Windom Earle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Windom Earle
Pierwsze wystąpienie Podwójna gra
Ostatnie wystąpienie Poza życiem i śmiercią
Grany przez Kenneth Welsh
Liczba odcinków 9
Inne informacje
Specjalność były agent FBI

Windom Earle – fikcyjna postać z amerykańskiego serialu Miasteczko Twin Peaks. W jego rolę wcielił się Kenneth Welsh.

Earle to były agent FBI, były partner i najlepszy przyjaciel Dale'a Coopera. Występuje w drugim sezonie serialu. Jest złowieszczym geniuszem i mistrzem kamuflażu obeznanym w ezoteryce wielu kultur świata. Jak mówi Cooper: „jego umysł jest jak diament: zimny, twardy i błyskotliwy” (his mind is like a diamond: cold, hard and brilliant).

Earle utrzymuje, że zabił swą żonę Caroline, która była miłością życia Coopera. Ma obsesję na punkcie tzw. Czarnej Chaty, której sekrety próbuje zgłębić. Interesuje się czarną magią i szachami (bardzo dobrze gra w szachy, często grał z Cooperem). W pewnym momencie serialu używa ludzi do „żywych szachów” w rozgrywce z Cooperem. Okazuje się, że był włączony w ściśle tajny Project Blue Book, który badał dziwne zjawiska do jakich dochodziło w okolicach Twin Peaks. Jako że był agentem FBI zna się na wszystkich nowoczesnych urządzeniach i m.in. podkłada pluskwy i używa elektrycznej obroży do kontrolowania Leo Johnsona.

W finale serialu Earle wybiera Annie Blackburn na „królową” (po tym, jak wygrywa ona wybory na miss Twin Peaks) i zabiera ją ze sobą do Czarnej Chaty. Jako że jest ona dziewczyną Coopera, ten wyrusza za Earle'em i wkracza do Czarnej Chaty. Wtedy Earle próbuje przejąć duszę swego dawnego przyjaciela, ale wkracza Bob i nie pozwala Earle'owi na zabranie duszy, gdyż sam zabiera jego.

Windom Earle jest charakterem niezwykle mrocznym. Jego okrucieństwo i wyrafinowanie nie mają granic. Jest równie tajemniczy i przerażający, jak zagadnienia, którymi się interesuje. Jest zupełnym przeciwieństwem Dale'a Coopera. Kiedyś był dobry i walczył w szlachetnej sprawie, ale ostatecznie wybrał dążenie do zła, w którym widział potęgę silniejszą niż miłość i czysta dusza. Reprezentuje typ bohatera, który nie jest z natury zły, ale zostaje przeciągnięty na stronę zła, której oddaje cały swój talent, bo wierzy, że dzięki temu może stać się potężniejszy. Takiego bohatera dobrze znamy z innych produkcji science fiction (chociażby Darth Vader).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Martha P. Nochimson, 1997. The Passion of David Lynch: Wild at Heart in Hollywood. Austin, TX: University of Texas Press: [1]