Windows Vista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Windows Vista
Rodzina systemów operacyjnych Windows NT
Logo
Logo systemu
Producent Microsoft
Platforma sprzętowa x86, x86-64
Pierwsze wydanie RTM: 8 listopada 2006;

Retail: 30 stycznia 2007

Aktualna wersja 6.0 Service Pack 2 (SP2) (Build 6002)
Wydana 25 maja 2009
Jądro hybrydowe
Środowisko pracy środowisko graficzne Aero
Licencja MS-EULA
Poprzednik Windows XP
Następca Windows 7
Wersja Live link= T poprzez modyfikację
Windows Vista

Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Podczas produkcji był znany pod nazwą kodową Longhorn[1]. Hasło reklamowe systemu to Clear, Confident, Connected, czyli Przejrzysty, Pewny, Połączony (hasło w amerykańskich reklamach to również "WoW").

Koszty produkcji Visty wyniosły łącznie sześć miliardów dolarów[2]. W październiku 2013 roku Windows Vista był zainstalowany na 3,16% komputerów na świecie[3], natomiast w Polsce w okresie 21-27 października 2013 udział ten wynosił 7,57%[4].

Terminy premiery[edytuj | edytuj kod]

8 listopada 2006 roku ówczesny lider działu Microsoftu zajmującego się klienckim systemem operacyjnym, Jim Allchin, napisał na swym blogu, iż tworzenie Visty zostało zakończone i rozpoczęła się produkcja[5]. Dla użytkowników licencji grupowych system Windows Vista był dostępny już od 30 listopada 2006, w wersji pudełkowej oraz preinstalowany w nowych komputerach jest dostępny od 30 stycznia 2007 w Polsce i 29 stycznia na świecie. Tego dnia były prezes Microsoftu, Bill Gates, o 16:45 (czasu lokalnego) uroczyście dokonał premiery nowego produktu. Oficjalna polska premiera systemu odbyła się 7 marca 2007 roku[6], jednakże zakup systemu Windows Vista był już możliwy od 25 stycznia 2007.

Nowe funkcje[edytuj | edytuj kod]

Do nowości w Vista należy między innymi Windows Presentation Foundation (WPF, Avalon) i Windows Communication Foundation (WCF, Indigo). Miał się wśród nich znaleźć także nowy system plików, WinFS, projekt ten został jednak porzucony. Wszystkie te trzy elementy zostały zebrane pod wspólną nazwą .NET Framework. Z nowości dostępny również całkowicie nowy wygląd, bazujący na silniku Aero. Została dodana obsługa nagrywania płyt DVD. Do graficznych nowości należy też nowy wygląd przycisku "Start", który wygląda jak trójwymiarowa kula zawierająca logo Windows Vista, ale bez napisu start.

Znana z Windows XP Service Pack 2 Zapora systemu Windows została rozbudowana. W systemie Windows Vista, zapora obsługuje ruch wchodzący i wychodzący, umożliwia definiowanie reguł na warstwach transportowej i sieciowej z uwzględnieniem specyfiki protokołów IPSec oraz IPv6. Zapora systemu Windows Vista pozwala na pełne zarządzanie nie tylko przez GUI, ale i przez wiersz poleceń oraz Group Policy.

Do systemu dołączony został również program chroniący przed programami szpiegującymi (dostępny jako darmowy dodatek dla systemów XP i Server 2003) o nazwie Windows Defender[7], tworzony na podstawie programu GIANT AntiSpyware firmy Giant Company Software Inc., wykupionej przez Microsoft 16 grudnia 2004.

Inną nowością są trójstopniowo (zamiast dwustopniowo) limitowane konta, dzięki którym można lepiej dopasować poziom uprawnień do użytkownika. Nowy rodzaj kont, Least Privileged User Account (LUA), który pozwala na trójstopniowe uprawnienia, jest najbardziej ograniczony i sprowadza się do jedynie podstawowych uprawnień, takich jak korzystanie z Internetu (jest możliwe odcięcie takiemu użytkownikowi dostępu do niektórych stron), czy eksploracja jego własnych folderów. Warto również wspomnieć o możliwości korzystania z kontroli rodzicielskiej, dzięki której można określić, w jakim zakresie czasu i jak długo dziecko może korzystać z komputera, a także w jakie gry może grać.

