Wimbledon 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wimbledon 2016
Miejsce  Wielka Brytania
Londyn, London Borough of Merton
Obiekt All England Lawn Tennis and Croquet Club
Nawierzchnia Trawiasta
Data 27.06–10.07.2016
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 10 856 000 £
Drabinka 128S/128QS/64D/16QD
Dyrektor Richard Lewis
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 10 856 000 £
Drabinka 128S/96QS/64D/16QD
Dyrektor Richard Lewis
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Wielka Brytania Andy Murray
Gra podwójna mężczyzn
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
Gra pojedyncza kobiet
Stany Zjednoczone Serena Williams
Gra podwójna kobiet
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Gra mieszana
Wielka Brytania Heather Watson
Finlandia Henri Kontinen
2015 2017
Strona internetowa
Wielki Szlem 2016

Wimbledon 2016 – trzeci w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 27 czerwca–10 lipca, tradycyjnie na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club w London Borough of Merton – dzielnicy brytyjskiego Londynu. Była to 130. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 28 100 000 funtów szterlingów[1], to w porównaniu do poprzedniej edycji wzrost o 5 procent.

W grze pojedynczej mężczyzn zwyciężył Andy Murray, który pokonał 6:4, 7:6(3), 7:6(2) Milosa Raonica. W grze pojedynczej kobiet Serena Williams obroniła tytuł, triumfując nad Angelique Kerber wynikiem 7:5, 6:3. W deblu mężczyzn Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut pokonali Juliena Benneteau i Édouarda Rogera-Vasselina 6:4, 7:6(1), 6:3. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły siostry Serena i Venus Williams, które w finale pokonały Tímeę Babos i Jarosławę Szwiedową 6:3, 6:4. W grze mieszanej Heather Watson wraz z Henrim Kontinenem pokonali w meczu o mistrzostwo Annę-Lenę Grönefeld i Roberta Faraha wynikiem 7:6(5), 6:4.

Denis Shapovalov zwyciężył w rozgrywkach singlowych chłopców z Alexem de Minaurem 4:6, 6:1, 6:3. W rozrywkach dziewcząt Anastasija Potapowa pokonała Dajanę Jastremśką wynikiem 6:4, 6:3. Kenneth Raisma i Stefanos Tsitsipas wygrali 4:6, 6:4, 6:2 z Félixem Augerem-Aliassime i Denisem Shapovalovem w grze podwójnej chłopców. Usue Maitane Arconada wraz z Claire Liu zwyciężyły w finale debla dziewcząt 6:2, 6:3 z Mariam Bolkwadze i Caty McNally.

Konkurencje singla na wózkach rozegrano po raz pierwszy w historii. Gordon Reid poprzez pokonanie Stefana Olssona 6:1, 6:4 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Jiske Griffioen zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Aniek van Koot 4:6, 6:0, 6:4. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Stéphane'a Houdeta i Nicolasa Peifera 4:6, 6:1, 7:6(6). W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Yui Kamiji i Jordanne Whiley, dzięki wygranej 6:2, 6:2 odniesionej nad Jiske Griffioen i Aniek van Koot.

