Windows 10

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy systemu operacyjnego dla komputerów osobistych. Zobacz też: Windows 10 Mobile.
Windows 10
Rodzina systemów operacyjnych Windows NT
Logo
Logo systemu
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent Microsoft
Architektura x86, x86-64, ARM[1]
Pierwsze wydanie 29 lipca 2015; rok temu
Aktualna wersja 1703 (10.0.15063.250)
(25 kwietnia 2017; 4 dni temu)
Aktualna wersja
testowa
rs_prerelease (10.0.16184.1001)
(28 kwietnia 2017; wczoraj)
Jądro hybrydowe
Środowisko pracy MDL2
Licencja MS-EULA
Poprzednik Windows 8.1 (2013)
Strona internetowa

Windows 10 – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows[2]. Została wydana 29 lipca 2015[3]. Do 29 lipca 2016 roku możliwa była darmowa aktualizacja systemu Windows 7 lub 8.1 do Windowsa 10.

Pierwsze wzmianki o nowym systemie pojawiły się w kwietniu 2014 roku podczas konferencji Build, organizowanej przez Microsoft[4], zaś publiczna prezentacja miała miejsce 30 września 2014[5].

Windows 10 ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interfejsem użytkownika, wprowadzonych w Windows 8 przez dostosowanie systemu do urządzeń bez ekranów dotykowych (takich jak komputery osobiste i laptopy), przywrócenie menu Start[6][7] stosowanego jeszcze w Windows 7, system wirtualnego pulpitu i możliwość uruchamiania aplikacji Windows Store zarówno w oknach, jak i w trybie pełnoekranowym, na różnych rodzajach urządzeń[8]. Windows 10 jest dostępny dla laptopów i komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, innych produktów Windows oraz dla konsoli Xbox One.

Wedle stanu na styczeń 2017 roku, Windows 10 był zainstalowany na 25,3% komputerów osobistych, co daje mu drugie miejsce na świecie[9].

Rozwój[edytuj]

W grudniu 2013 Mary Jo Foley podała informację, że Microsoft pracuje nad uaktualnieniem i dopracowaniem Windows 8 – projekt otrzymał nazwę kodową „Threshold[10]. Podobnie jak „Blue” (który stał się systemem Windows 8.1)[11], Foley nazwała Threshold „falą systemów operacyjnych” pomiędzy wieloma platformami i systemami Microsoftu, zaplanowanymi na wiosnę 2015 roku. Podała także, że jednym z celów takiego podejścia było stworzenie ujednoliconej platformy programistycznej dla Windows, Windows Phone i Xbox One (wszystkie używają podobnego jądra Windows NT)[10][12]. Spekulowano, że Threshold będzie nazwany „Windows 9” przy jego publicznym wydaniu[13].

W kwietniu 2014 na konferencji Build, Terry Myerson ujawnił zaktualizowaną wersję Windows z możliwością uruchomienia aplikacji Windows Store w oknach pulpitu, tradycyjne menu Start na miejsce ekranu Start używanego w Windows 8. Nowe menu Start wykorzystuje styl z Windows 7 przez wykorzystywanie jedynie części ekranu i używanie listy aplikacji w pierwszej kolumnie w stylu Windows 7. Druga kolumna ukazuje płytki aplikacji w stylu Windows 8. Myerson stwierdził, że te zmiany mogą pojawić się w przyszłych uaktualnieniach[14][15]. Microsoft przedstawił także koncepcję „uniwersalnej aplikacji Windows”, pozwalającej aplikacjom Windows Runtime być przesyłanymi do Windows Phone 8.1 i Xbox One podczas dzielenia wspólnego kodu źródłowego i pozwalającej danym użytkowników i licencjom aplikacji być udostępnianymi między różnymi platformami[16][17].