Został wprowadzony nowy model aktualizacji dzięki któremu w większości przypadków instalacja aktualizacji odbywa się w tle, bez restartowania komputera[8].

Kolejną nową funkcjonalnością jest wbudowane w edycję Ultimate rozwiązanie BitLocker pozwalające na szyfrowanie całych partycji. Szyfrowanie to może wykorzystywać między innymi sprzętowe moduły TPM[9].

Windows Vista był reklamowany przez Microsoft jako wydajniejszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy w użyciu[10]. Zdaniem Microsoftu, najważniejsze zmiany i usprawnienia są następujące:

 • Dzięki nowej technologii ładowania i zamykania systemu system wraca ze stanu wstrzymania w nie więcej niż 2 sekundy, a ładowanie się systemu trwa krócej niż w Windows XP.
 • Aplikacje ładują pliki 15% szybciej niż w Windows XP.
 • Dzięki funkcji ReadyBoost możemy użyć pendrive w celu polepszenia wydajności komputera.
 • Nowy instalator, który umożliwia zainstalowanie systemu w około 15 minut (Windows XP instalował się 20-45 min).
 • Wprowadzone nowe zabezpieczenia ochrony treści opierają się na mechanizmach uruchamianych podczas bezczynności systemu. W efekcie nie kolidują one z pracą użytkownika, jednak powodują większe zużycie procesora, nawet kiedy system jest bezczynny[11][12][13].
 • Narzędzie tworzenia obrazów instalacyjnych i dysków twardychImageX i format ich zapisu Windows Imaging Format (WIM)
 • Zmodyfikowana funkcja Przywracania systemu, w której tworzonych jest mniej koniecznych punktów przywracania, co jest równoznaczne z oszczędnością miejsca na dysku.
 • Usprawniona wyszukiwarka plików; potrafi wyszukiwać wszelkie pliki użytkownika według nazwy, rozszerzenia a także słów kluczowych podanych przez użytkownika. Możliwe jest także wyszukiwanie z użyciem języka naturalnego. Praktycznie każda aplikacja w systemie zawiera pole do wyszukiwania plików. Funkcja ta jest odpowiedzią na Spotlight firmy Apple.
 • Zostało ułatwione przenoszenie danych między komputerem a urządzeniami przenośnymi.
 • Usprawnione zostało przenoszenie plików i ustawień użytkownika pomiędzy komputerami.
 • Nowa wersja przeglądarki Internet Explorer 7 (przeznaczona do Windows Vista wersja wykorzystująca mechanizmy niedostępne dotąd w systemach Windows, takie jak na przykład Mandatory Integrity Levels). Procesy przeglądarki odseparowane są od pozostałej części systemu, przez co znacząco zwiększa się poziom bezpieczeństwa w stosunku do poprzedniej wersji IE. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, Internet Explorer 7 oferuje funkcjonalność podobną do funkcjonalności innych nowoczesnych i bezpiecznych przeglądarek (takich jak Mozilla Firefox czy Opera), z czego najbardziej zauważalną jest przeglądanie w kartach.
 • Nowy klient poczty Windows Mail – następca Microsoft Outlook Express.
 • Nowy mechanizm logowania błędów, znany pod nazwą kodową Crimson. Jego zadaniem jest monitorowanie, zarządzanie i raportowanie kondycji systemu.
 • Nowy format dokumentów XPS, bazujący na XML-u (alternatywa dla PDF).
 • Wprowadzono narzędzia umożliwiające sprawowanie kontroli rodzicielskiej.