Greg Rusedski wraz z Fabrice'em Santoro wygrali w rozgrywkach legend mężczyzn z Jonasem Björkmanem i Thomasem Johanssonem 7:5, 6:1. Martina Navrátilová i Salima Safar pokonały po kreczu przy stanie 7:6(5) Lindsay Davenport i Mary Joe Fernández w turnieju legend kobiet. Todd Woodbridge i Mark Woodforde w turnieju legend seniorów pokonali w finale 6:2, 7:5 Jacco Eltingha oraz Paula Haarhuisa.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  28  Stany Zjednoczone Sam Querrey 4 5 7 4  
6  Kanada Milos Raonic 6 7 5 6  
  6  Kanada Milos Raonic 6 63 4 7 6  
  3  Szwajcaria Roger Federer 3 7 6 5 3  
3  Szwajcaria Roger Federer 64 4 6 7 6
  9  Chorwacja Marin Čilić 7 6 3 69 3  
    6  Kanada Milos Raonic 4 63 62
  2  Wielka Brytania Andy Murray 6 7 7
  10  Czechy Tomáš Berdych 7 6 6  
32  Francja Lucas Pouille 64 3 2  
10  Czechy Tomáš Berdych 3 3 3
  2  Wielka Brytania Andy Murray 6 6 6  
12  Francja Jo-Wilfried Tsonga 610 1 6 6 1
  2  Wielka Brytania Andy Murray 7 6 3 4 6  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6  
21  Rosja Anastasija Pawluczenkowa 4 4  
  1  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6  
   Rosja Jelena Wiesnina 2 0  
19  Słowacja Dominika Cibulková 2 2
   Rosja Jelena Wiesnina 6 6  
    1  Stany Zjednoczone Serena Williams 7 6
  4  Niemcy Angelique Kerber 5 3
  5  Rumunia Simona Halep 5 62  
4  Niemcy Angelique Kerber 7 7  
4  Niemcy Angelique Kerber 6 6
  8  Stany Zjednoczone Venus Williams 4 4  
8  Stany Zjednoczone Venus Williams 7 6
   Kazachstan Jarosława Szwiedowa 65 2  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
6 66 6 7  
10  Finlandia Henri Kontinen
 Australia John Peers
4 7 4 68  
  1  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
6 3 63 6 6  
  12  Filipiny Treat Huey
 Białoruś Maks Mirny
4 6 7 4 4  
WC  Wielka Brytania Jonathan Marray
 Kanada Adil Shamasdin
4 65 3
  12  Filipiny Treat Huey
 Białoruś Maks Mirny
6 7 6  
    1  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
6 7 6
  PR  Francja Julien Benneteau
 Francja Édouard Roger-Vasselin
4 61 3
  PR  Francja Julien Benneteau
 Francja Édouard Roger-Vasselin
6 6 611 61 10  
3  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
4 4 7 7 8  
PR  Francja Julien Benneteau
 Francja Édouard Roger-Vasselin
7 6 5 7
  11  Południowa Afryka Raven Klaasen
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
5 4 7 65  
11  Południowa Afryka Raven Klaasen
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
7 6 7
  2  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
62 1 64  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Szwajcaria Martina Hingis
 Indie Sania Mirza
2 4  
5  Węgry Tímea Babos
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
6 6  
  5  Węgry Tímea Babos
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
6 6  
  10  Stany Zjednoczone Raquel Atawo
 Stany Zjednoczone Abigail Spears
4 2  
PR  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Czechy Květa Peschke
4 2
  10  Stany Zjednoczone Raquel Atawo
 Stany Zjednoczone Abigail Spears
6 6  
    5  Węgry Tímea Babos
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
3 4
   Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
6 6
   Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
7 4 6  
4  Rosja Jekatierina Makarowa
 Rosja Jelena Wiesnina
61 6 2  
 Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
7 6
  8  Niemcy Julia Görges
 Czechy Karolína Plíšková
63 3  
8  Niemcy Julia Görges
 Czechy Karolína Plíšková
7 6
  2  Francja Caroline Garcia
 Francja Kristina Mladenovic
69 3  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wimbledon 2016 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  14  Kazachstan Jarosława Szwiedowa
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
6 3 7  
11  Słowenia Katarina Srebotnik
 Polska Marcin Matkowski
3 6 5  
  14  Kazachstan Jarosława Szwiedowa
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
4 6 5  
  15  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Kolumbia Robert Farah
6 2 7  
15  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Kolumbia Robert Farah
62 6 6
  10  Słowenia Andreja Klepač
 Austria Alexander Peya
7 3 3  
    15  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Kolumbia Robert Farah
65 4
   Wielka Brytania Heather Watson
 Finlandia Henri Kontinen
7 6
   Łotwa Jeļena Ostapenko
 Austria Oliver Marach
7 4 6  
 Kolumbia Mariana Duque Mariño
 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
5 6 0  
 Łotwa Jeļena Ostapenko
 Austria Oliver Marach
61 3
   Wielka Brytania Heather Watson
 Finlandia Henri Kontinen
7 6  
 Rosja Ałła Kudriawcewa
 Stany Zjednoczone Scott Lipsky
3 2
   Wielka Brytania Heather Watson
 Finlandia Henri Kontinen
6 6  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Grecja Stefanos Tsitsipas 3 2  
