Wimbledon 2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wimbledon 2022
Miejsce

 Wielka Brytania
Wimbledon, Londyn

Obiekt

All England Lawn Tennis and Croquet Club

Nawierzchnia

Trawiasta

Data

27.06–10.07.2022

ATP Tour
Kategoria

Wielki Szlem

Drabinka

128S/128Q/64D/32X

Dyrektor

Jamie Baker

WTA Tour
Kategoria

Wielki Szlem

Drabinka

128S/128Q/64D/32X

Dyrektor

Jamie Baker

Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Serbia Novak Đoković
Gra podwójna mężczyzn
Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
Gra pojedyncza kobiet
Kazachstan Jelena Rybakina
Gra podwójna kobiet
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Neal Skupski
2021 2023
Strona internetowa
Wielki Szlem 2022

Wimbledon 2022 – trzeci w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 27 czerwca–10 lipca, tradycyjnie na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club w Wimbledonie – dzielnicy Londynu. Była to 135. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 40 350 000 funtów szterlingów[1].

W 2022 roku Wimbledon obchodził stulecie swojego „Kortu Centralnego” (Centre Court). Była to też pierwsza edycja zawodów, podczas której w pierwszą niedzielę imprezy zaplanowano mecze do rozegrania. Do tej pory niedziela w środku turnieju była tradycyjnie dniem wolnym od zmagań zawodników i zawodniczek (nie licząc lat 1991, 1997, 2004 i 2016, gdy opóźnienia spowodowane złą pogodą wymogły na organizatorach zmianę terminarza[2])[3].

Obrońcą tytułu w grze pojedynczej mężczyzn był sześciokrotny zwycięzca turnieju, niepokonany na kortach Wimbledonu od 2018 roku, Novak Đoković[4]. Trofeum w grze pojedynczej kobiet w 2021 roku zdobyła Ashleigh Barty, która już jednak zakończyła karierę zawodową[5].

W grze pojedynczej mężczyzn Novak Đoković obronił trofeum, pokonując w finale 4:6, 6:3, 6:4, 7:6(3) Nicka Kyrgiosa. W grze pojedynczej kobiet Jelena Rybakina triumfowała nad Uns Dżabir, uzyskując w meczu finałowym wynik 3:6, 6:2, 6:2. W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Matthew Ebden i Max Purcell, którzy triumfowali w finale 7:6(5), 6:7(3), 4:6, 6:4, 7:6(10–2) nad parą Nikola MektićMate Pavić. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Barbora Krejčíková i Kateřina Siniaková, które w finale pokonały Elise Mertens i Zhang Shuai 6:2, 6:4. W grze mieszanej Desirae Krawczyk oraz Neal Skupski obronili tytuł sprzed roku, pokonując w meczu o mistrzostwo Samanthę Stosur wraz z Matthew Ebdenem 6:4, 6:3.

Mili Poljičak zwyciężył w finale rozgrywek singlowych chłopców z Michaelem Zhengem 7:6(2), 7:6(3). W rozrywkach dziewcząt w ostatnim meczu Liv Hovde pokonała Lucę Udvardy 6:3, 6:4. Sebastian Gorzny i Alex Michelsen wygrali 7:6(5), 6:3 z Gabrielem Debru i Paulem Inchauspé w finale gry podwójnej chłopców. W pojedynku o mistrzostwo w grze podwójnej dziewcząt Rose Marie Nijkamp i Angella Okutoyi pokonały Kaylę Cross i Victorię Mboko 3:6, 6:4, 11–9.

Shingo Kunieda poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 4:6, 7:5, 7:6(10–5) został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:4, 6:2. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Sam Schröder, który pokonał Nielsa Vinka 7:6(5), 6:1. W deblu na wózkach mistrzami zostali Gustavo Fernández oraz Shingo Kunieda, którzy w ostatnim meczu pokonali Alfiego Hewetta i Gordona Reida 6:3, 6:1. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Yui Kamiji i Dana Mathewson dzięki wygranej 6:1, 7:5 odniesionej nad Diede de Groot i Aniek van Koot. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Sam Schröder wraz z Nielsem Vinkem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Andrew Lapthorne’a i Davida Wagnera 6:7(4), 6:2, 6:3.

W turnieju legend mężczyzn Bob Bryan i Mike Bryan pokonali w finale 6:3, 6:4 Markosa Pagdatisa i Xaviera Malisse. W rozgrywkach legend kobiet zwyciężyły Kim Clijsters i Martina Hingis, które wygrały 6:4, 6:2 z Danielą Hantuchovą i Laurą Robson. Marion Bartoli i Nenad Zimonjić pokonali Carę Black i Todda Woodbridge’a 7:6(1), 6:1 w turnieju legend w grze mieszanej.

Niedopuszczenie do udziału reprezentantów Rosji i Białorusi[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Wimbledon 2022, w sekcji Niedopuszczeni do startu.

W kwietniu 2022 roku All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC) wykluczył reprezentantów Rosji i Białorusi z gry w turnieju w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Organizatorzy stwierdzili, że niedopuszczalnym byłoby uzyskanie przez rosyjski reżim jakichkolwiek korzyści z udziału przedstawicieli kraju w zawodach[6]. Zwrócili również uwagę, iż potępienie wojny przez graczy z Rosji i Białorusi, zgodnie z zaleceniami brytyjskiego rządu, mogłoby stanowić ryzyko dla nich samych oraz ich rodzin[7]. Lawn Tennis Association (LTA) zabroniło też zawodnikom reprezentującym Rosję i Białoruś udziału w innych turniejach tenisowych odbywających się w Wielkiej Brytanii[8]. Nie licząc Pucharu Davisa i Pucharu Billie Jean King, Rosjanie i Białorusini mogli rywalizować w rozgrywkach, w tym na poziomie Wielkiego Szlema, jako zawodnicy neutralni (bez możliwości startowania pod flagami narodowych)[9].

