Wilpena Pound

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilpena Pound oglądana od wschodniej strony

Wilpena Pound – formacja górska o kolistym kształcie, przypominająca krater meteorytowy, znajdująca się w Górach Flindersa, na terenie Parku Narodowego Gór Flindersa. Składa się z dwóch połączonych ze sobą łańcuchów górskich Wilpena stanowiących naturalny "amfiteatr" o powierzchni ponad 80 km, którego ściany wznoszą się na wysokość ponad 1100 m n.p.m. Jest to popularna atrakcja turystyczna.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Widok z najwyższego wzniesienia Wilpeny

Według większości dostępnych źródeł wilpena to aborygeńskie słowo znaczące "miejsce (wyglądające jak) zgięte palce" lub "zgięta dłoń", choć spotykane są także tłumaczenia "chata"[1] lub "pofałdowana skóra kangura"[2]. Prawdziwe znaczenie nazwy, jeżeli jest ona rzeczywiście pochodzenia aborygeńskiego, zostało najprawdopodobniej zagubione. Warty odnotowania jest fakt, iż leżące na południe od Wilpeny Góry Eldersa znane są jako woodna wolpena – wielkie góry[1]. Sama Wilpena została odkryta w najprawdopodobniej w 1850 lub 1851 i kwestią sporną pozostaje, kto był jej pierwszym odkrywcą[1]. "Pound" to angielskie słowo oznaczające "zagrodę dla zwierząt".

Współcześnie zamieszkujący te obszary Aborygeni nazywają tę formację Ikara – miejsce spotkań.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Fragment ściany Wilpeny pokazujący charakterystyczne warstwy synkliny

Podobnie jak reszta Gór Flindersa, Wilpena to formacja skał sedymentacyjnych, pod ciężarem których zapadła się skorupa ziemska, tworząc charakterystyczne synkliny i antykliny. Na Wilpenę składa się duża antyklina z fałdem biegnącym w kierunku północno-zachodnim. Stoki zewnętrzne i wewnętrzne Wilpeny są bardzo strome, porasta je skrub i eukaliptusy.

Wilpena pozornie wygląda, jakby był to jeden kolisty łańcuch górski. W rzeczywistości składa się z dwóch łańcuchów połączonych w południowej części górą Rawnsley's Bluff. W zachodniej części Wilpeny znajduje się przełom (kanion) Wilpena Gap, z którego wypływa potok Wilpena Creek.

Najwyższym wzniesieniem Wilpeny jest góra St Mary Peak (1170 m) w północno-wschodniej części gór, inne znaczące szczyty Wilpeny to Point Bonney (1133 m), Pompey's Pillar (1165 m) oraz Rawnsley's Bluff (950 m).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wilpena od północy, widziana z punktu widokowego "Razorback Lookout"

W XIX wieku Wilpena służyła jako naturalna zagroda dla zwierząt, a w latach 1901–1914 próbowano wykorzystywać ją nawet do produkcji zbóż. Po powodzi w 1914, która zniszczyła jedyną drogę dojazdową, zaprzestano jej ekonomicznej eksploatacji. W tym samym roku przeszła ona na własność skarbu stanu (wcześniej stanowiła własność prywatną). W 1945 w pobliżu Wilpeny otwarty pierwszy hotel turystyczny "National Pleasure Resort", w 1972 weszła w skład utworzonego wówczas parku narodowego.

Przy samej Wilpenie znajduje się obecnie kurort Wilpena Pound Resort, do którego można dotrzeć od strony południowej z Hawker lub od strony północnej z Blinman. W pobliżu Wilpeny znajduje rozbudowana baza turystyczna. Sama Wilpena, jak i otaczające ją góry, jest bardzo popularnym miejscem wycieczek. Na terenie parku narodowego znajduje się wiele szlaków pieszych, a także specjalnie wytyczonych tras dla samochodów terenowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]