11  Uzbekistan Djurabeck Karimov 6 1k  
  1  Grecja Stefanos Tsitsipas 6 65 2  
  5  Kanada Denis Shapovalov 4 7 6  
4  Węgry Máté Valkusz 4 2
  5  Kanada Denis Shapovalov 6 6  
    5  Kanada Denis Shapovalov 4 6 6
  7  Australia Alex de Minaur 6 1 3
  7  Australia Alex de Minaur 5 7 6  
3  Kanada Félix Auger-Aliassime 7 65 2  
7  Australia Alex de Minaur 6 6
  2  Stany Zjednoczone Ulises Blanch 3 2  
8  Francja Geoffrey Blancaneaux 3 2
  2  Stany Zjednoczone Ulises Blanch 6 6  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Olesia Pierwuszyna 6 6  
8  Stany Zjednoczone Sofia Kenin 0 0  
  1  Rosja Olesia Pierwuszyna 64 7 3  
  7  Ukraina Dajana Jastremśka 7 62 6  
 Stany Zjednoczone Claire Liu 1 4
  7  Ukraina Dajana Jastremśka 6 6  
    7  Ukraina Dajana Jastremśka 4 3
  4  Rosja Anastasija Potapowa 6 6
  9  Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada 3 2  
4  Rosja Anastasija Potapowa 6 6  
4  Rosja Anastasija Potapowa 5 6 6
  5  Stany Zjednoczone Kayla Day 7 2 0  
5  Stany Zjednoczone Kayla Day 6 1
   Wielka Brytania Gabriella Taylor 4 1k  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Kanada Félix Auger-Aliassime
 Kanada Denis Shapovalov
6 7  
 Egipt Youssef Hossam
 Turcja Ergi Kırkın
0 60  
  1  Kanada Félix Auger-Aliassime
 Kanada Denis Shapovalov
7 3 6  
  3  Serbia Miomir Kecmanović
 Norwegia Casper Ruud
61 6 3  
3  Serbia Miomir Kecmanović
 Norwegia Casper Ruud
7 6
  7  Australia Alex de Minaur
 Australia Blake Ellis
63 3  
    1  Kanada Félix Auger-Aliassime
 Kanada Denis Shapovalov
6 4 2
  2  Estonia Kenneth Raisma
 Grecja Stefanos Tsitsipas
4 6 6
   Słowacja Lukáš Klein
 Japonia Yosuke Watanuki
66 6 3  
4  Kanada Benjamin Sigouin
 Niemcy Louis Wessels
7 4 6  
4  Kanada Benjamin Sigouin
 Niemcy Louis Wessels
65 67
  2  Estonia Kenneth Raisma
 Grecja Stefanos Tsitsipas
7 7  
 Stany Zjednoczone Ulises Blanch
 Stany Zjednoczone Vasil Kirkov
6 3 4
  2  Estonia Kenneth Raisma
 Grecja Stefanos Tsitsipas
3 6 6  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Olesia Pierwuszyna
 Rosja Anastasija Potapowa
63 6 6  
 Grecja Eleni Christofi
 Czechy Lucie Kaňková
7 2 3  
  1  Rosja Olesia Pierwuszyna
 Rosja Anastasija Potapowa
5 4  
  4  Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada
 Stany Zjednoczone Claire Liu
7 6  
4  Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada
 Stany Zjednoczone Claire Liu
6 62 6
  5  Stany Zjednoczone Sofia Kenin
 Czechy Monika Kilnarová
1 7 3  
    4  Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada
 Stany Zjednoczone Claire Liu
6 6
   Gruzja Mariam Bolkwadze
 Stany Zjednoczone Caty McNally
2 3
   Norwegia Malene Helgø
 Rumunia Ioana Mincă
6 4 3  
3  Słowenia Kaia Juvan
 Polska Iga Świątek
2 6 6  
3  Słowenia Kaia Juvan
 Polska Iga Świątek
1 3
   Gruzja Mariam Bolkwadze
 Stany Zjednoczone Caty McNally
6 6  
 Gruzja Mariam Bolkwadze
 Stany Zjednoczone Caty McNally
7 65 6
  2  Stany Zjednoczone Amanda Anisimova
 Stany Zjednoczone Alexandra Sanford
5 7 3  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Francja Stéphane Houdet 3 6 6  
 Francja Michaël Jeremiasz 6 3 1  
  1  Francja Stéphane Houdet 6 3 3  
   Szwecja Stefan Olsson 3 6 6  
 Argentyna Gustavo Fernández 7 2 2
   Szwecja Stefan Olsson 5 6 6  
     Szwecja Stefan Olsson 1 4
   Wielka Brytania Gordon Reid 6 6
   Francja Nicolas Peifer 3 4  
 Wielka Brytania Gordon Reid 6 6  
 Wielka Brytania Gordon Reid 7 6
  2  Belgia Joachim Gérard 69 4  
WC  Wielka Brytania Alfie Hewett 0 4
  2  Belgia Joachim Gérard 6 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Jiske Griffioen 6 6  
 Niemcy Sabine Ellerbrock 4 4  
  1  Holandia Jiske Griffioen 61 6 7  
   Holandia Marjolein Buis 7 0 63  
WC  Wielka Brytania Louise Hunt 2 0
   Holandia Marjolein Buis 6 6  
    1  Holandia Jiske Griffioen 4 6 6
   Holandia Aniek van Koot 6 0 4
   Wielka Brytania Jordanne Whiley 6 6  
 Wielka Brytania Lucy Shuker 1 1  
 Wielka Brytania Jordanne Whiley 5 3
   Holandia Aniek van Koot 7 6  
 Holandia Aniek van Koot 2 7 6
  2  Japonia Yui Kamiji 6 5 4  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
5 6 7  
 Szwecja Stefan Olsson
 Holandia Maikel Scheffers
7 1 66     1  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
6 1 66
 Argentyna Gustavo Fernández
 Belgia Joachim Gérard
3 2   2  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
4 6 7
2  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 6  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6  
 Holandia Marjolein Buis
 Wielka Brytania Louise Hunt
1 3     1  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6
 Niemcy Sabine Ellerbrock
 Wielka Brytania Lucy Shuker
1 64   2  Holandia Jiske Griffioen
 Holandia Aniek van Koot
2 2
2  Holandia Jiske Griffioen
 Holandia Aniek van Koot
6 7  