Decyzja wywołała krytykę wielu graczy, w tym obrońcy tytułu i sześciokrotnego mistrza Wimbledonu, Novaka Đokovicia, który określił ją jako „szaloną”[10]. Andriej Rublow, jeden z graczy objętych zakazem, oskarżył All England Club o podjęcie „nielogicznej” i „dyskryminacyjnej” decyzji[11]. Inni, jak Ukraińcy Marta Kostiuk i Serhij Stachowski, poparli zakaz[12]. Trzy organizacje zarządzające tenisem – WTA, ATP i ITF – skrytykowały to rozstrzygnięcie. 20 maja postanowiły one o nieprzyznawaniu punktów rankingowych za udział w turnieju, uzasadniając podjęte działania zasadą uczestnictwa opartego na zasługach, a nie narodowości, oraz wyjaśniając, że decyzja AELTC była nieskonsultowana i niezgodna z zasadami obowiązujących w pozostałych turniejach zawodowych[13]. Ta reakcja również spotkała się z krytyką, a dwukrotny mistrz Wimbledonu w grze pojedynczej, Andy Murray, wyraził opinię, iż usunięcie punktów rankingowych prawdopodobnie nie wpłynie na udział zawodników w mistrzostwach i nie umniejszy to rangi imprezy[14].

4 lipca WTA nałożyła grzywnę na AELTC w wysokości 250 000 dolarów i na LTA w wysokości 750 000 dolarów[15].