W lipcu 2014 nowy CEO Microsoftu Satya Nadella wyjaśnił, że firma planowała „usprawnić następną wersję Windows z trzech systemów operacyjnych do jednego pojedynczego łączącego systemu operacyjnego dla ekranów o każdym rozmiarze”, jednoczącym Windows, Windows Phone i Windows Embedded wśród wspólnej budowy i zunifikowanego systemu aplikacji. Jednakże Nadella oświadczył, że te wewnętrzne zmiany nie będą miały wpływu na to, jak systemy operacyjne będą nazywane i sprzedawane[18][19]. Zrzuty ekranu działającego systemu Windows, które rzekomo miały być Threshold’em wyciekły w lipcu 2014 i ukazywały poprzednio pokazywane menu Start i aplikacje w oknach[20] widoczne w kolejnym zrzucie ekranu we wrześniu 2014 przedstawiające „Windows Technical Preview” o numerze 9834, nowy system wirtualnych pulpitów, centrum powiadomień i nową ikonę Eksploratora Windows zainspirowaną interfejsem Modern UI[21].

Threshold oficjalnie przedstawiony został 30 września 2014, pod nazwą Windows 10; Myerson stwierdził, że Windows 10 będzie „najbardziej wszechstronną platformą” Microsoftu, dostarczającą użytkownikom pojedyncze, ujednolicone środowisko dla komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, smartfonów oraz urządzeń typu wszystko w jednym[22][23][24]. Podkreślił, że Windows 10 podejmie kroki w kierunku przywrócenia mechaniki interfejsu użytkownika z Windows 7 dla poprawienia obsługi systemu na urządzeniach bez ekranu dotykowego, z uwagi na krytykę systemu Windows 8, który posiadał dostosowany wyłącznie pod kątem urządzeń dotykowych[25]. Mimo tych ustępstw Myerson zaznaczył, że interfejs dla ekranów dotykowych będzie dalej rozwijał się także w Windows 10[26].

W sprawie nazwy systemu, Myerson odmówił wyjaśnień, dlaczego Microsoft przeskoczył z nazwy Windows 8 do 10, stwierdzając tylko: „based on the product that’s coming, and just how different our approach will be overall, it wouldn’t be right”. Żartował on także, że nie można było nadać nazwy „Windows One” (nawiązując do ostatnich kilku produktów Microsoftu z tożsamą marką One, na przykład OneNote, Xbox One i OneDrive), ponieważ system Windows 1.x został już dawno wydany[22]. W grudniu 2014 Microsoft powiadomił prasę i zaprosił do dyskusji na temat następnego rozdziału Windows 10, który dla konsumentów dostępny był w Redmond 21 stycznia 2015[27].

Windows Insider[edytuj]

1 października 2014 Microsoft przedstawił nowy program Windows Insider, gdzie uczestnicy otrzymują zaktualizowane wydania przedpremierowe systemu Windows 10 w sposób „szybkiego uwalniania” („rapid release”), pozwalającej firmie gromadzić dodatkowe informacje zwrotne od użytkowników podczas procesu rozwoju. Takie techniczne wydania przedpremierowe są przeznaczone przede wszystkim dla testowania przez przedsiębiorstwa i entuzjastów, dla zbierania opinii i uwag. Poprzednio, proces ten występował prywatnie, pomiędzy publicznymi wydaniami testowymi[28][29][30]. Program Windows Insider został kontynuowany po premierze systemu Windows 10.

Wydanie[edytuj]

Microsoft w czerwcu 2015 potwierdził, że data wydania to 29 lipca 2015[31]. Wydanie „10” jako bezpłatnej aktualizacji zbliży praktyki uaktualnień stosowane w Microsoft do tych, które stosują inne systemy operacyjne, takie jak macOS, których uaktualnienia były darmowe od wersji 10.9. Wraz z wydaniem Windows 8, Microsoft zaczął skupiać Windows bardziej jako bazę użytkownika dla usług online i internetowych sklepów z aplikacjami, niż jako źródło licencji systemu operacyjnego. Wcześniej w roku 2014, Microsoft rozpoczął oferowanie bezpłatnych licencji OEM dla Windows 8 dla urządzeń z ekranami mniejszymi niż 9 cali[32][33]. Przedtem, szef Microsoft Indonesia, Andreas Diantoro stwierdził, że system byłby bezpłatną aktualizacją dla obecnych użytkowników Windows 8[34]. Od 1 czerwca w systemach Windows 7 i Windows 8.1 Update 1 było możliwe zarezerwowanie systemu Windows 10.

