Wincenty Kućma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wincenty Kućma
Ilustracja
Kućma na uroczystości wręczenia nagrody Per Artem Ad Deum 2015
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1935
Zbelutka

Narodowość

polska

Odznaczenia
Order Orła Białego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Komandor Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Wincenty Kućma (ur. 25 maja 1935 w Zbelutce) – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku (pracownia prof. Wandy Ślędzińskiej).

W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalna, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Prace wystawiał na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, 53 wystawach za granicą.

Jego dzieła znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem konkursów rzeźbiarsko-architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym: Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda „Rzeźba roku”: 67, 73, 77; nagroda równorzędna w konkursie na pomnik W.I. Lenina w Nowej Hucie w 1970 (w kwocie 60.000 złotych)[1][2], II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II stopnia Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II stopnia Ministerstwa Budownictwa.

Laureat nagrody l stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).

Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in.: w Krakowie, w Warszawie, w Tarnowie, w Krościenku, w Iwoniczu-Zdroju, Toruniu, w Irkucku, na Sachalinie, w Sandomierzu, w Pasierbcu, w Zawierciu i wielu innych miejscowościach na terenie Polski.

Wybrane realizacje monumentalne[edytuj | edytuj kod]

Wybrane realizacje rzeźbiarskie[edytuj | edytuj kod]

  • Serce Macedonii (Macedonia),
  • Fryz architektoniczny „Kompozycja pozioma” i fontanna w Genewie,
  • Fontanna na Rynku w Legnicy,
  • Flecistka oraz Macierzyństwo w Końskich,
  • Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Echo Krakowa, „Echo Krakowa” (84), mbc, Kraków, 10 kwietnia 1970, s. 1-2 [dostęp 2023-04-17] (pol.).
  2. 4 równorzędne nagrody. Wszyscy laureaci nagród i pięciu wyróżnień - z Krakowa Echo Krakowa 1970 nr 84 z 10 kwietnia s. 1-2
  3. a b c d e f Kto jest kim w Polsce, Warszawa: 1989, s. 660.
  4. Wincenty Kućma. kul.pl. [dostęp 2020-08-25].
  5. Najwyższe odznaczenia dla trzech wybitnych Polaków. prezydent.pl, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]