 • Nowa wersja odtwarzacza multimediów Windows Media Player oznaczona numerem 11.
 • Windows Movie Maker ze wsparciem technologii High Definition.
 • Windows DVD Maker, pozwalające przechwytywać materiał wideo, tworzyć płyty DVD z filmami oraz tworzyć efektowne pokazy slajdów.
 • Windows Photo Gallery – aplikacja służąca do zarządzania zbiorami zdjęć i obrazów.
 • Windows Driver Foundation – usprawniona obsługa sterowników sprzętu komputerowego.
 • Obsługa formatu nośników nowej generacji HD DVD oraz Blu-ray (jeżeli twórca konkretnego filmu wyrazi takie życzenie, oglądanie zabezpieczonych treści w wysokiej rozdzielczości może wymagać posiadania bardzo specyficznego sprzętu, włącznie z certyfikowaną przez Microsoft kartą graficzną, dźwiękową oraz monitorem)[12]
 • Windows SideShow – funkcja umożliwiająca obsługę dodatkowego, małego ekranu LCD (o przekątnej ok. 3") montowanego na zewnętrznej części obudowy niektórych komputerów przenośnych bez włączania komputera. Mogą być na nim pokazywane m.in. stan baterii, zegar, menu sterowania funkcjonalnością odtwarzacza mp3 lub informacje o nowych wiadomościach e-mail.
 • Obsługa tworzonej przez Microsoft sieci P2P znanej pod nazwą kodową Avalanche, połączonej z oprogramowaniem "Windows Meeting Space", umożliwiającym m.in. dzielenie się zasobami pulpitu online.
 • Nowe czcionki przystosowane do ClearType: 2 szeryfowe (Cambria i Constantia), 4 bezszeryfowe (Segoe UI, Calibri, Candara i Corbel), jedna o stałej szerokości znaku (Consolas) i inne.
 • Nowy sposób obsługi tekstu i czcionek z wykorzystaniem Unicode i możliwości "Avalona" w zakresie skalowania.
 • Narzędzie Windows Snipping Tool pozwalające na stworzenie zrzutu ekranu zaznaczonego fragmentu pulpitu (także o nieregularnym kształcie), zapisanie go bądź wysłanie do adresata poprzez program pocztowy.
 • Nowy uproszczony Rejestrator dźwięków, posiadający jedynie funkcje nagrywania dźwięku i jego zapis do formatu WMA (format ten będzie też prawdopodobnie wykorzystywany w ustawieniach dźwięków zdarzeń systemowych; jedynie Windows Media Player 11 wykorzystywać będzie format WAV przy zapisie ścieżek audio).
 • Obsługa dowiązań symbolicznych w stylu tych znanych z systemów rodziny Unix.
 • Ulepszone Menu Start. Napis Start z logiem Windows został zastąpiony okrągłym logiem Windows (tzw. Vista Orb), zaś kaskadowy widok Wszystkie programy został zastąpiony przez drzewko tworzone w jednym oknie. Dodatkowo menu posiada funkcję szybkiego wyszukiwania plików.
 • Brak wsparcia dla systemu plików FAT16. Zastępującym go systemem stało się nowe rozwiązanie UDF, co powoduje możliwość nagrywania płyt CD i DVD "w locie", a także możliwość usuwania lub modyfikacji plików, nawet jeśli płyta nie jest RW.
 • Usunięta obsługa portu gier. Teraz kontrolery gier (m.in. gamepady, dżojstiki, kierownice) można podłączać wyłącznie do portu USB.
 • Rozpoznawanie mowy, umożliwiające sterowanie systemem wyłącznie za pomocą głosu. Rozpoznawanie mowy nie jest jednak dostępne w polskiej wersji Visty.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