Edycje systemu Windows 10[edytuj]

Windows 10 pojawił się w ośmiu edycjach[35]. Dodatkowo powstały wersje regionalne N dla Europy i KN dla Korei Południowej[36].

 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Pro Education
 • Windows 10 Education
 • Windows 10 IoT Core
 • Windows 10 for ARM (przyszła edycja Windows 10)
 • Windows 10 Cloud

Funkcje[edytuj]

Interfejs użytkownika i pulpit[edytuj]

Interfejs użytkownika Windows 10 zmienia swoje zachowanie w zależności od typu urządzenia i dostępnych wejść. Nowa funkcja Continuum zapewnia przejścia pomiędzy trybami pracy interfejsu na laptopach i tabletach z dokowaną klawiaturą. Kiedy klawiatura jest podłączana, użytkownik jest pytany, czy chce przełączyć się na tryb interfejsu użytkownika, który jest zoptymalizowany dla klawiatury i myszy, czy pozostać z trybem dla ekranów dotykowych[38].

Dla urządzeń bez ekranu dotykowego, stosowane jest połączenie poprzedniego menu Start z systemu Windows 7, wraz z listą aplikacji i oknem wyszukiwania po lewej stronie i kafelkami aplikacji po prawej. Ekran Start jest nadal używany w środowisku dotykowym: obecne wydania Windows 10 używają tego samego wyglądu menu Start, co Windows 8.1, lecz Microsoft przedstawił nowszy wygląd ekranu Start, który zawiera kolumnę po lewej stronie do wyświetlania skrótów i przycisku „Wszystkie aplikacje”, podobnie do menu Start[39][40].

Został dodany nowy system wirtualnego pulpitu znany jako Task View. Podobnie jak funkcja Mission Control w systemach macOS, klikanie przycisku Task View na pasku zadań (lub alternatywnie przesuwanie palcem z lewej strony ekranu) wyświetla wszystkie otwarte okna i umożliwia użytkownikom ich przełączanie, lub przełączanie pomiędzy poszczególnymi obszarami pracy (workpieces). Aplikacje Windows Store, które poprzednio mogły być uruchamiane tylko w trybie pełnoekranowym, teraz mogą być używane w oknach pulpitu. Menu App Commands na pasku tytułowym aplikacji używane jest do uruchamiania funkcji poprzednio dostępnych w charms, lub do przełączania pomiędzy trybem pracy w oknach, a trybem pełnoekranowym[39][40]. Okna programów mogą być teraz dzielone na ćwiartki ekranu poprzez przeciąganie ich do rogów. Kiedy okno jest przesuwane do boku ekranu, użytkownik jest proszony o wybranie drugiego okna do wypełnienia nieużywanej części ekranu[40].

Multimedia i gry[edytuj]

Windows 10 obsługuje biblioteki DirectX 12[41]. Przedstawiona w marcu 2014 na Game Developers Conference nowa wersja pomaga obsługiwać „wydajność na poziomie konsol do gier” ze zredukowanym użyciem procesora i narzutem sterownika grafiki[42][43].

1 sierpnia 2015 Microsoft wprowadził do regulaminu swoich usług internetowych zapis mówiący iż w przypadku korzystania z systemu poprzez Konto Microsoft[44], system będzie blokował pirackie wersje programów i gier powiązanych z usługami Microsoftu[45].

Microsoft Solitaire Collection[edytuj]

Windows 10 oferuje odświeżone wersje gier karcianych z Windows 7. Żeby postępy w grze były zapisywane w chmurze trzeba się zalogować za pomocą konta Xbox lub konta Microsoft. Można też grać jako Gość, ale postępy nie będą zapisywane. Za pośrednictwem Sklepu można pobrać inne gry tj.: Microsoft Jigsaw, Microsoft Mahjong, Microsoft Sudoku, Wordament itd.