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Serbia Novak Đoković 5 2 6 6 6  
10  Włochy Jannik Sinner 7 6 3 2 2  
  1  Serbia Novak Đoković 2 6 6 6  
  9  Wielka Brytania Cameron Norrie 6 3 2 4  
 Belgia David Goffin 6 5 6 3 5
  9  Wielka Brytania Cameron Norrie 3 7 2 6 7  
    1  Serbia Novak Đoković 4 6 6 7
   Australia Nick Kyrgios 6 3 4 63
   Chile Cristian Garín 4 3 65  
 Australia Nick Kyrgios 6 6 7  
 Australia Nick Kyrgios
  2  Hiszpania Rafael Nadal w/o  
11  Stany Zjednoczone Taylor Fritz 6 5 6 5 64
  2  Hiszpania Rafael Nadal 3 7 3 7 710  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Australia Ajla Tomljanović 6 2 3  
17  Kazachstan Jelena Rybakina 4 6 6  
  17  Kazachstan Jelena Rybakina 6 6  
  16  Rumunia Simona Halep 3 3  
16  Rumunia Simona Halep 6 6
  20  Stany Zjednoczone Amanda Anisimova 2 4  
    17  Kazachstan Jelena Rybakina 3 6 6
  3  Tunezja Uns Dżabir 6 2 2
   Czechy Marie Bouzková 6 1 1  
3  Tunezja Uns Dżabir 3 6 6  
3  Tunezja Uns Dżabir 6 3 6
   Niemcy Tatjana Maria 2 6 1  
 Niemcy Tatjana Maria 4 6 7
   Niemcy Jule Niemeier 6 2 5  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 61 6 3 6  
12  Francja Nicolas Mahut
 Francja Édouard Roger-Vasselin
3 7 1 6 4  
  1  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 7 69 4 2  
  14  Australia Matthew Ebden
 Australia Max Purcell
3 61 7 6 6  
14  Australia Matthew Ebden
 Australia Max Purcell
6 6 6
  7  Australia John Peers
 Słowacja Filip Polášek
4 4 2  
    14  Australia Matthew Ebden
 Australia Max Purcell
7 63 4 6 710
  2  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
65 7 6 4 62
  6  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
6 6 63 1  
 Stany Zjednoczone Denis Kudla
 Stany Zjednoczone Jack Sock
3 3 7 1k  
6  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
7 60 6 2 64
  2  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
62 7 4 6 710  
11  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
4 3 3
  2  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
6 6 6  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Belgia Elise Mertens
  Zhang Shuai
6 6  
7  Chile Alexa Guarachi
 Słowenia Andreja Klepač
3 2  
  1  Belgia Elise Mertens
  Zhang Shuai
6 3 6  
   Stany Zjednoczone Danielle Collins
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
2 6 3  
 Stany Zjednoczone Danielle Collins
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
6 64 6
  11  Polska Alicja Rosolska
 Nowa Zelandia Erin Routliffe
1 7 3  
    1  Belgia Elise Mertens
  Zhang Shuai
2 4
  2  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
6 6
  8  Japonia Shūko Aoyama
  Chan Hao-ching
6 1 5  
4  Ukraina Ludmyła Kiczenok
 Łotwa Jeļena Ostapenko
4 6 7  
4  Ukraina Ludmyła Kiczenok
 Łotwa Jeļena Ostapenko
2 2
  2  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
6 6  
10  Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez
 Australia Ellen Perez
6 62 2
  2  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
1 7 6  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wimbledon 2022 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
6 6  
WC  Wielka Brytania Alicia Barnett
 Wielka Brytania Jonny O’Mara
3 1  
   Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
6 5 7  
   Stany Zjednoczone Coco Gauff
 Stany Zjednoczone Jack Sock
3 7 5  
 Stany Zjednoczone Coco Gauff
 Stany Zjednoczone Jack Sock
6 6
  PR  Francja Alizé Cornet
 Francja Édouard Roger-Vasselin
3 4  
     Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
4 3
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Neal Skupski
6 6
  6  Indie Sania Mirza
 Chorwacja Mate Pavić
6 3 7  
4  Kanada Gabriela Dabrowski
 Australia John Peers
4 6 5  
6  Indie Sania Mirza
 Chorwacja Mate Pavić
6 5 4
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Neal Skupski
4 7 6  
7  Łotwa Jeļena Ostapenko
 Kolumbia Robert Farah
66 1
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Neal Skupski
7 6  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Stany Zjednoczone Michael Zheng 6 6  
 Hongkong Coleman Wong 4 3  
   Stany Zjednoczone Michael Zheng 6 3 710  
  10  Hiszpania Martín Landaluce 3 6 67  
 Stany Zjednoczone Learner Tien 5 3
  10  Hiszpania Martín Landaluce 7 6  
     Stany Zjednoczone Michael Zheng 62 63
  3  Chorwacja Mili Poljičak 7 7
  6  Szwajcaria Kilian Feldbausch 6 3 2  
3  Chorwacja Mili Poljičak 1 6 6  
3  Chorwacja Mili Poljičak 7 6
   Hiszpania Pedro Ródenas 5 2  
 Macedonia Północna Kalin Ivanovski 6 65 4
   Hiszpania Pedro Ródenas 3 7 6  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Liv Hovde 6 6  
 Niemcy Ella Seidel 3 2  
  1  Stany Zjednoczone Liv Hovde 6 6  
  5  Kanada Victoria Mboko 4 3  
Q  Południowa Afryka Isabella Kruger 6 5 4
  5  Kanada Victoria Mboko 0 7 6  
    1  Stany Zjednoczone Liv Hovde 6 6
  7  Węgry Luca Udvardy 3 4
  7  Węgry Luca Udvardy 6 6  
3  Czechy Nikola Bartůňková 3 2  
7  Węgry Luca Udvardy 6 3 6
  16  Czechy Linda Klimovičová 3 6 0  
WC  Wielka Brytania Jasmine Conway 6 2 1
  16  Czechy Linda Klimovičová 2 6 6  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Litwa Edas Butvilas
 Chorwacja Mili Poljičak
2k  
5  Francja Gabriel Debru
 Francja Paul Inchauspé
5  
  5  Francja Gabriel Debru
 Francja Paul Inchauspé
3 7 12  
  6  Czechy Jakub Menšík
 Polska Olaf Pieczkowski
6 64 10  
 Hongkong Coleman Wong
 Stany Zjednoczone Michael Zheng
3 6 6
  6  Czechy Jakub Menšík
 Polska Olaf Pieczkowski
6 1 10  
    5  Francja Gabriel Debru
 Francja Paul Inchauspé
65 3
   Stany Zjednoczone Sebastian Gorzny
 Stany Zjednoczone Alex Michelsen
7 6
  7  Hiszpania Martín Landaluce
 Hiszpania Pedro Ródenas
6 3 10  
4  Belgia Gilles-Arnaud Bailly
 Czechy Jakub Nicod
3 6 5  
7  Hiszpania Martín Landaluce
 Hiszpania Pedro Ródenas
7 2 9
   Stany Zjednoczone Sebastian Gorzny
 Stany Zjednoczone Alex Michelsen
66 6 11  
 Stany Zjednoczone Sebastian Gorzny
 Stany Zjednoczone Alex Michelsen
6 6
   Nowa Zelandia Jack Loutit
 Australia Edward Winter
1 4  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Czechy Nikola Bartůňková
 Szwajcaria Céline Naef
6 6  
WC  Wielka Brytania Hannah Klugman
 Wielka Brytania Hephzibah Oluwadare
0 1  
  1  Czechy Nikola Bartůňková
 Szwajcaria Céline Naef
4 4  
  4  Kanada Kayla Cross
 Kanada Victoria Mboko
6 6  
4  Kanada Kayla Cross
 Kanada Victoria Mboko
1 7 13
  8  Czechy Kristýna Tomajková
 Słowacja Nina Vargová
6 5 11  
    4  Kanada Kayla Cross
 Kanada Victoria Mboko
6 4 9
   Holandia Rose Marie Nijkamp
 Kenia Angella Okutoyi
3 6 11
   Japonia Sayaka Ishii
 Tajlandia Lanlana Tararudee
2 63  
3  Chorwacja Lucija Ćirić Bagarić
 Słowacja Nikola Daubnerová
6 7  
3  Chorwacja Lucija Ćirić Bagarić
 Słowacja Nikola Daubnerová
3 4
   Holandia Rose Marie Nijkamp
 Kenia Angella Okutoyi
6 6  
 Czechy Linda Klimovičová
 Czechy Dominika Šalková
7 4 9
   Holandia Rose Marie Nijkamp
 Kenia Angella Okutoyi
65 6 11  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 65 6  
 Holandia Tom Egberink 1 7 1  
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
   Belgia Joachim Gérard 2 1  
 Belgia Joachim Gérard 6 7
  WC  Japonia Tokito Oda 4 62  
    1  Japonia Shingo Kunieda 4 7 710
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 6 5 65
   Argentyna Gustavo Fernández 6 6  
 Francja Nicolas Peifer 4 1  
 Argentyna Gustavo Fernández 6 63 4
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 2 7 6  
 Wielka Brytania Gordon Reid 2 6 4
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 6 3 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
 Stany Zjednoczone Dana Mathewson 1 1  
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
  WC  Japonia Momoko Ohtani 1 0  
 Wielka Brytania Lucy Shuker 2 2
  WC  Japonia Momoko Ohtani 6 6  
    1  Holandia Diede de Groot 6 6
  2  Japonia Yui Kamiji 4 2
   Holandia Aniek van Koot 2 2  
 Holandia Jiske Griffioen 6 6  
 Holandia Jiske Griffioen 1 2
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 3 3
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 1 710  
 Holandia Tom Egberink
 Belgia Joachim Gérard
3 6 67     1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
3 1
 Japonia Tokito Oda
 Francja Nicolas Peifer
4 2   2  Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
6 6
2  Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
6 6  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
7 7  
 Holandia Jiske Griffioen
 Japonia Momoko Ohtani
5 5     1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
1 5
 Japonia Yui Kamiji
 Stany Zjednoczone Dana Mathewson
6 6    Japonia Yui Kamiji
 Stany Zjednoczone Dana Mathewson
6 7
2  Południowa Afryka Kgothatso Montjane
 Wielka Brytania Lucy Shuker
4 2  