Windows Vista jest dostępny w dziewięciu edycjach – wszystkich, z wyjątkiem Windows Starter 2007, w wersjach 32- i 64-bitowej. Wszystkie edycje systemu (z wyjątkiem Enterprise) mają taki sam nośnik DVD, a edycję zgodną z zakupioną wersją wybiera się podczas instalacji. Jej nieprawidłowy wybór ma konsekwencję w postaci braku możliwości aktywacji systemu i konieczna będzie reinstalacja systemu w celu jego aktywacji. Istnieje możliwość łatwej aktualizacji Windows Vista z edycji niższej do wyższej (edycję Home Basic możemy zaktualizować do wersji Home Premium lub Ultimate; edycję Home Premium jedynie do Ultimate) w efekcie skorzystania z cech dostępnych w bardziej rozbudowanej edycji. Microsoft nazwał tę usługę „Aktualizacja Windows w dowolnym czasie”.
Możliwości migracji między różnymi wersjami systemu Windows Vista

Poniższa tabela zawiera wszystkie edycje Windows Vista wraz z ich krótkim opisem.

Edycja Opis Posiada interfejs Windows Aero Ograniczenie dostępności Pudełko
Windows Vista Starter Tak jak Windows XP Starter Edition, edycja ta jest dostępna tylko w krajach rozwijających się głównie po to, aby oferować legalną alternatywę dla nieautoryzowanych kopii. Zawiera ona duże ograniczenia, na przykład umożliwia użytkownikowi uruchomienie najwyżej trzech aplikacji jednocześnie. Posiada interfejs Windows Basic. Jako jedyna edycja nie obsługuje procesorów 64-bitowych. link= N Rynki krajów rozwijających się Jasnoniebieskie (prostokątne)
Windows Vista Home Basic Podobna do Windows XP Home Edition, do domowego użytku przez użytkowników niepotrzebujących zaawansowanych funkcji multimedialnych. W porównaniu z Home Premium pozbawiona jest interfejsu Windows Aero, programu Media Center oraz wielu innych usprawnień obecnych w pozostałych wersjach Windowsa Visty. link= N Jasnozielone
Windows Vista Home Basic N Identyczna jak Windows Vista Home Basic, z wyjątkiem tego, że nie zawiera programu Windows Media Player. Ta edycja jest wydana na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, aby umożliwić większą konkurencję pomiędzy aplikacjami multimedialnymi dostępnymi dla systemu Windows. link= N Europa Jasnozielone
Windows Vista Home Premium Oparta na Windows Vista Home Basic, oferuje dodatkowo zaawansowane cechy skierowane dla domowych użytkowników, takie jak obsługa HDTV czy DVD authoring. Edycja ta jest porównywalna do systemu Windows XP Media Center Edition. Zawiera program "Windows Media Center" oraz interfejs Aero glass. Przeznaczona też m.in. do zastosowań sieciowych i graczy. link= T Zielone
Windows Vista Business Porównywalna do Windows XP Professional i przeznaczona dla rynku biznesowego. Dodaje obsługę domen systemu Windows Server, której brakuje we wszystkich edycjach Home. Edycja ta jest dostarczana razem z nową wersją serwera IIS (Internet Information Services). Licencja uprawnia do downgrade'u, tzn. zainstalowania starszej wersji systemu czyli Windows XP Professional (także 64-bitowej). link= T Niebieskie
Windows Vista Business N Identyczna jak Windows Vista Business, z wyjątkiem tego, że z tej samej przyczyny, co w edycji Home Basic N, nie zawiera programu Windows Media Player. link= T Europa Niebieskie
Windows Vista Enterprise Edycja ta jest skierowana do przedsiębiorstw. Funkcje przez nią oferowane są połączeniem edycji Business z funkcjami takimi, jak system wirtualizacji oprogramowania Microsoft Virtual PC czy wielojęzyczny interfejs użytkownika (MUI). Edycja ta nie jest dostępna w sprzedaży detalicznej BOX ani w wersjach OEM. Edycja ta posiada system szyfrowania BitLocker, który został też wprowadzony do Windows Vista Ultimate oraz możliwość zmiany języka za pomocą pakietów językowych. link= T Microsoft Software Assurance Ciemnoniebieskie (prostokątne)
Windows Vista Ultimate Edycja ta jest swoistym połączeniem wszystkich edycji, posiada wszystkie funkcje pozostałych edycji. Jako jedyna edycja systemu Windows Vista posiada obsługę Dodatków dla systemu Windows Vista. Dodatkowo zawiera obsługę podcastingu – którego nazwę Microsoft zmienił na „blogcasting”, możliwość zgrywania DVD i być może wsparcie dla specjalnych serwisów on-line z multimediami, jak i dodatkowymi usługami przeznaczonymi dla konsumenta. Edycja Ultimate jest najbardziej rozbudowaną edycją systemu Windows Vista, przeznaczoną według producenta dla wymagających użytkowników, graczy, profesjonalistów multimedialnych i entuzjastów PC. Opisywana jest jako "najlepszy wybór" dla ludzi, którzy chcą "jak najlepszych doświadczeń w używaniu systemu Windows Vista". Zawiera Windows Media Center. Dodatkowym elementem jest funkcja szyfrowania dysków BitLocker. BitLocker został również zawarty w wersji Enterprise Visty.