Turnieje legend[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Finał
A4  Wielka Brytania Greg Rusedski
 Francja Fabrice Santoro
7 6
B1  Szwecja Jonas Björkman
 Szwecja Thomas Johansson
5 1

Turniej legend kobiet[edytuj | edytuj kod]

Finał
A2  Stany Zjednoczone Lindsay Davenport
 Stany Zjednoczone Mary Joe Fernández
65 k
B3  Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
 Tunezja Salima Safar
7

Turniej legend seniorów[edytuj | edytuj kod]

Finał
A4  Australia Todd Woodbridge
 Australia Mark Woodforde
6 7
B1  Holandia Jacco Eltingh
 Holandia Paul Haarhuis
2 5

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy:

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Brytyjska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Wielka Brytania Liam Broady
Niemcy Dustin Brown
Wielka Brytania Brydan Klein
Czechy Radek Štěpánek
Wielka Brytania Alexander Ward
Wielka Brytania James Ward

Gra pojedyncza kobiet

Słowacja Daniela Hantuchová
Rosja Marina Mielnikowa
Wielka Brytania Tara Moore
Wielka Brytania Laura Robson
Rosja Jewgienija Rodina
Wielka Brytania Katie Swan

Gra podwójna mężczyzn

Wielka Brytania Kyle Edmund / Wielka Brytania James Ward
Wielka Brytania Daniel Evans / Wielka Brytania Lloyd Glasspool
Australia Lleyton Hewitt / Australia Jordan Thompson
Wielka Brytania Brydan Klein / Wielka Brytania Alexander Ward
Wielka Brytania Jonathan Marray / Kanada Adil Shamasdin
Wielka Brytania Ken Skupski / Wielka Brytania Neal Skupski

Gra podwójna kobiet

Wielka Brytania Naomi Broady / Wielka Brytania Laura Robson
Słowacja Daniela Hantuchová / Chorwacja Donna Vekić
Wielka Brytania Tara Moore / Szwajcaria Conny Perrin
Wielka Brytania Jocelyn Rae / Wielka Brytania Anna Smith
Gra mieszana
Wielka Brytania Naomi Broady / Wielka Brytania Liam Broady
Wielka Brytania Jocelyn Rae / Wielka Brytania Colin Fleming
Wielka Brytania Laura Robson / Wielka Brytania Dominic Inglot
Wielka Brytania Tara Moore / Wielka Brytania Ken Skupski
Wielka Brytania Anna Smith / Wielka Brytania Neal Skupski

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu i deblu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Australia Matthew Barton
  2. Rosja Aleksander Kudriawcew
  3. Francja Tristan Lamasine
  4. Wielka Brytania Marcus Willis
  5. Belgia Ruben Bemelmans
  6. Stany Zjednoczone Bjorn Fratangelo
  7. Australia Luke Saville
  8. Rumunia Marius Copil
  9. Holandia Igor Sijsling
  10. Francja Albano Olivetti
  11. Słowacja Lukáš Lacko
  12. Japonia Yoshihito Nishioka
  13. Chorwacja Franko Škugor
  14. Stany Zjednoczone Dennis Novikov
  15. Mołdawia Radu Albot
  16. Francja Édouard Roger-Vasselin

Gra pojedyncza kobiet

  1. Niemcy Tatjana Maria
  2. Szwajcaria Amra Sadiković
  3. Słowacja Jana Čepelová
  4. Serbia Aleksandra Krunić
  5. Grecja Maria Sakari
  6. Stany Zjednoczone Julia Boserup
  7. Austria Tamira Paszek
  8. Tajlandia Luksika Kumkhum
  9. Luksemburg Mandy Minella
  10. Rosja Jekatierina Aleksandrowa
  11. Nowa Zelandia Marina Erakovic
  12. Polska Paula Kania

Gra podwójna mężczyzn

  1. Francja Quentin Halys / Francja Tristan Lamasine
  2. Rosja Konstantin Krawczuk / Ukraina Denys Mołczanow
  3. Salwador Marcelo Arévalo / Wenezuela Roberto Maytín
  4. Niemcy Dustin Brown / Niemcy Jan-Lennard Struff

Gra podwójna kobiet

  1. Holandia Demi Schuurs / Czechy Renata Voráčová
  2. Belgia Elise Mertens / Belgia An-Sophie Mestach
  3. Chińskie Tajpej Chan Chin-wei / Chińska Republika Ludowa Han Xinyun
  4. Japonia Shūko Aoyama / Japonia Makoto Ninomiya

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza kobiet

  1. Chińska Republika Ludowa Duan Yingying

Gra podwójna mężczyzn

  1. Tajlandia Sanchai Ratiwatana / Tajlandia Sonchat Ratiwatana

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu z 2015 roku oraz mistrzów z roku 2016.