Gra pojedyncza na quadach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Niels Vink 6 6  
WC  Brazylia Ymanitu Silva 1 1  
  1  Holandia Niels Vink 7 6  
   Australia Heath Davidson 67 1  
 Wielka Brytania Andrew Lapthorne 1 3
   Australia Heath Davidson 6 6  
    1  Holandia Niels Vink 65 1
  2  Holandia Sam Schröder 7 6
   Południowa Afryka Donald Ramphadi 1 3  
 Stany Zjednoczone David Wagner 6 6  
 Stany Zjednoczone David Wagner 0 7 1
  2  Holandia Sam Schröder 6 65 6  
 Japonia Koji Sugeno 4 6 0
  2  Holandia Sam Schröder 6 0 6  

Gra podwójna na quadach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Sam Schröder
 Holandia Niels Vink
6 6  
 Australia Heath Davidson
 Brazylia Ymanitu Silva
2 2     1  Holandia Sam Schröder
 Holandia Niels Vink
64 6 6
 Południowa Afryka Donald Ramphadi
 Japonia Koji Sugeno
3 4   2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Stany Zjednoczone David Wagner
7 2 3
2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Stany Zjednoczone David Wagner
6 6  

Turnieje legend[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Finał
A1  Cypr Markos Pagdatis
 Belgia Xavier Malisse
3 4
B1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 6

Turniej legend kobiet[edytuj | edytuj kod]

Finał
A1  Belgia Kim Clijsters
 Szwajcaria Martina Hingis
6 6
B2  Słowacja Daniela Hantuchová
 Wielka Brytania Laura Robson
4 2

Turniej legend w grze mieszanej[edytuj | edytuj kod]

Finał
A4  Zimbabwe Cara Black
 Australia Todd Woodbridge
61 1
B4  Francja Marion Bartoli
 Serbia Nenad Zimonjić
7 6

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Niedopuszczeni do startu[edytuj | edytuj kod]

Do udziału w zawodach nie zostali dopuszczeni reprezentanci Rosji i Białorusi:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Brytyjska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego[21].

Gra pojedyncza mężczyzn

Belgia Zizou Bergs
Wielka Brytania Liam Broady
Wielka Brytania Jay Clarke
Wielka Brytania Alastair Gray
Wielka Brytania Paul Jubb
Wielka Brytania Ryan Peniston
Holandia Tim van Rijthoven
Szwajcaria Stan Wawrinka

Gra pojedyncza kobiet

Wielka Brytania Katie Boulter
Wielka Brytania Jodie Burrage
Wielka Brytania Sonay Kartal
Wielka Brytania Yuriko Miyazaki
Australia Daria Saville
Wielka Brytania Katie Swan
Stany Zjednoczone Serena Williams

Gra podwójna mężczyzn

Wielka Brytania Liam Broady / Wielka Brytania Jay Clarke
Wielka Brytania Julian Cash / Wielka Brytania Henry Patten
Wielka Brytania Arthur Fery / Wielka Brytania Felix Gill
Wielka Brytania Alastair Gray / Wielka Brytania Ryan Peniston
Wielka Brytania Jonny O’Mara / Wielka Brytania Ken Skupski

Gra podwójna kobiet

Wielka Brytania Naiktha Bains / Wielka Brytania Maia Lumsden
Wielka Brytania Alicia Barnett / Wielka Brytania Olivia Nicholls
Wielka Brytania Jodie Burrage / Wielka Brytania Eden Silva
Wielka Brytania Harriet Dart / Wielka Brytania Heather Watson
Wielka Brytania Sarah Beth Grey / Wielka Brytania Yuriko Miyazaki
Wielka Brytania Sonay Kartal / Wielka Brytania Nell Miller

Gra mieszana

Wielka Brytania Alicia Barnett / Wielka Brytania Jonny O’Mara
Latisha Chan / Chorwacja Ivan Dodig
Wielka Brytania Olivia Nicholls / Wielka Brytania Kyle Edmund
Wielka Brytania Heather Watson / Wielka Brytania Ken Skupski
Stany Zjednoczone Venus Williams / Wielka Brytania Jamie Murray

