Windows Aero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Windows Aero
kompozycja systemowa
Autor Microsoft
System operacyjny Windows Vista, 7, 8, 10
Pierwsze wydanie listopad 2006
Aktualna wersja stabilna 6.0.6002
Windows Vista Service Pack 2
6.1.7601
Windows 7 Service Pack 1
Licencja MS-EULA

Windows Aero - interfejs graficzny i standardowa kompozycja pulpitu systemów operacyjnych Windows Vista, 7, 8 oraz 10, wydanego przez firmę Microsoft w listopadzie 2006 roku. Aero dzieli się na trzy kompozycje:

 • Aero Glass - posiada m.in: częściowo przezroczyste okna, nowe przyciski nawigacyjne.
 • Aero Standard - połączenie Aero Glass i Aero Basic, używany w Windows Vista Home Basic. Nie posiada przezroczystości, miniaturek na pasku zadań i przełączania pomiędzy oknami.
 • Aero Basic - podobny do interfejsu Luna z Windows XP.

Aero jest akronimem dla angielskiego sloganu Authentic, Energetic, Reflective and Open[1]. Pierwsze wersje interfejsu w jego obecnej postaci pojawiły się w wydaniu 5270 systemu Windows Vista w grudniu 2005.

Interfejs użytkownika[edytuj]

Interfejs Aero Glass przynosi kilka znaczących różnic w stosunku do Luny z Windows XP oraz stylu klasycznego z wcześniejszych wydań.

Windows Aero Glass zawiera trójwymiarowe efekty takie jak: przełączanie się między aplikacjami - Windows Flip 3D (klawisz Windows logo+Tab), alternatywa dla klasycznego przełączania Alt+Tab oraz animacja minimalizacji i maksymalizacji otwartych okien podobna do tej znanej z OS X. Aero Glass dodatkowo sprawia wrażenie gładkości i przezroczystości elementów interfejsu.

Na starszych komputerach, posiadających słabsze karty graficzne i procesory, te efekty nie zostają uaktywnione i system wygląda porównywalnie do poprzednich wersji.

Mimo iż zdaniem Microsoftu kompozycja Aero Glass nie jest dostępna w wersji Home Basic systemu Windows Vista, istnieją w Internecie poradniki jak uzyskać w tej wersji kompozycję. Niektóre z opisanych sposobów mogą naruszać warunki umowy użytkowania systemu z powodu ingerencji w pliki systemowe.

Najważniejsze zmiany:

 • nowe kreatory, bez stron początkowych, za to z przyciskami Wstecz i Dalej w lewym górnym rogu
 • nowy krój podstawowej czcionki, Segoe UI
 • Pasek zadań, ramka wokół okien oraz górna belka aplikacji są półprzezroczystymi, rozmytymi powierzchniami (ich kolor można dowolnie zmieniać)
 • możliwość przełączania aplikacji przez klawisz Windows + Tab z podglądem lub w widoku trójwymiarowym (tzw. Przerzutowanie 3W ang. Flip 3D)
 • aktualizowany na żywo pogląd zminimalizowanych okien aplikacji na Pasku Zadań, uaktywniany po najechaniu wskaźnikiem myszki

Zmiany w Windows 7[edytuj]

 • Pasek zadań i pasek szybkiego uruchamiania zostały połączone.
 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie paska zadań otwiera tzw. jump listę.
 • Przezroczystość okien i paska Start, również gdy okno jest zmaksymalizowane.
 • Aero Snap - przeciągnięcie okna do krawędzi ekranu powoduje rozciągnięcie go na cały ekran, lub połowę.
 • Aero Shake - minimalizacja wszystkich pozostałych okien za pomocą kliknięcia belki okna i potrząśnięcia[2].
 • Aero Peek - oglądanie Pulpitu przez przezroczyste, otwarte okna[3].
 • Touch UI - ułatwienie korzystania z tabletu.

Zmiany w Windows 8[edytuj]

Wraz z wydaniem systemu Windows 8 zaszły zmiany w wyglądzie. Został wprowadzony interfejs zgodny z założeniami Modern UI, którego wyróżnia m.in. usunięcie przezroczystości, zaokrąglonych rogów oraz zmniejszenia ilości cieni. Jednak część efektów graficznych Aero została, w tym przezroczystość paska zadań.

Wymagania sprzętowe[edytuj]

W systemie Windows Vista i 7 by uaktywnić najbogatszą wersję interfejsu Aero, tzw. Aero Glass, komputer musi posiadać przede wszystkim[4]:

Bez tych elementów uruchomiona zostanie słabsza wersja interfejsu, nazwana Aero Basic.

W systemie Windows 8 ilość efektów graficznych została ograniczona, dlatego skasowano Aero Glass, a na niezgodnych kartach graficznych interfejs wygląda identycznie, tylko że jest renderowany przez procesor.

Przypisy