Konkurencja Mistrzowie 2015 Mistrzowie 2016
gra pojedyncza mężczyzn Serbia Novak Đoković Wielka Brytania Andy Murray
gra pojedyncza kobiet Stany Zjednoczone Serena Williams Stany Zjednoczone Serena Williams
gra podwójna mężczyzn Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
gra podwójna kobiet Szwajcaria Martina Hingis
Indie Sania Mirza
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
gra mieszana Szwajcaria Martina Hingis
Indie Leander Paes
Wielka Brytania Heather Watson
Finlandia Henri Kontinen
gra pojedyncza chłopców Stany Zjednoczone Reilly Opelka Kanada Denis Shapovalov
gra pojedyncza dziewcząt Rosja Sofja Żuk Rosja Anastasija Potapowa
gra podwójna chłopców Wietnam Lý Hoàng Nam
Indie Sumit Nagal
Estonia Kenneth Raisma
Grecja Stefanos Tsitsipas
gra podwójna dziewcząt Węgry Dalma Gálfi
Węgry Fanny Stollár
Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada
Stany Zjednoczone Claire Liu
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Gordon Reid
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Jiske Griffioen
gra podwójna mężczyzn na wózkach Argentyna Gustavo Fernández
Francja Nicolas Peifer
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
turniej legend mężczyzn Chorwacja Goran Ivanišević
Chorwacja Ivan Ljubičić
Wielka Brytania Greg Rusedski
Francja Fabrice Santoro
turniej legend kobiet Bułgaria Magdalena Maleewa
Australia Rennae Stubbs
Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Tunezja Salima Safar
turniej legend seniorów Holandia Jacco Eltingh
Holandia Paul Haarhuis
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 27 czerwca 1. runda Francja Jérémy Chardy Francja Gaël Monfils (17) 6:7(4), 6:0, 4:6, 6:1, 6:2
Uzbekistan Denis Istomin Południowa Afryka Kevin Anderson (20) 4:6, 6:7(13), 6:4, 7:6(2), 6:3
Francja Pierre-Hugues Herbert Niemcy Philipp Kohlschreiber (21) 7:5, 6:3, 3:6, 6:3
Rosja Andriej Kuzniecow Urugwaj Pablo Cuevas (29) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:4
4. 30 czerwca 2. runda Czechy Jiří Veselý Austria Dominic Thiem (8) 7:6(4), 7:6(5), 7:6(3)
Francja Nicolas Mahut Hiszpania David Ferrer (13) 6:1, 6:4, 6:3
Bułgaria Grigor Dimitrow Francja Gilles Simon (16) 6:3, 7:6(1), 4:6, 6:4
Słowacja Lukáš Lacko (Q) Chorwacja Ivo Karlović (23) 6:3, 3:6, 7:6(5), 6:4
Hiszpania Albert Ramos-Viñolas Serbia Viktor Troicki (25) 3:6, 6:3, 6:3, 2:6, 6:3
Australia John Millman Francja Benoît Paire (26) 7:6(5), 6:3, 4:6, 6:2
Wielka Brytania Daniel Evans Ukraina Ołeksandr Dołhopołow (30) 7:6(6), 6:4, 6:1
5. 1 lipca Argentyna Juan Martín del Potro (PR) Szwajcaria Stan Wawrinka (4) 3:6, 6:3, 7:6(2), 6:3
6. 2 lipca 3. runda Stany Zjednoczone Sam Querrey (28) Serbia Novak Đoković (1) 7:6(6), 6:1, 3:6, 7:6(5)
Australia Bernard Tomic (19) Hiszpania Roberto Bautista-Agut (14) 6:2, 6:4, 6:4
Kanada Milos Raonic (6) Stany Zjednoczone Jack Sock (27) 7:6(2), 6:4, 7:6(1)
7. 3 lipca Francja Jo-Wilfried Tsonga (12) Stany Zjednoczone John Isner (18) 6:7(3), 3:6, 7:6(5), 6:2, 19:17
Australia Nick Kyrgios (15) Hiszpania Feliciano López (22) 6:3, 6:7(2), 6:3, 6:4
Czechy Tomáš Berdych (10) Niemcy Alexander Zverev (24) 6:3, 6:4, 4:6, 6:1
Czechy Jiří Veselý Portugalia João Sousa (31) 6:2, 6:2, 7:5
8. 4 lipca 4. runda Chorwacja Marin Čilić (9) Japonia Kei Nishikori (5) 6:1, 5:1 krecz
Francja Jo-Wilfried Tsonga (12) Francja Richard Gasquet (7) 4:2 krecz
Kanada Milos Raonic (6) Belgia David Goffin (11) 4:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:4
Wielka Brytania Andy Murray (2) Australia Nick Kyrgios (15) 7:5, 6:1, 6:4
Francja Lucas Pouille (32) Australia Bernard Tomic (19) 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 10:8
10. 6 lipca Ćwierćfinał Szwajcaria Roger Federer (3) Chorwacja Marin Čilić (9) 6:7(4), 4:6, 6:3, 7:6(9), 6:3
Wielka Brytania Andy Murray (2) Francja Jo-Wilfried Tsonga (12) 7:6(10), 6:1, 3:6, 4:6, 6:1
Kanada Milos Raonic (6) Stany Zjednoczone Sam Querrey (28) 6:4, 7:5, 5:7, 6:4
Czechy Tomáš Berdych (10) Francja Lucas Pouille (32) 7:6(4), 6:3, 6:2
12. 8 lipca Półfinał Kanada Milos Raonic (6) Szwajcaria Roger Federer (3) 6:3, 6:7(3), 4:6, 7:5, 6:3
Wielka Brytania Andy Murray (2) Czechy Tomáš Berdych (10) 6:3, 6:3, 6:3
14. 10 lipca Finał Wielka Brytania Andy Murray (2) Kanada Milos Raonic (6) 6:4, 7:6(3), 7:6(2)