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

W kwalifikacjach do rozgrywek singla kobiet i mężczyzn mogą brać udział zawodnicy i zawodniczki zajmujący w rankingu pozycję niezapewniającą bezpośredniego udziału w turnieju głównym.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Hiszpania Bernabé Zapata Miralles
  2. Australia Jason Kubler
  3. Austria Dennis Novak
  4. Włochy Andrea Vavassori
  5. Niemcy Maximilian Marterer
  6. Szwajcaria Marc-Andrea Hüsler
  7. Mołdawia Radu Albot
  8. Słowacja Lukáš Klein
  9. Francja Enzo Couacaud
  10. Kazachstan Michaił Kukuszkin
  11. Czechy Lukáš Rosol
  12. Szwajcaria Alexander Ritschard
  13. Australia Max Purcell
  14. Stany Zjednoczone Jack Sock
  15. Niemcy Nicola Kuhn
  16. Stany Zjednoczone Christian Harrison

Gra pojedyncza kobiet

  1. Australia Zoe Hives
  2. Polska Maja Chwalińska
  3. Szwecja Mirjam Björklund
  4. Niemcy Nastasja Schunk
  5. Australia Maddison Inglis
  6. Polska Katarzyna Kawa
  7. Meksyk Fernanda Contreras Gómez
  8. Stany Zjednoczone Louisa Chirico
  9. Japonia Mai Hontama
  10. Australia Astra Sharma
  11. Chorwacja Jana Fett
  12. Australia Jaimee Fourlis
  13. Belgia Yanina Wickmayer
  14. Stany Zjednoczone Christina McHale
  15. Stany Zjednoczone Catherine Harrison
  16. Stany Zjednoczone Emina Bektas

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Portugalia Nuno Borges
  2. Francja Hugo Grenier
  3. Czechy Zdeněk Kolář
  4. Stany Zjednoczone Stefan Kozlov
  5. Szwecja Elias Ymer

Gra pojedyncza kobiet

  1. Holandia Lesley Pattinama Kerkhove
  2. Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe
  3. Yuan Yue

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2021.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2022
gra pojedyncza mężczyzn Serbia Novak Đoković Serbia Novak Đoković
gra pojedyncza kobiet Australia Ashleigh Barty Kazachstan Jelena Rybakina
gra podwójna mężczyzn Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
gra podwójna kobiet Hsieh Su-wei
Belgia Elise Mertens
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
gra mieszana Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Neal Skupski
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Neal Skupski
gra pojedyncza chłopców Stany Zjednoczone Samir Banerjee Chorwacja Mili Poljičak
gra pojedyncza dziewcząt Hiszpania Ane Mintegi del Olmo Stany Zjednoczone Liv Hovde
gra podwójna chłopców Litwa Edas Butvilas
Hiszpania Alejandro Manzanera Pertusa
Stany Zjednoczone Sebastian Gorzny
Stany Zjednoczone Alex Michelsen
gra podwójna dziewcząt Białoruś Kristina Dmitruk
Rosja Diana Sznajdier
Holandia Rose Marie Nijkamp
Kenia Angella Okutoyi
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Belgia Joachim Gérard Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot Holandia Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach Australia Dylan Alcott Holandia Sam Schröder
gra podwójna mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
Argentyna Gustavo Fernández
Japonia Shingo Kunieda
gra podwójna kobiet na wózkach Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
Japonia Yui Kamiji
Stany Zjednoczone Dana Mathewson
gra podwójna na quadach Wielka Brytania Andrew Lapthorne
Stany Zjednoczone David Wagner
Holandia Sam Schröder
Holandia Niels Vink
turniej legend mężczyzn Francja Arnaud Clément (2019)
Francja Michaël Llodra (2019)
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
turniej legend kobiet Zimbabwe Cara Black (2019)
Stany Zjednoczone Martina Navrátilová (2019)
Belgia Kim Clijsters
Szwajcaria Martina Hingis
turniej legend w grze mieszanej Francja Marion Bartoli
Serbia Nenad Zimonjić