Komponenty systemu[edytuj]

Konsola Windows znana jako Wiersz poleceń została uaktualniona zyskała "zewnętrzne opcje" takie jak zaznaczanie tekstu wyjściowego i możliwość używania standardowych skrótów klawiszowy takich jak wycinanie, kopiowanie, wklejanie przez użycie skrótów klawiszowych[26][46].

Windows 10 dodaje także wsparcie na poziomie platformy (systemu, bez potrzeby instalacji dodatkowych sterowników - przyp. red.) dla formatów plików FLAC, HEVC i Matroska, sprawiając, że mogą być otwierane w programie Windows Media Player i innych aplikacjach natywnie[47][48][49].

Aktualizacja systemu[edytuj]

Windows 10 będzie utrzymywany w znacznie odmiennym tonie od poprzednich wydań Windows. Kiedy Microsoft zacznie rozpowszechniać większe ilości aktualizacji dla Windows 8, które dodawały funkcjonalności (jak usprawnienia interfejsu) poza łatkami bezpieczeństwa i poprawkami błędów, Windows 10 będzie stosował podejście warstwowych gwałtownych wydań aktualizacji. Domyślnie Windows 10 będzie otrzymywał krytyczne aktualizacje i łatki bezpieczeństwa na bieżąco, ale użytkownicy i administratorzy będą mieli możliwość opóźniania automatycznej instalacji niekrytycznych aktualizacji lub wyłączyć je całkowicie. System pozwoli większości komputerów otrzymywać częste modyfikacje systemu operacyjnego, podczas gdy administratorzy przedsiębiorstw będą mogli całkowicie z nich zrezygnować, by zagwarantować stabilne i kontrolowane środowisko pracy[50][51].

Polityka prywatności[edytuj]

Polityka prywatności Microsoftu informuje, że celem skuteczniejszego działania oraz zapewnienia lepszego doświadczenia przy korzystaniu z systemu, firma zbiera dane osobowe jego użytkowników[52].

Historia wersji[edytuj]

Windows 10 jest określany przez Microsoft jako usługa (Windows as a service), dzięki temu system otrzymuje aktualizacje rozszerzające jego funkcje, celem tego modelu jest redukcja fragmentacji systemu Windows. Microsoft ogłosił również, że wsparcie będą otrzymywać tylko 3 ostatnie wersje systemu, 9 maja 2017 oryginalne wydanie systemu Windows 10 (1507 build 10240) otrzyma swoją ostatnią aktualizację zbiorczą. 20 kwietnia 2017 Microsoft opublikował artykuł z którego wynika że każda duża aktualizacja będzie wychodzić w marcu i wrześniu każdego roku, oraz że każda wersja będzie wspierana przez 18 miesięcy[53]

Do tej pory Windows 10 otrzymał 3 duże aktualizacje, najnowszą z nich jest wersja 1703 znana też pod nazwą "Creators Update".

Legenda Niewspierana Wspierana Najnowsza Testowa
Wersja Build Data wydania Najnowsza wersja Zakończenie wsparcia
1507
(Oryginalne wydanie)
10.0.10240.16405 29 lipca 2015 10.0.10240.17354
(11 kwietnia 2017; 18 dni temu)
9 maja 2017
1511
(November update)
10.0.10586.0 12 listopada 2015 10.0.10586.873
(11 kwietnia 2017; 18 dni temu)
październik 2017[54]
1607
(Anniversary update)
10.0.14393.10 2 sierpnia 2016 10.0.14393.1066
(11 kwietnia 2017; 18 dni temu)
---
1703
(Creators update)
10.0.15063.13 5 kwietnia 2017 10.0.15063.250
(25 kwietnia 2017; 4 dni temu)
---
1709[55]
(Redstone 3)
10.0.16xxx.x wrzesień 2017[53] 10.0.16184.1001
(28 kwietnia 2017; wczoraj)
kwiecień 2019[56]

Microsoft Edge[edytuj]

 Osobny artykuł: Microsoft Edge.