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 27 czerwca 1. runda Rosja Jekatierina Aleksandrowa (Q) Serbia Ana Ivanović (23) 6:2, 7:5
Niemcy Carina Witthöft Rumunia Irina-Camelia Begu (25) 6:1, 6:4
4. 30 czerwca Białoruś Alaksandra Sasnowicz Francja Kristina Mladenovic (31) 6:3, 6:3
2. runda Słowacja Jana Čepelová (Q) Hiszpania Garbiñe Muguruza (2) 6:3, 6:2
Stany Zjednoczone Julia Boserup (Q) Szwajcaria Belinda Bencic (7) 6:4, 1:0 krecz
Niemcy Sabine Lisicki Australia Samantha Stosur (14) 6:4, 6:2
Japonia Misaki Doi Czechy Karolína Plíšková (15) 7:6(5), 6:3
Kanada Eugenie Bouchard Wielka Brytania Johanna Konta (16) 6:3, 1:6, 6:3
Kazachstan Jarosława Szwiedowa Ukraina Elina Switolina (17) 6:2, 3:6, 6:4
Francja Alizé Cornet Włochy Sara Errani (20) 7:6(4), 7:5
Nowa Zelandia Marina Erakovic (Q) Serbia Jelena Janković (22) 4:6, 7:6(1), 8:6
Czechy Kateřina Siniaková Francja Caroline Garcia (30) 4:6, 6:4, 6:1
Rosja Jelena Wiesnina Niemcy Andrea Petković (32) 7:5, 6:3
5. 1 lipca 3. runda Stany Zjednoczone Venus Williams (8) Rosja Darja Kasatkina (29) 7:5, 4:6, 10:8
6. 2 lipca 2. runda Rosja Jekatierina Makarowa Czechy Petra Kvitová (10) 7:5, 7:6(5)
3. runda Rumunia Simona Halep (5) Holandia Kiki Bertens (26) 6:4, 6:3
7. 3 lipca Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe (27) Włochy Roberta Vinci (6) 6:3, 6:4
Rosja Anastasija Pawluczenkowa (21) Szwajcaria Timea Bacsinszky (11) 6:3, 6:2
Rosja Swietłana Kuzniecowa (13) Stany Zjednoczone Sloane Stephens (18) 6:7(1), 6:2, 8:6
Rosja Jekatierina Makarowa Czechy Barbora Strýcová (24) 6:4, 6:2
8. 4 lipca 4. runda Słowacja Dominika Cibulková (19) Polska Agnieszka Radwańska (3) 6:3, 5:7, 9:7
Rumunia Simona Halep (5) Stany Zjednoczone Madison Keys (9) 6:7(5), 6:4, 6:3
Stany Zjednoczone Venus Williams (8) Hiszpania Carla Suárez Navarro (12) 7:6(3), 6:4
Stany Zjednoczone Serena Williams (1) Rosja Swietłana Kuzniecowa (13) 7:5, 6:0
Rosja Anastasija Pawluczenkowa (21) Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe (27) 6:3, 6:3
Kazachstan Jarosława Szwiedowa Czechy Lucie Šafářová (28) 6:2, 6:4
9. 5 lipca Ćwierćfinał Niemcy Angelique Kerber (4) Rumunia Simona Halep (5) 7:5, 7:6(2)
Rosja Jelena Wiesnina Słowacja Dominika Cibulková (19) 6:2, 6:2
Stany Zjednoczone Serena Williams (1) Rosja Anastasija Pawluczenkowa (21) 6:4, 6:4
11. 7 lipca Półfinał Niemcy Angelique Kerber (4) Stany Zjednoczone Venus Williams (8) 6:4, 6:4
13. 9 lipca Finał Stany Zjednoczone Serena Williams (1) Niemcy Angelique Kerber (4) 7:5, 6:3

