Wim van Velzen (ur. 1943)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wim van Velzen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1943
Rotterdam
Przynależność polityczna Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny

Wim van Velzen, właśc. Wilhelmus Gijsbertus van Velzen (ur. 15 stycznia 1943 w Rotterdamie) – holenderski polityk, działacz katolicki, nauczyciel, deputowany do Parlamentu Europejskiego (1994–2004).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen. Działał w Katolickiej Partii Ludowej, w 1980 przystąpił do Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA). Pracował w szkole w Nijmegen, następnie od 1972 do 1986 w katolickim centrum pedagogicznym w ’s-Hertogenbosch, dochodząc do stanowiska dyrektora. Później przez rok pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego w ministerstwie edukacji.

Od 1987 do 1995 sprawował mandat senatora do Eerste Kamer, wyższej izby Stanów Generalnych. W 1994 i 1999 z ramienia CDA uzyskiwał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IV i V kadencji. Należał do grupy chadeckiej (od 1999 jako jej wiceprzewodniczący), pracował m.in. w Komisji Przemysłu, Handlu Zewnętrznego, Badań Naukowych i Energii. W PE zasiadał do 2004[1].

Obejmował szereg funkcji społecznych, był m.in. wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (1991–2006). Po zakończeniu działalności politycznej współtworzył firmę konsultingową, zajmującą się doradztwem w sprawach instytucji europejskich.

Wspierał działania krajów postkomunistycznych na rzecz integracji ze strukturami europejskimi. Za zasługi w tym zakresie na rzecz Polski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[2]. Uhonorowany także m.in. francuską Legią Honorową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]