Microsoft Edge jest nową przeglądarką internetową, którą Microsoft przygotował z myślą o Windows 10[57]. Edge jest zintegrowany z asystentem Cortana, który znany jest z systemu Windows Phone 8.1. Przeglądarka ta jest dostępna tylko dla posiadaczy systemu Windows 10[58][59]. Edge jest następcą Internet Explorer[57]. Microsoft regularnie wypuszcza aktualizacje dla tej przeglądarki.

Prywatność i dane użytkowników[edytuj]

Obrońcy prywatności i inni krytycy wyrazili zaniepokojenie odnośnie polityki prywatności Windows 10 i zbierania danych o jego użytkownikach[60]. Po zastosowaniu ustawień ekspresowych, Windows 10 jest skonfigurowany tak, by wysyłał różne dane do Microsoftu i osób trzecich, włączając w to informacje o kontaktach użytkownika, danych z kalendarza, danych potrzebnych do ulepszenia rozpoznawania mowy. Pozwala aplikacjom na używanie unikalnego "reklamowego ID" służącego do analizy zachowania i personalizacji reklam (wprowadzone w Windows 8.1)[61]. Windows 10 pozwala także aplikacjom żądać danych o lokalizacji i wysyła te dane do Microsoftu oraz tzw. „zaufanych partnerów”, żeby ulepszyć wykrywanie lokalizacji urządzenia, na którym jest uruchomiony (Windows 8 miał podobne ustawienia z tym wyjątkiem, że informacje o lokalizacji nie były wysyłane do „zaufanych partnerów”)[62]. Użytkownicy mogą wyłączyć większość funkcji do zbierania tych danych (ale nie wszystkie)[62][60]. Dane telemetryczne do raportowania błędów i sposobu użycia systemu są wysyłane do Microsoftu i funkcja ta nie może zostać wyłączona na wersjach innych niż Enterprise tego systemu operacyjnego[62].

Podczas używania Cortany także potrzebne jest zbieranie danych, takich jak lokalizacja urządzenia, dane z kalendarza, dane o używanych aplikacjach, dane z wiadomości tekstowych i poczty e-mail, książki adresowej oraz częstotliwości interakcji z osobami, w celu spersonalizowania funkcjonalności tego narzędzia[60][63].

W sierpniu 2015, rosyjski polityk Nikolai Levichev wezwał do zaprzestania używania Windows 10 w rosyjskim rządzie z powodu wysyłania przez ten system danych o użytkownikach na serwery znajdujące się w USA. Kraj ten przyjął ustawę federalną, która wymaga, by wszystkie sieciowe przechowujące dane o rosyjskich użytkownikach wewnątrz własnego kraju. Ustawa przewidywała na to czas do września 2016 roku, w przeciwnym wypadku serwisy te miały zostać zablokowane[64]. Pisząc dla ZDNet, Ed Bott stwierdził, że brak skarg ze strony przedsiębiorców na temat prywatności w Windows 10 wskazuje na to, jak bardzo normalne są te zasady poufności w roku 2015[65]. W Computerworld, Preston Gralla powiedział, że rodzaj informacji, jakie zbiera Windows 10 nie jest inny niż informacje zbierane przez inne systemy operacyjne. Ale oczekuje się innego poziomu w tym temacie od Microsoftu niż ze strony innych firm[66].

Przypisy[edytuj]

