Przejdź do zawartości

Wincenty Kućma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wincenty Kućma
Ilustracja
Kućma na uroczystości wręczenia nagrody Per Artem Ad Deum 2015
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1935
Zbelutka

Narodowość

polska

Odznaczenia
Order Orła Białego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1976-2016) Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Komandor Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego Zasłużony dla Warszawy
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Wincenty Kućma (ur. 25 maja 1935 w Zbelutce) – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku (pracownia prof. Wandy Ślędzińskiej).

W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalna, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Prace wystawiał na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, 53 wystawach za granicą.

Jego dzieła znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem konkursów rzeźbiarsko-architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym: Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda „Rzeźba roku”: 67, 73, 77; nagroda równorzędna w konkursie na pomnik W.I. Lenina w Nowej Hucie w 1970 (w kwocie 60.000 złotych)[1][2], II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II stopnia Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II stopnia Ministerstwa Budownictwa.

Laureat nagrody l stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).

Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in.: w Krakowie, w Warszawie, w Tarnowie, w Krościenku, w Iwoniczu-Zdroju, Toruniu, w Irkucku, na Sachalinie, w Sandomierzu, w Pasierbcu, w Zawierciu i wielu innych miejscowościach na terenie Polski.

Wybrane realizacje monumentalne

[edytuj | edytuj kod]

Wybrane realizacje rzeźbiarskie

[edytuj | edytuj kod]
  • Serce Macedonii (Macedonia),
  • Fryz architektoniczny „Kompozycja pozioma” i fontanna w Genewie,
  • Fontanna na Rynku w Legnicy,
  • Flecistka oraz Macierzyństwo w Końskich,
  • Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.

Odznaczenia i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Echo Krakowa, „Echo Krakowa” (84), mbc, Kraków, 10 kwietnia 1970, s. 1-2 [dostęp 2023-04-17] (pol.).
  2. 4 równorzędne nagrody. Wszyscy laureaci nagród i pięciu wyróżnień - z Krakowa Echo Krakowa 1970 nr 84 z 10 kwietnia s. 1-2
  3. a b c d e f Kto jest kim w Polsce, Warszawa: 1989, s. 660.
  4. Wincenty Kućma. kul.pl. [dostęp 2020-08-25].
  5. Najwyższe odznaczenia dla trzech wybitnych Polaków. prezydent.pl, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-03].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]