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
Włochy Matteo Berrettini (8) rezygnacja
Chorwacja Marin Čilić (14) rezygnacja
1. 27 czerwca 1. runda Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina Polska Hubert Hurkacz (7) 7:6(4), 6:4, 5:7, 2:6, 7:6(10–8)
Serbia Dušan Lajović Hiszpania Pablo Carreño-Busta (16) 3:6, 6:4, krecz
2. 28 czerwca Stany Zjednoczone Maxime Cressy Kanada Félix Auger-Aliassime (6) 6:7(5), 6:4, 7:6(9), 7:6(5)
Stany Zjednoczone Steve Johnson Bułgaria Grigor Dimitrow (18) 4:6, 5:2 krecz
Stany Zjednoczone Marcos Giron Dania Holger Rune (24) 6:3, 7:5, 6:4
Australia Jason Kubler (Q) Wielka Brytania Daniel Evans (28) 6:1, 6:4, 6:3
3. 29 czerwca 2. runda Francja Ugo Humbert Norwegia Casper Ruud (3) 3:6, 6:2, 7:5, 6:4
Holandia Tim van Rijthoven (WC) Stany Zjednoczone Reilly Opelka (15) 6:4, 6:7(8), 7:6(7), 7:6(4)
Belgia David Goffin Argentyna Sebastián Báez (31) 6:1, 6:2, 6:4
4. 30 czerwca Wielka Brytania Liam Broady (WC) Argentyna Diego Schwartzman (12) 6:2, 4:6, 0:6, 7:6(6), 6:1
Stany Zjednoczone Brandon Nakashima Kanada Denis Shapovalov (13) 6:2, 4:6, 6:1, 7:6(6)
Kolumbia Daniel Elahi Galán Hiszpania Roberto Bautista-Agut (17) walkower
Australia Nick Kyrgios Serbia Filip Krajinović (26) 6:2, 6:3, 6:1
5. 1 lipca 3. runda Włochy Jannik Sinner (10) Stany Zjednoczone John Isner (20) 6:4, 7:6(4), 6:3
Holandia Tim van Rijthoven (WC) Gruzja Nikoloz Basilaszwili (22) 6:4, 6:3, 6:4
Serbia Novak Đoković (1) Serbia Miomir Kecmanović (25) 6:0, 6:3, 6:4
Hiszpania Carlos Alcaraz (5) Niemcy Oscar Otte (32) 6:3, 6:1, 6:2
6. 2 lipca Australia Nick Kyrgios Grecja Stefanos Tsitsipas (4) 6:7(2), 6:4, 6:3, 7:6(7)
Hiszpania Rafael Nadal (2) Włochy Lorenzo Sonego (27) 6:1, 6:2, 6:4
Chile Cristian Garín Stany Zjednoczone Jenson Brooksby (29) 6:2, 6:3, 1:6, 6:4
7. 3 lipca 4. runda Włochy Jannik Sinner (10) Hiszpania Carlos Alcaraz (5) 6:1, 6:4, 6:7(8), 6:3
Belgia David Goffin Stany Zjednoczone Frances Tiafoe (23) 7:6(3), 5:7, 5:7, 6:4, 7:5
Wielka Brytania Cameron Norrie (9) Stany Zjednoczone Tommy Paul (30) 6:4, 7:5, 6:4
8. 4 lipca Chile Cristian Garín Australia Alex de Minaur (19) 2:6, 5:7, 7:6(3), 6:4, 7:6(10–6)
Hiszpania Rafael Nadal (2) Holandia Botic van de Zandschulp (21) 6:4, 6:2, 7:6(6)
9. 5 lipca Ćwierćfinał Serbia Novak Đoković (1) Włochy Jannik Sinner (10) 5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2
10. 6 lipca Hiszpania Rafael Nadal (2) Stany Zjednoczone Taylor Fritz (11) 3:6, 7:5, 3:6, 7:5, 7:6(10–4)
11. 7 lipca Półfinał Australia Nick Kyrgios Hiszpania Rafael Nadal (2) walkower
12. 8 lipca Serbia Novak Đoković (1) Wielka Brytania Cameron Norrie (9) 2:6, 6:3, 6:2, 6:4

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
Stany Zjednoczone Madison Keys (19) rezygnacja
1. 27 czerwca 1. runda Czechy Marie Bouzková Stany Zjednoczone Danielle Collins (7) 5:7, 6:4, 6:4
Włochy Elisabetta Cocciaretto (PR) Włochy Martina Trevisan (22) 6:2, 6:0
Słowenia Kaja Juvan Brazylia Beatriz Haddad Maia (23) 6:4, 4:6, 6:2
Francja Diane Parry Estonia Kaia Kanepi (31) 6:4, 6:4
2. 28 czerwca Wang Qiang Szwajcaria Belinda Bencic (14) 6:4, 5:7, 6:2
Australia Ajla Tomljanović Szwajcaria Jil Teichmann (18) 6:2, 6:3
Polska Magdalena Fręch Włochy Camila Giorgi (21) 7:6(4), 6:1
Francja Alizé Cornet Kazachstan Julija Putincewa (27) 6:3, 7:6(5)
Chorwacja Petra Martić Stany Zjednoczone Shelby Rogers (30) 6:2, 7:6(5)
3. 29 czerwca Belgia Greet Minnen Hiszpania Garbiñe Muguruza (9) 6:4, 6:0
2. runda Niemcy Jule Niemeier Estonia Anett Kontaveit (2) 6:4, 6:0
Francja Caroline Garcia Wielka Brytania Emma Raducanu (10) 6:3, 6:3
Niemcy Tatjana Maria Rumunia Sorana Cîrstea (26) 6:3, 1:6, 7:5
Ukraina Łesia Curenko Ukraina Anhelina Kalinina (29) 3:6, 6:4, 6:3
4. 30 czerwca Wielka Brytania Katie Boulter (WC) Czechy Karolína Plíšková (6) 3:6, 7:6(4), 6:4
Francja Harmony Tan Hiszpania Sara Sorribes Tormo (32) 6:3, 6:4
5. 1 lipca 3. runda Niemcy Tatjana Maria Grecja Maria Sakari (5) 6:3, 7:5
Belgia Elise Mertens (24) Niemcy Angelique Kerber (15) 6:4, 7:5
Czechy Marie Bouzková Stany Zjednoczone Alison Riske-Amritraj (28) 6:2, 6:3
Francja Caroline Garcia Zhang Shuai (33) 7:6(3), 7:6(5)
6. 2 lipca Francja Alizé Cornet Polska Iga Świątek (1) 6:4, 6:2
Chorwacja Petra Martić Stany Zjednoczone Jessica Pegula (8) 6:2, 7:6(5)
Stany Zjednoczone Amanda Anisimova (20) Stany Zjednoczone Coco Gauff (11) 6:7(4), 6:2, 6:1
Australia Ajla Tomljanović Czechy Barbora Krejčíková (13) 2:6, 6:4, 6:3
Hiszpania Paula Badosa (4) Czechy Petra Kvitová (25) 7:5, 7:6(4)
7. 3 lipca 4. runda Niemcy Tatjana Maria Łotwa Jeļena Ostapenko (12) 5:7, 7:5, 7:5
Tunezja Uns Dżabir (3) Belgia Elise Mertens (24) 7:6(9), 6:4
8. 4 lipca Rumunia Simona Halep (16) Hiszpania Paula Badosa (4) 6:1, 6:2
10. 6 lipca Ćwierćfinał Rumunia Simona Halep (16) Stany Zjednoczone Amanda Anisimova (20) 6:2, 6:4
11. 7 lipca Półfinał Kazachstan Jelena Rybakina (17) Rumunia Simona Halep (16) 6:3, 6:3
13. 9 lipca Finał Kazachstan Jelena Rybakina (17) Tunezja Uns Dżabir (3) 3:6, 6:2, 6:2