 1. The verge: Microsoft is bringing Windows desktop apps to mobile ARM processors (ang.).
 2. Microsoft announcing Windows 10. blogs.windows.com. [dostęp 2014-12-12].
 3. Terry Myerson: Hello World: Windows 10 Available on July 29 (ang.). blogs.windows.com, 2015-06-01. [dostęp 2017-01-21].
 4. Tomasz Wilczyński: Microsoft organizuje konferencję o konsumenckiej wersji Windows 10 (pol.). [dostęp 2014-12-12].
 5. Adrian Kotowski: Windows 10 zamiast Windows 9 – nowy system operacyjny Microsoftu. 2014-09-30. [dostęp 2014-12-12].
 6. Andrew Cunningham: Future Windows 8.1 update will finally bring back the Start menu (ang.). [dostęp 2014-12-12].
 7. Brad Chacos: Rejoice! The Start menu is coming back to Windows (ang.). [dostęp 2014-12-12].
 8. Brad Chacos: Microsoft’s universal Windows apps run on tablets, phones, Xbox, and PCs. [dostęp 2014-12-12].
 9. Jakub Szczęsny: Już co czwarty komputer to maszyna z Windows 10. „Siódemka” nadal liderem (pol.). Antyweb, 2017-02-02. [dostęp 2017-02-02].
 10. a b Microsoft codename ‘Threshold’: The next major Windows wave takes shape. zdnet.com. [dostęp 2014-12-12].
 11. Is 'Windows Blue’ a set of coordinated updates for all Microsoft products?. pcworld, 2013-02-08. [dostęp 2014-12-12].
 12. Leaked ‘Windows 9’ screenshots offer a closer look at the new Start Menu. theverge.com, 2014-07-21. [dostęp 2014-12-12].
 13. Zac Bowden: Windows 9 (Threshold): What’s in a name?. onmsft.com, 2014-08-23. [dostęp 2017-01-21].
 14. Rejoice! The Start menu is coming back to Windows. pcworld.com, 2014-04-02. [dostęp 2014-12-12].
 15. Future Windows 8.1 update will finally bring back the Start menu. arstechnica.com, 2014-04-02. [dostęp 2014-12-12].
 16. Rejoice! The Start menu is coming back to Windows. pcworld.com. [dostęp 2014-12-12].
 17. Microsoft’s universal Windows apps run on tablets, phones, Xbox, and PCs. pcworld. [dostęp 2014-12-12].
 18. Nadella Raises Eyebrows With Plans to ‘Streamline’ Windows. pcmag.com. [dostęp 2014-12-12].
 19. Why did Microsoft choose Windows 10 instead of Windows 9?. techradar.com. [dostęp 2014-12-12].
 20. Leaked ‘Windows 9’ screenshots offer a closer look at the new Start Menu. theverge.com, 2014-07-21. [dostęp 2014-12-12].
 21. Leaked Windows 9 screenshots reveal the future of the desktop. theverge.com. [dostęp 2014-12-12].
 22. a b Will Oremus: Windows 8 Was So Bad That Microsoft Is Skipping Windows 9. slate.com, 2014-09-30. [dostęp 2014-12-12].
 23. Microsoft reveals Windows 10. blogs.seattletimes.com. [dostęp 2014-12-12].
 24. Why is it called Windows 10 not Windows 9?. extremetech.com. [dostęp 2014-12-12].
 25. Windows 10 is the official name for Microsoft’s next version of Windows. theverge.com, 2014-09-30. [dostęp 2014-12-12].
 26. a b Microsoft’s Windows 10 event in San Francisco: Updated live blog. extremetech.com, 2014-09-30. [dostęp 2014-12-12].
 27. http://www.theverge.com/2014/12/11/7367433/windows-10-event-january-21
 28. Windows 10: Microsoft hits a turbo button to get back to business. theverge.com. [dostęp 2014-12-12].
 29. Windows 10 Technical Preview now available to download. theverge.com. [dostęp 2014-12-12].
 30. Microsoft launches Windows Insider Program to get Windows betas. arstechnica.com. [dostęp 2014-12-12].
 31. http://www.cnet.com/news/microsoft-windows-10-on-track-for-latter-half-of-2015
 32. Microsoft making Windows free on devices with screens under 9 inches. theverge.com. [dostęp 2014-12-12].
 33. Michael Endler: Windows 10: 5 Unanswered Questions. informationweek.com. [dostęp 2014-12-12].
