Wincor Nixdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bankomat Wincor Nixdorf ProCash 2150

Wincor Nixdorf – międzynarodowa korporacja z siedzibą Paderborn (Niemcy) dostarczająca sprzęt, oprogramowanie, usługi dla banków oraz sieci sklepów detalicznych. W Polsce jest jedną z kilku przedsiębiorstw dostarczających oprogramowanie, bankomaty i wpłatomaty oraz dyspensery kasjerskie oraz rozwiązania dla rynku handlu detalicznego. Wincor Nixdorf dysponuje także rozbudowaną siecią serwisową dla swoich urządzeń oraz urządzeń firm trzecich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wincor Nixdorf powstał w 1952 roku w Niemczech jako Nixdorf Computers AG. Po przejęciu w 1990 roku przez Siemens AG, firma zmieniła nazwę na Siemens Nixdorf Informationssysteme AG. W 1998 roku firma przekształciła się w Siemens Nixdorf Retail and Banking Systems GmbH. Rok później w wyniku przejęcia przez Kohlberg Kracis Roberts i Goldman Sachs Capital Partners, spółka zmieniła nazwę na obecną oraz odłączyła się od struktur Siemensa. 19 maja 2004 r. akcje Wincor Nixdorf zadebiutowały na giełdzie we Frankfurcie. Nabywców znalazło 9,2 mln akcji – zostało to przez specjalistów uznane jako jeden z największych sukcesów giełdowych w 2004 r.

22 listopada 2015 roku firma Diebold ogłosiła zamiar przejęcia Wincor Nixdorf poprzez ogłoszenie wezwania na akcje[1]. Poinformowano także, że firma po połączeniu będzie nosiła nazwę Diebold Nixdorf.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Główna siedziba spółki znajduje się w Niemczech, w Paderborn. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 9 000 pracowników. Oddziały i przedstawicielstwa Wincor Nixdorf znajdują się w 100 krajach. Fabryki urządzeń samoobsługowych zlokalizowane są w Paderborn, Singapurze, Szanghaju oraz Sao Paolo. Wincor Nixdorf zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie pod względem zainstalowanych systemów kasowych, oraz drugie miejsce zarówno w Europie, jak i na świecie pod względem zainstalowanych bankomatów.

Przypisy

  1. Stefan NicolaS. N. StefanNicolaBBG Stefan NicolaS. N., Diebold Agrees to Buy Wincor Nixdorf for About $1.9 Billion, „Bloomberg.com”, Bloomberg.com [dostęp 2016-01-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]