Willian Dorea da Silva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Willian Dorea da Silva
niezależny biskup starokatolicki
Kraj działania  Brazylia
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1981
São Paulo
Biskup Apostolskiego Kościoła Starokatolickiego w Brazylii
Okres sprawowania 16 kwiecień 2016 - 31 grudzień 2016
Biskup Misji Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Brazylii
Okres sprawowania 11 marzec 2017 - 28 listopad 2017
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej
Inkardynacja 11 marca 2017
Diakonat 5 maj 2009
Prezbiterat 5 maj 2010
Sakra biskupia 16 kwiecień 2016

Willian Dorea da Silva (ur. 7 kwietnia 1980 r. w São Paulo) – niezależny biskup starokatolicki i były członek Rady Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnił rolę tymczasowego duszpasterza Misji Kościoła Starokatolickiego w Brazylii do czasu utworzenia diecezji Kościoła.

Apostolski Kościół Starokatolicki w Brazylii[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2011 roku grupa duchownych, która doszukiwała się swojej tradycji w działalności bpa Jana Perkowskiego, biskupa Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, który w latach trzydziestych XX wieku wyemigrował do Brazylii, dokonała prawnej rejestracji związku wyznaniowego pod urzędową nazwą: Igreja Vétero Católica Do Brasil. Przez pierwsze lata działalności zgromadzili wokół siebie sporą grupę wiernych (wg danych podawanych przez Kościół w latach 2011-2016 skupiali w kilkunastu parafiach ok. 5,5 tys, wiernych na terenie Brazylii, Kamerunu oraz Hiszpanii), ok. 50 duchownych oraz 9 biskupów. W maju 2016 r. Willian da Silva skontaktował się z Kościołem Starokatolickim w Rzeczypospolitej Polskiej i rozpoczął rozmowy mające na celu połączenie obu Kościołów i utworzenie diecezji Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Brazylii. 18 sierpnia 2016 r. bp Marek Kordzik, ówczesny Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz bp da Silva w imieniu Kościoła w Brazylii podpisali historyczną unię pomiędzy dwoma Kościołami. Unia zakładała pełną współpracę pomiędzy Kościołami na polu duszpasterskim, jak i administracyjnym z zaznaczeniem z obu stron, że nadrzędnym celem jest przyłączenie Kościoła w Brazylii na prawach diecezji do struktur w Polsce. W wyniku nieporozumień ze zwierzchnikiem Kościoła pod koniec 2016 biskup odłączył się od Kościoła wraz z większością wiernych oraz biskupów i księży.

Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2017 r. biskup da Silva skontaktował się z przedstawicielami Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej i przekazał prośbę o inkardynację do Kościoła w Polsce oraz utworzenie diecezji na terenie Brazylii. 11 marca 2017 na podstawie dekretu Zwierzchnika Kościoła, ks. Artura Wiecińskiego, bp Willian Dorea da Silva został włączony w poczet duchownych Kościoła[1], jednocześnie zostając włączonym w skład Rady Kościoła.[2] Ze względu na fakt chęci kontynuowania bezpośredniej sukcesji apostolskiej pochodzącej z Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, bp Willian Dorea da Silva zgłosił wniosek o przyjęcie święceń sub conditione z rąk któregoś z biskupów Kościoła. 28 listopada 2017 roku został skreślony z listy duchownych Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej, starokatolicy.pl/duchowni.html, 11 marca 2017.
  2. Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, KSK/PW/4/2017, 11 marca 2017.
  3. Kuria Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Dekret z dn. 28 listopada 2017 roku w sprawie bpa Williana Dorea da Silva, 28 listopada 2017.