Edycja ta w wersji BOX sprzedawana jest z nośnikiem zarówno do wersji 32 jak i 64-bitowej. Licencja uprawnia do downgrade'u, tzn. zainstalowania starszej wersji czyli Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 (64-bitowa) oraz Windows XP Tablet PC. Istnieje również limitowana charytatywna edycja Ultimate – Windows Vista Ultimate (RED), która wyposażona jest w dwa nowe gadżety do paska bocznego, dwa nowe wygaszacze i kilka nowych tapet.

link= T Czarne (czerwone w przypadku (RED) )

Interfejs[edytuj | edytuj kod]

Windows Vista zawiera 3 rodzaje interfejsu: Windows Aero, Vista Basic, Vista Standard i interfejs klasyczny[14].

Windows Aero zawiera trójwymiarowe efekty, takie jak: przełączanie się między aplikacjami – Windows Flip 3D, następca klasycznego przełączania Alt+Tab, miniaturki oraz animacja minimalizacji i maksymalizacji otwartych okien podobna do tej znanej z OS X. Aero Glass dodatkowo sprawia wrażenie gładkości i przezroczystości interfejsu. Na starszych komputerach, posiadających słabsze karty graficzne i procesory, tych efektów nie ma i system wygląda porównywalnie do poprzednich wersji. Aby w pełni wykorzystać efekty 3D nowego systemu, karta graficzna będzie musiała posiadać technologię Windows Display Driver Model (WDDM).

Windows Basic (porównywalny w stylu znanej z Windows XP Luny) jest uproszczoną wersją Windows Aero, zaprojektowaną dla komputerów, które nie spełniają wymagań sprzętowych Aero Glass (istnieje możliwość wyłączenia Windows Aero – system uruchomi wtedy Windows Basic).

Na najsłabszych komputerach zostanie użyty klasyczny szary interfejs, znany ze starszych wersji systemu (Windows 95, 98, 2000).

Nowością jest także Windows Sidebar. Można do niego "podpiąć" różne miniaplikacje (zwane gadżetami), takie jak odtwarzacz multimedialny, zegar, czytnik RSS, monitor wydajności czy kalendarz. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na Dashboard zawarty w OS X oraz SuperKaramba w KDE (środowisku graficznym dostępnym dla systemów uniksowych takich jak GNU/Linux czy systemy z rodziny BSD).

Wymagania sprzętowe[edytuj | edytuj kod]

Konfiguracja minimalna:

Niektóre funkcje systemu Windows Vista są niedostępne przy poniższej konfiguracji, według producenta:

Konfiguracja zalecana:

Umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji systemu, według producenta[15]:

 • Procesor 32- lub 64-bitowy o częstotliwości 1 GHz,
 • 1 GB pamięci operacyjnej,
 • Karta graficzna spełniająca wymagania Windows Aero (m.in. Pixel Shader 2.0) i posiadająca 128 MB pamięci,
 • Dysk twardy o pojemności 40 GB i mający 15 GB wolnego miejsca podczas instalacji,
 • Napęd DVD-ROM,
 • Urządzenie wyjściowe audio,
 • Dostęp do sieci Internet.

Dodatkowo, aby korzystać z niektórych funkcji systemu, takich jak BitLocker czy obsługa tunera telewizyjnego, może być konieczny dodatkowy/specyficzny sprzęt[16].

Windows Aero[edytuj | edytuj kod]

Ten tryb graficzny dodaje obsługę grafiki 3D, animacji i specjalnych efektów wizualnych w porównaniu do możliwości trybu klasycznego. Tryb ten jest dostosowany do wydajnych kart graficznych. Nie jest on dostępny tylko w wersji Home Basic i Starter.

Wymagania:

 • Co najmniej 512 MB pamięci operacyjnej.
 • Co najmniej 32 bity na piksel.
 • Sprzętowa akceleracja graficzna obsługująca DirectX 10 (działa także dla DirectX 9).
 • Przepustowość pamięci 1 GB / sekundę.
 • Możliwość rysowania ok. 1,5M trójkątów/sekundę, jedno okno ok. 150 trójkątów.
 • Karta graficzna używająca AGP 4×/8× albo PCI Express 16×.
 • Pixel Shader 2.0

Tryb ten jest domyślnie włączony przy starcie systemu Windows Vista (oczywiście o ile zainstalowana edycja systemu oraz sprzęt pozwalają na to).