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios (10)
rezygnacja
3. 29 czerwca 1. runda Stany Zjednoczone Denis Kudla
Stany Zjednoczone Jack Sock
Salwador Marcelo Arévalo
Holandia Jean-Julien Rojer (4)
7:6(4), 6:3, 6:4
4. 30 czerwca Południowa Afryka Raven Klaasen
Brazylia Marcelo Melo
Niemcy Tim Pütz
Nowa Zelandia Michael Venus (5)
4:6, 7:6(2), 7:5, 1:6, 7:6(10–6)
7. 3 lipca 3. runda Francja Nicolas Mahut
Francja Édouard Roger-Vasselin (12)
Chorwacja Ivan Dodig
Stany Zjednoczone Austin Krajicek (8)
walkower
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
Wielka Brytania Lloyd Glasspool
Finlandia Harri Heliövaara (15)
6:4, 7:6(6), 4:6, 2:6, 6:3
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (1)
Brazylia Rafael Matos
Hiszpania David Vega Hernández (16)
4:6, 6:4, 6:3, 6:4
8. 4 lipca Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell (14)
Holandia Wesley Koolhof
Wielka Brytania Neal Skupski (3)
7:5, 6:4, 3:6, 4:6, 7:5
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (7)
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (9)
7:6(5), 6:4, 4:6, 6:4
Stany Zjednoczone Denis Kudla
Stany Zjednoczone Jack Sock
Meksyk Santiago González
Argentyna Andrés Molteni (13)
6:4, 6:2, 6:4
9. 5 lipca Ćwierćfinał Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (11)
6:4, 6:3, 6:3
10. 6 lipca Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell (14)
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (7)
6:4, 6:4, 6:2
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (1)
Francja Nicolas Mahut
Francja Édouard Roger-Vasselin (12)
6:3, 6:7(1), 6:1, 3:6, 6:4
11. 7 lipca Półfinał Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell (14)
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (1)
3:6, 6:7(1), 7:6(9), 6:4, 6:2
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (6)
6:7(2), 7:6(0), 4:6, 6:2, 7:6(10–4)
13. 9 lipca Finał Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell (14)
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
7:6(5), 6:7(3), 4:6, 6:4, 7:6(10–2)

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
3. 29 czerwca 1. runda Polska Magdalena Fręch
Brazylia Beatriz Haddad Maia
Czechy Lucie Hradecká
Indie Sania Mirza (6)
4:6, 6:4, 6:2
Belgia Kirsten Flipkens
Hiszpania Sara Sorribes Tormo
Rumunia Monica Niculescu
Rumunia Elena-Gabriela Ruse (14)
7:6(3), 6:2
4. 30 czerwca Hiszpania Aliona Bolsova
Stany Zjednoczone Ingrid Neel
Latisha Chan
Australia Samantha Stosur (12)
7:6(4), 6:1
6. 2 lipca 2. runda Wielka Brytania Harriet Dart
Wielka Brytania Heather Watson (WC)
Gruzja Nateła Dzałamidze
Serbia Aleksandra Krunić (13)
6:4, 6:2
Stany Zjednoczone Danielle Collins
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Czechy Marie Bouzková
Słowacja Tereza Mihalíková (16)
6:1, 6:3
7. 3 lipca 3. runda Stany Zjednoczone Danielle Collins
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Kanada Gabriela Dabrowski
Meksyk Giuliana Olmos (3)
6:4, 6:3
8. 4 lipca Polska Alicja Rosolska
Nowa Zelandia Erin Routliffe (11)
Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Japonia Ena Shibahara (5)
6:4, 7:6(3)
Chile Alexa Guarachi
Słowenia Andreja Klepač (7)
Xu Yifan
Yang Zhaoxuan (9)
6:3, 7:5
Belgia Elise Mertens
Zhang Shuai (1)
Ukraina Nadija Kiczenok
Rumunia Raluca Olaru (15)
6:4, 6:3
9. 5 lipca Ćwierćfinał Ukraina Ludmyła Kiczenok
Łotwa Jeļena Ostapenko (4)
Japonia Shūko Aoyama
Chan Hao-ching (8)
4:6, 6:1, 7:5
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (2)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez
Australia Ellen Perez (10)
1:6, 7:6(2), 6:2
10. 6 lipca Belgia Elise Mertens
Zhang Shuai (1)
Chile Alexa Guarachi
Słowenia Andreja Klepač (7)
6:3, 6:2
Stany Zjednoczone Danielle Collins
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Polska Alicja Rosolska
Nowa Zelandia Erin Routliffe (11)
6:1, 6:7(4), 6:3
12. 8 lipca Półfinał Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (2)
Ukraina Ludmyła Kiczenok
Łotwa Jeļena Ostapenko (4)
6:2, 6:2
14. 10 lipca Finał Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (2)
Belgia Elise Mertens
Zhang Shuai (1)
6:2, 6:4