 34. Microsoft Indonesia president: Windows 9 will be free to Windows 8 owners. pcworld.com, 2014-09-28. [dostęp 2014-12-12].
 35. Windows 10 will have 7 editions: Home, Mobile, Pro, Enterprise, Education, Mobile Enterprise, and IoT Core. 2015-05-13. [dostęp 2015-06-16].
 36. Ron: Grab the Media Feature Pack for Windows 10 N and Windows 10 KN editions (ang.). onmsft.com, 2015-08-02. [dostęp 2017-01-21].
 37. Windows 10 mobile z obsługą urządzeń peryferyjnych, takich jak Skanery kodów kreskowych
 38. Watch how Windows 10 works with touch interfaces. theverge.com. [dostęp 2014-09-30].
 39. a b Windows 10 is the official name for Microsoft’s next version of Windows. theverge.com, 2014-09-30. [dostęp 2014-12-12].
 40. a b c Microsoft Unveils Windows 10 with New Start Menu. [dostęp 2014-09-30]. s. Tom’s Guide.
 41. Bryan Langley: DirectX 12 and Windows 10 – DirectX Developer Blog (ang.). blogs.msdn.microsoft.com, 2014-10-01. [dostęp 2017-01-21].
 42. Windows 10 will woo gamers with supercharged DirectX 12 graphics API. pcworld.com. [dostęp 2014-10-03].
 43. Microsoft details DirectX 12 for better Xbox One, PC performance. techradar.com. [dostęp 2014-10-03].
 44. Czy warto założyć konto Microsoft? (pol.). mamkomputer.info, 2015-10-18. [dostęp 2016-05-04].
 45. Wojtek Onyśków: Windows 10 może usuwać pirackie gry i programy. instalki.pl. [dostęp 2015-08-12].  Cytat: Według nowych reguł Microsoftu, które obowiązują od 1 sierpnia, amerykańska firma może powstrzymać użytkowników przed korzystaniem z nieautoryzowanych urządzeń i pirackich gier. Zasadami objęte są takie usługi, jak Office 365, Outlook.com, Skype, OneDrive, Xbox Live, MSN i Bing.
 46. Wiersz poleceń w Windows 10 (ang.).
 47. Gabe Aul: New build available to the Windows Insider Program (ang.). blogs.windows.com, 2014-11-12.
 48. Audio snobs rejoice: Windows 10 will have system-wide FLAC support (ang.). IDG.
 49. Windows 10 will play your.MKV and.FLAC files all on its own (ang.).
 50. Microsoft reveals biggest-ever change in Windows updates (ang.).
 51. Introducing Windows 10 for Business (ang.).
 52. Zasady zachowania poufności informacji (pol.). privacy.microsoft.com. [dostęp 2017-01-21].
 53. a b https://blogs.windows.com/business/2017/04/20/windows-office-align-feature-release-schedules-benefit-customers/#FXOeREtVzguYJPLv.97, blogs.windows.com, 2017-04-20 [dostęp 2017-04-21]
 54. Bazując na dacie wydania Redstone 3
 55. Prawdopodobny numer wersji bazujący na dacie wydania
 56. bazując na artykule z daty wydania "Each Windows 10 feature release will be serviced and supported for 18 months"
 57. a b Anna Wasilewska-Śpioch: Już wiemy, dlaczego Microsoft utrzymał IE w systemie Windows 10 (pol.). Dziennik Internautów. [dostęp 2015-08-14].
 58. Już nie Internet Explorer, lecz „Spartan”? Przeglądarka Microsoftu i rewolucyjny system rozszerzeń (pol.). dobreprogramy.pl, 2014-09-16. [dostęp 2015-02-04].
 59. Piotr Barycki: Zapomnij o Internet Explorerze. Oto Spartan – nowa przeglądarka Microsoftu (pol.). spidersweb.pl. [dostęp 2015-02-04].
 60. a b c Alex Hern: 5 Windows 10: Microsoft under attack over privacy.
 61. Ken Yeung: Microsoft makes new ad platform SDKs available for Windows 8.1 to help Store developers monetize their apps.
 62. a b c Windows 10s default privacy settings and controls leave much to be desired.
 63. Windows 10s privacy policy is the new normal (ang.).
 64. Facebook, Gmail, Skype face Russia ban under 'anti-terror' plan (ang.). CBS Interactive, 23 lipca, 2014.
 65. No, Microsoft is not spying on you with Windows 10 (ang.). 27 sierpnia 2015.
 66. Windows 10: Public enemy No. 1, or an OS like any other? (ang.). 3 września, 2015.