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
4. 30 czerwca 1. runda Wielka Brytania Jonathan Marray
Kanada Adil Shamasdin (WC)
Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău (4)
6:2, 7:6(3)
6. 2 lipca Wielka Brytania Ken Skupski
Wielka Brytania Neal Skupski (WC)
Polska Łukasz Kubot
Austria Alexander Peya (7)
2:6, 7:6(7), 11:9
2. runda Australia Sam Groth
Szwecja Robert Lindstedt
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (13)
6:7(4), 6:4, 6:4
8. 4 lipca Francja Julien Benneteau
Francja Édouard Roger-Vasselin (PR)
Wielka Brytania Dominic Inglot
Kanada Daniel Nestor (9)
7:6(0), 6:4
3. runda Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram (11)
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo (5)
7:6(3), 7:6(5), 6:3
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers (10)
Indie Rohan Bopanna
Rumunia Florin Mergea (6)
2:6, 6:3, 6:4, 6:7(6), 8:6
Wielka Brytania Jonathan Marray
Kanada Adil Shamasdin (WC)
Urugwaj Pablo Cuevas
Hiszpania Marcel Granollers (15)
6:3, 4:6, 6:4, 3:6, 14:12
9. 5 lipca Francja Julien Benneteau
Francja Édouard Roger-Vasselin (PR)
Kanada Vasek Pospisil
Stany Zjednoczone Jack Sock (8)
6:4, 3:6, 6:7(3), 7:5, 6:4
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan (2)
Czechy Radek Štěpánek
Serbia Nenad Zimonjić (14)
7:5, 6:7(10), 6:4, 3:6, 6:3
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (3)
Chorwacja Mate Pavić
Nowa Zelandia Michael Venus (16)
6:3, 7:6(3), 4:6, 4:6, 16:14
10. 6 lipca Ćwierćfinał Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram (11)
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan (2)
7:6(2), 6:1, 7:6(4)
Francja Julien Benneteau
Francja Édouard Roger-Vasselin (PR)
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (3)
6:4, 6:4, 6:7(11), 6:7(1), 10:8
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (1)
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers (10)
6:4, 6:7(6), 6:4, 7:6(8)
11. 7 lipca Półfinał Francja Julien Benneteau
Francja Édouard Roger-Vasselin (PR)
Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram (11)
7:5, 6:4, 5:7, 7:6(5)
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (1)
Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny (12)
6:4, 3:6, 6:7(3), 6:4, 6:4