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
5. 1 lipca 1. runda Wielka Brytania Alicia Barnett
Wielka Brytania Jonny O’Mara (WC)
Meksyk Giuliana Olmos
Salwador Marcelo Arévalo (5)
6:2, 3:6, 7:5
7. 3 lipca 2. runda Stany Zjednoczone Coco Gauff
Stany Zjednoczone Jack Sock
Zhang Shuai
Francja Nicolas Mahut (3)
6:4, 7:6(3)
Francja Alizé Cornet
Francja Édouard Roger-Vasselin (PR)
Słowenia Andreja Klepač
Słowacja Filip Polášek (8)
7:5, 6:2
8. 4 lipca Australia Samantha Stosur
Australia Matthew Ebden
Japonia Ena Shibahara
Holandia Jean-Julien Rojer (1)
6:3, 6:7(5), 6:4
Ćwierćfinał Indie Sania Mirza
Chorwacja Mate Pavić (6)
Kanada Gabriela Dabrowski
Australia John Peers (4)
6:4, 3:6, 7:5
9. 5 lipca Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Neal Skupski (2)
Łotwa Jeļena Ostapenko
Kolumbia Robert Farah (7)
7:6(6), 6:1
10. 6 lipca Półfinał Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Neal Skupski (2)
Indie Sania Mirza
Chorwacja Mate Pavić (6)
4:6, 7:5, 6:4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Championships, Wimbledon. 2022 Prize Money (ang.). Wimbledon. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-15)].
  2. Wimbledon. Ostatnia wolna niedziela, ale po niej „szalony poniedziałek” (pol.). Polska Agencja Prasowa, 2021-07-04. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  3. Wimbledon Looks Ahead as Centre Court Celebrates Centenary (ang.). Wimbledon, 2022-04-26. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  4. Krzysztof Sobczak: „Za błędy się płaci”. Djoković cieszy się z kary dla organizatora Wimbledonu (pol.). Radio Zet, 2022-05-24. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  5. Greg Garber: World No.1, three-time Grand Slam winner Ashleigh Barty announces retirement (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  6. Russell Fuller: Wimbledon 2022: Russian & Belarusian players banned from tournament (ang.). BBC, 2022-04-20. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  7. James Gray: Wimbledon 2022: Russian players ban was result of UK Government directives, All-England Club says (ang.). iNews, 2022-04-26. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  8. LTA statement on Russian and Belarusian players at our tournaments (ang.). LTA, 2022-04-22. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  9. A glance at reaction of sports to Russian invasion (ang.). AP News, 2022-03-03. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  10. Łukasz Witczyk: Novak Djoković krytykuje zakaz dla Rosjan! „Tak nazwał decyzję” (pol.). Sportowe Fakty, 2022-04-21. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  11. Dominik Pasternak: Tenis. Andriej Rublow o wykluczeniu Rosjan z Wimbledonu: powody, które nam dali, nie miały sensu, nie były logiczne (pol.). TVP Sport, 2022-04-23. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  12. Lorenzo Ciotti: Kostyuk and Stakhovsky support the Wimbledon ban (ang.). Tennis World, 2022-04-26. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  13. Jonathan Jurejko: Wimbledon: ATP & WTA strip ranking points from Grand Slam over ban for Russians and Belarusians (ang.). BBC, 2022-05-20. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  14. Dominika Pawlik: Andy Murray skomentował brak punktów na Wimbledonie. „Kibiców to nie interesuje” (pol.). Sportowe Fakty, 2022-05-25. [dostęp 2022-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  15. Wimbledon Appealing WTA Fine After Russian Player Ban (ang.). Sports Illustrated, 2022-07-04. [dostęp 2022-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-06)].
  16. a b Stephanie Myles: Rebecca Marino straight into Wimbledon 2022 (ang.). Open Court, 2022-06-03. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  17. a b c d e f g José Morgado: Wimbledon: saiu a lista sem russos, bielorrussos, Federer, Nishikori e muito mais (port.). Bola Amarela, 2022-06-03. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  18. a b c d e The Championships 2022. Gentlemen’s Singles – Withdraw List (ang.). Wimbledon, 2022-06-20. s. 3. [dostęp 2022-06-20].
  19. a b c d e f The Championships 2022. Ladies’ Singles – Withdraw List (ang.). Wimbledon, 2022-06-18. s. 3. [dostęp 2022-06-20].
  20. a b c d e f g h i j k l m n o José Morgado: Wimbledon: lista feminina sem as irmãs Williams e 12 russas e bielorrussas (port.). Bola Amarela, 2022-06-03. [dostęp 2022-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-20)].
  21. The Championships 2022. Wild Card Announcement (ang.). Wimbledon, 2022-06-19. [dostęp 2022-06-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wimbledon (ang. • hiszp.). Women’s Tennis Association. [dostęp 2022-06-20].
  • Wimbledon (ang. • hiszp.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 2022-06-20].