Winów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Winów
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat opolski
Gmina Prószków
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-060
Tablice rejestracyjne OPO
SIMC 0502552
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Winów
Winów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Winów
Winów
Ziemia50°38′09″N 17°54′23″E/50,635833 17,906389
Strona internetowa miejscowości

Winów (dodatkowa nazwa w j. niem. Winau) – wieś w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Prószków.

1 stycznia 2017 miejscowość zostanie włączona do Opola[1].

Od 1950 miejscowość należy administracyjnie do województwa opolskiego.

Położenie[edytuj]

Winów leży ok. 3–4 km na południe od centrum Opola, na wzgórzu, które jest najwyższym punktem widokowym w okolicach Opola. Stare opowiadania i podania donoszą, że w czasach pogańskich było to wzgórze święte (Święty Gaj), na którym składano ofiary bogom.

Wzgórze jest pozostałością wysokiego lewego brzegu Odry, naniesionego przez spływający jej szerokim nurtem lodowiec, który pchał przed sobą zwały gruntu i kamieni. Wysokość to ok. 194 m n.p.m.

Historia[edytuj]

Winów 1934
Powódź 1997 ul. Krapkowicka

Przed wojną było to miejsce wypoczynkowe dla Opola. W 1933 r. w Winowie mieszkało 415 osób, a przed wybuchem wojny liczba ludności wyniosła 615 osób[2]. Szlak rekreacyjny zaczynał się od „wzgórza księżnej Luizy”, gdzie państwo Pietrzykowie (kiedyś współwłaściciele wyspy Bolko w Opolu) mieli swoją restaurację, park, tor saneczkowy, oraz wyciąg szybowcowy. Ciągnął się dalej w kierunku lasku na Babiej Górze. Szlaki były zadbane, jeziorko ze złotymi rybkami i kwitnącymi liliami, ukwiecone łąki. Nad porządkiem czuwał stróż parku ze strzelbą na „solone kulki” – pan Ponza. Obecnie park został bardzo zaniedbany, jest bowiem włączony w teren poligonu.

Współczesność[edytuj]

W 2002 roku miejscowość przystąpiła do programu „Odnowa Wsi”. Trzy lata później wystartowała w konkursie organizowanym przez bank inicjatyw społeczno-ekonomicznych z bardzo dobrym skutkiem. Ich projekt pod nazwą „Winowskie Winnice” zyskał grant w wysokości 10 000 zł. Za te pieniądze na ponad 12 arach posadzono 300 sadzonek winogron. W następnym roku, w czasie obchodów 10-lecia współpracy Urzędu Marszałkowskiego z krajem związkowym Nadrenia Palatynat, goście z siedmiu państw posadzili tam swoje winogrona. Planowana jest budowa piwniczki winnej.

W 2006 roku miejscowość odniosła, jak do tej pory, największy sukces. W konkursie Urzędu Marszałkowskiego na „Najpiękniejszą Wieś Opolską” zajęła trzecie miejsce oraz otrzymała wyróżnienie za „najlepszy projekt odnowy wsi” pod nazwą „Winowskie Winnice”. Otrzymała również wyróżnienie w konkursie NTO pod nazwą „Róbmy Swoje”.

Budynek po byłej szkole został wyremontowany z pieniędzy miejscowego DFK oraz zebranych podczas tradycyjnego obrządku „wodzenia niedźwiedzia”.

Ludzie związani z Winowem[edytuj]

  • Alojzy Liguda – duchowny katolicki, błogosławiony z grona 108 męczenników.
  • Wojciech Liguda - polski działacz narodowy i społeczny, ojciec Alojzego

Przypisy