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
4. 30 czerwca 1. runda Chorwacja Darija Jurak
Australia Anastasija Rodionowa
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai (9)
7:6(6), 2:6, 7:5
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Słowenia Andreja Klepač
Słowenia Katarina Srebotnik (11)
7:5, 6:3
Rosja Aleksandra Panowa
Stany Zjednoczone Shelby Rogers
Rosja Margarita Gasparian
Rumunia Monica Niculescu (12)
4:6, 6:4, 6:3
6. 2 lipca Holandia Michaëlla Krajicek
Czechy Barbora Strýcová
Włochy Sara Errani
Gruzja Oksana Kalasznikowa (15)
4:6, 7:5, 6:2
7. 3 lipca Australia Darja Gawriłowa
Rosja Darja Kasatkina
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
Czechy Lucie Šafářová (7)
6:2, 0:6, 7:5
2. runda Serbia Jelena Janković
Serbia Aleksandra Krunić
Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Chińskie Tajpej Chan Yung-jan (3)
6:2, 4:6, 6:2
Stany Zjednoczone Christina McHale
Łotwa Jeļena Ostapenko
Stany Zjednoczone Vania King
Rosja Ałła Kudriawcewa (13)
6:1, 6:4
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Czechy Květa Peschke (PR)
Holandia Kiki Bertens
Szwecja Johanna Larsson (16)
6:4, 6:1
9. 5 lipca 3. runda Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Czechy Andrea Hlaváčková
Czechy Lucie Hradecká (6)
6:4, 6:3
10. 6 lipca Francja Caroline Garcia
Francja Kristina Mladenovic (2)
Hiszpania Anabel Medina Garrigues
Hiszpania Arantxa Parra Santonja (14)
5:3 krecz
11. 7 lipca Ćwierćfinał Węgry Tímea Babos
Kazachstan Jarosława Szwiedowa (5)
Szwajcaria Martina Hingis
Indie Sania Mirza (1)
6:2, 6:4
Niemcy Julia Görges
Czechy Karolína Plíšková (8)
Francja Caroline Garcia
Francja Kristina Mladenovic (2)
7:6(9), 6:3
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Rosja Jekatierina Makarowa
Rosja Jelena Wiesnina (4)
7:6(1), 4:6, 6:2
12. 8 lipca Półfinał Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Niemcy Julia Görges
Czechy Karolína Plíšková (8)
7:6(3), 6:4
Węgry Tímea Babos
Kazachstan Jarosława Szwiedowa (5)
Stany Zjednoczone Raquel Atawo
Stany Zjednoczone Abigail Spears (10)
6:4, 6:2
13. 9 lipca Finał Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Węgry Tímea Babos
Kazachstan Jarosława Szwiedowa (5)
6:3, 6:4

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
7. 3 lipca 2. runda Kolumbia Mariana Duque Mariño
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe
Rumunia Horia Tecău (3)
7:5, 3:6, 6:3
Hiszpania Arantxa Parra Santonja
Meksyk Santiago González
Stany Zjednoczone Raquel Atawo
Południowa Afryka Raven Klaasen (7)
6:4, 6:4
Rosja Ałła Kudriawcewa
Stany Zjednoczone Scott Lipsky
Chińskie Tajpej Chuang Chia-jung
Kanada Daniel Nestor (12)
2:6, 6:3, 6:3
8. 4 lipca Kanada Gabriela Dabrowski
Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Białoruś Maks Mirny (4)
7:5, 6:2
Łotwa Jeļena Ostapenko
Austria Oliver Marach
Holandia Kiki Bertens
Holandia Jean-Julien Rojer (8)
4:6, 7:6(5), 6:4
9. 5 lipca 2. runda Wielka Brytania Anna Smith
Wielka Brytania Neal Skupski (WC)
Indie Sania Mirza
Chorwacja Ivan Dodig (1)
4:6, 6:3, 7:5
3. runda Kolumbia Mariana Duque Mariño
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Australia Anastasija Rodionowa
Indie Rohan Bopanna (13)
7:6(5), 6:3
10. 6 lipca 2. runda Wielka Brytania Heather Watson
Finlandia Henri Kontinen
Rosja Jelena Wiesnina
Brazylia Bruno Soares (2)
walkower
3. runda Rosja Ałła Kudriawcewa
Stany Zjednoczone Scott Lipsky
Chińskie Tajpej Chan Yung-jan
Serbia Nenad Zimonjić (5)
6:3, 7:6(5)
Słowenia Andreja Klepač
Austria Alexander Peya (10)
Czechy Andrea Hlaváčková
Polska Łukasz Kubot (6)
6:1, 6:2
11. 7 lipca Łotwa Jeļena Ostapenko
Austria Oliver Marach
Czechy Lucie Šafářová
Czechy Radek Štěpánek (6)
6:4, 7:6(5)
Ćwierćfinał Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Kolumbia Robert Farah (15)
Słowenia Andreja Klepač
Austria Alexander Peya (10)
6:7(2), 6:3, 6:3
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi (14)
Słowenia Katarina Srebotnik
Polska Marcin Matkowski (11)
6:3, 3:6, 7:5
Wielka Brytania Heather Watson
Finlandia Henri Kontinen
Szwajcaria Martina Hingis
Indie Leander Paes (16)
3:6, 6:3, 6:2
12. 8 lipca Półfinał Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Kolumbia Robert Farah (15)
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi (14)
6:4, 2:6, 7:5
14. 10 lipca Finał Wielka Brytania Heather Watson
Finlandia Henri Kontinen
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Kolumbia Robert Farah (15)
7:6(5), 6:4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wimbledon prize money 2016 (ang.). 2016.wimbledon.com. [dostęp 2016-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-19)].
  2. Rafael Nadal to miss Wimbledon (ang.). bbc.co.uk, 2016-06-09. [dostęp 2016-07-04].
  3. Wimbledon 2016: Victoria Azarenka out of Wimbledon (ang.). bbc.co.uk, 2016-06-23. [dostęp 2016-07-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]