Windows Aero Express[edytuj | edytuj kod]

Mniej urozmaicona wersja Windows Aero, dodająca tylko podstawowe udoskonalenia wprowadzone w systemie Windows Vista. Używa Avalon Desktop Composition. Jest domyślnym stylem edycji Home Basic. Dostępna jest we wszystkich wersjach systemu.

Wymagania:

 • Windows Display Driver Model (WDDM)

Inne wersje interfejsu graficznego[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wspomnianych wcześniej powłok graficznych mających duże wymagania sprzętowe, w systemie zawarte są również style standardowe – zbliżone do interfejsu Windows 2000 oraz ubogie i proste oprawy – czarno-białe, czarno-fioletowe, czarno-niebieskie, swym wyglądem nawiązujące nawet do pierwszych produktów Microsoftu. Ich wymagania są bardzo niskie; można z nich korzystać na wszystkich współczesnych komputerach.

Historia wydań[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze wydania testowe[edytuj | edytuj kod]

 • 20 października 2003 – wersja Alpha PDC 2003 (kompilacja 4051)
 • 7 maja 2004 – wersja Alpha WinHEC 2004 (kompilacja 4074)
 • 25 kwietnia 2005 – wstępna wersja Beta WinHEC 2005 (kompilacja 5048)
 • 27 lipca 2005 – Beta 1, przeznaczona dla producentów oprogramowania i sprzętu (kompilacja 5112)
 • 22 listopada 2005 – wersja udostępniona wąskiej grupie partnerów firmy Microsoft (kompilacja 5259)
 • 19 grudnia 2005 – Windows Vista 5270
 • 23 lutego 2006 – Windows Vista 5308
 • 2 kwietnia 2006 – Windows Vista 5342
 • 14 kwietnia 2006 – Windows Vista 5361
 • 21 kwietnia 2006 – Windows Vista 5365
 • 6 maja 2006 – Windows Vista 5381
 • 23 maja 2006 – Windows Vista Beta 2 (5384)
 • 25 czerwca 2006 – Windows Vista 5456
 • 18 lipca 2006 – Windows Vista 5472
 • 25 sierpnia 2006 – Windows Vista 5536

Ukazane produkcyjne[edytuj | edytuj kod]

 • 8 listopada 2006 – Windows Vista RTM (6000)
 • 30 listopada 2006 – premiera edycji przeznaczonych dla klientów biznesowych.
 • 29 stycznia 2007 – premiera edycji systemu dla klientów indywidualnych.
 • 7 marca 2007 – polska premiera edycji systemu dla klientów indywidualnych.
 • 18 marca 2008 – Windows Vista Service Pack 1 w paczce 5-językowej (6001)
 • 15 kwietnia 2008 – Windows Vista Service Pack 1 w paczce wielojęzykowej (6001)
 • 25 maja 2009 – Windows Vista Service Pack 2 w paczce 5-językowej (6002)
 • 30 czerwca 2009 – Windows Vista Service Pack 2 w paczce wielojęzykowej (6002)

Ważniejsze aktualizacje[edytuj | edytuj kod]

Service Pack 1[edytuj | edytuj kod]

Dodatek ten jest pierwszą większą aktualizacją dla Windows Vista i zawiera szereg udoskonaleń dotyczących bezpieczeństwa, wydajności, stabilności i funkcjonalności systemu, jak również wszystkie wydane dotychczasowo aktualizacje.

Najważniejsze zmiany[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawiono kilkanaście najważniejszych rozwiązanych problemów i udoskonaleń.

