Przejdź do zawartości

William Quarter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William J. Quarter
Biskup Chicago
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

21 stycznia 1806
Killurin

Data i miejsce śmierci

10 kwietnia 1848
Chicago

Miejsce pochówku ?
Biskup Chicago
Okres sprawowania

1843–1848

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Prezbiterat

19 września 1829

Nominacja biskupia

28 listopada 1843

Sakra biskupia

10 marca 1844

Sukcesja apostolska
Konsekrator

John Joseph Hughes

Współkonsekratorzy

Benedict Joseph Fenwick SJ
Richard Vincent Whelan

William J. Quarter (ur. 21 stycznia 1806 w Killurin w Irlandii, zm. 10 kwietnia 1848 Chicago, Illinois) – amerykański duchowny pochodzenia irlandzkiego, pierwszy biskup Chicago.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Killurin w hrabstwie Offaly w Irlandii w rodzinie Michaela i Ann, jako trzeci z czwórki braci. Jego dwóch braci także wybrało powołanie kapłańskie. Studiował w Maynooth, a pod wpływem misjonarza z USA, postanowił wyjechać do Ameryki, by wspomóc tamtejszy Kościół cierpiący na brak kapłanów. W 1822 roku dotarł do Quebecu, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych. Tam dokończył przygotowania do kapłaństwa w Emmitsburgu w Marylandzie i 19 września 1829 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa Nowego Jorku Johna Dubois. Pracował duszpastersko w diecezji Nowy Jork. Od roku 1833 był proboszczem w Lower East Side na Manhattanie.

28 listopada 1843 roku otrzymał nominację na ordynariusza nowo utworzonej diecezji Chicago. Sakry udzielił mu bp John Joseph Hughes – jego dotychczasowy zwierzchnik w Nowym Jorku. W towarzystwie swego brata ks. Waltera (który został później jego wikariuszem generalnym) dotarł do miejsca swego przeznaczenia 5 maja 1844 roku. Jako ordynariusz Chicago doprowadził do ukończenia budowy katedry Matki Bożej (zlikwidował zadłużenie spowodowane budową tej świątyni), ufundował University of Saint Mary of the Lake i Saint Xavier University, sprowadził do Chicago Siostry Miłosierdzia i przewodził pierwszemu synodowi diecezji Chicago. W trakcie swej posługi wyświęcił 29 kapłanów i konsekrował 30 nowych świątyń. Zmarł przedwcześnie, w wieku 42 lat. Pochowany został w swej katedrze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]