney, dzięki którym zasiadł w Izbie Lordów.

10 lutego 1746 r. swój gabinet do dymisji podał Henry Pelham. Król Jerzy II powierzył wówczas misję tworzenia rządu lordowi Bath. Bath misję przyjął i zdążył obsadzić część stanowisk, ale szybko zdał sobie sprawę, że nie uzyska wystarczającego poparcia w parlamencie i już 12 lutego zrezygnował ze stanowiska. Pelham powrócił na stanowisko. Po nieudanej próbie utworzenia rządu Bath zaprzestał prowadzenia aktywnej działalności politycznej.

Zmarł w 1764 r. 27 grudnia 1714 r. poślubił Annę Marię Gumley (zm. 14 września 1758), córkę Johna Gumleya. Ich jedyny syn, William, zmarł bezpotomnie w 1763 r. Wraz ze śmiercią lorda Bath wygasły więc jego tytuły parowskie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
nowa kreacja
William-Pulteney-arms.gif Hrabia Bath
1742-1764
William-Pulteney-arms.gif Następca
powrót do domeny królewskiej