 • Usunięcie problemu ze stabilnością pracy USB.
 • Wyeliminowanie błędu z oglądaniem telewizji w Windows Media Center.
 • Zdjęcie ograniczenia do 4 liczby sieci widocznych w menu "Połączenia sieci bezprzewodowej" w przypadku korzystania z adaptera USB Wi-Fi.
 • Usunięcie przypadków spowolnienia pracy komputera w przypadku korzystania w IE7 z filtra antyphishingowego.
 • Rozwiązanie problemu ze wznowieniem pracy po hibernacji systemu.
 • Usunięcie błędu z widocznością dysków optycznych SATA w systemie.
 • Usunięcie luki, powodującej znaczne wydłużenie czasu uruchamiania systemu Windows Vista na komputerach IBM i Lenovo.
 • Rozwiązanie problemu z obsługą kart ExpressCard.
 • Wyeliminowanie sytuacji, kiedy urządzenia Bluetooth nie działają poprawnie po przywróceniu systemu ze stanu uśpienia.
 • Usunięcie wady w wersjach 32-bitowych, polegającej na błędnym wykrywaniu pamięci RAM, jeśli jej liczba przekraczała 2 GB.
 • Rozwiązanie problemu ze współpracą urządzeń firmy Sony.
 • Koniec z nadmierną "prądożernością" niektórych komputerów przenośnych z Vistą.
 • Usunięcie problemu z odtwarzaniem plików .mov;
 • Zapobieganie wycieku pamięci w odtwarzaczu Windows Media Player.
 • Udoskonalenie paska bocznego systemu Windows (Windows Sidebar).
 • Udoskonalenie systemu rozpoznawania mowy (tylko dla wersji językowych angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej i japońskiej).

Większość udoskonaleń i poprawek pojawiła się przed wydaniem SP1 w postaci pojedynczych aktualizacji możliwych do zdobycia poprzez system Windows Update.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

 • Dnia 4 lutego 2008 roku zakończono prace nad dodatkiem SP1 dla Windows Vista.
 • 15 lutego 2008 roku Service Pack 1 (wersja finalna) dla Windows Vista został udostępniony dla płatnych subskrybentów MSDN-u.
 • Dnia 18 marca 2008 roku została udostępniona finalna wersja dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Udostępniono dwa pliki – zbiorcze instalatory SP1 dla wersji x86 oraz x64. Oba zawierały 5 głównych języków (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i japoński).
 • Dnia 15 kwietnia 2008 Service Pack'a 1 zostało udostępnione w polskiej wersji językowej dla systemu Windows Vista.
 • Dnia 12 lipca 2011 wsparcie techniczne dla Service Pack'a 1 zakończyło się w Windows Vista.

Service Pack 2[edytuj | edytuj kod]

Ostateczna wersja Service Pack 2 dla systemu Windows Vista została wydana 25 maja 2009[17]. Wersja w języku polskim ukazała się 30 czerwca 2009. Wydając Service Pack 2, Microsoft zastosował podejście, w którym poprawki dostępne są najpierw dla subskrybentów TechNet, a kilka dni później – dla wszystkich pozostałych. Na 11 kwietnia 2017 planowane jest zakończenie wsparcia technicznego i aktualizacji dla SP2.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

System Windows Vista firmy Microsoft spotkał się z krytyką użytkowników. Wynika to w głównej mierze z wielu błędów, niedopracowań oraz znacznie zwiększonych wymagań sprzętowych w stosunku do poprzednika Windows XP. Steve Ballmer (CEO Microsoftu) powiedział, że system ten wymaga dalszych prac rozwojowych, a wsparcie dla wcześniejszego systemu Windows XP będzie wydłużone[18].

Broniąc się przed krytyką, producent systemu przeprowadził w lipcu 2008 kampanię marketingową o nazwie Mojave Experiment. Projekt ten miał dwie fazy. W pierwszej polegał na zebraniu od 120 użytkowników systemów Linux, Mac OS X, Windows XP oraz Windows 2000 ich najpoważniejszych zastrzeżeń wobec Windows Vista. W drugiej zaprezentowano tej samej grupie użytkowników nowy system "Mojave", który w badaniu opinii uzyskał ponad 90% ocen pozytywnych. Po badaniu opinii ujawniono, że system "Mojave", to po prostu Windows Vista, ewentualnie skonfigurowany stosownie do indywidualnych upodobań (informacje ze strony Microsoftu)[19].

Problemy ze sterownikami[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównych problemów we wczesnej fazie obecności Windows Vista na rynku okazał się brak dedykowanych sterowników dla wielu elementów komputerów (takich jak karty graficzne i muzyczne) oraz urządzeń peryferyjnych. Wczesne wersje sterowników przeznaczonych dla systemów Windows Vista często oferowały niską wydajność, oraz były częstą przyczyną awarii systemu operacyjnego. Oprócz tego niektóre z nich (np. Creative Alchemy) był dostarczane odpłatnie. Również sterowniki wbudowane w system operacyjny były niewydajne, oraz oferowały bardzo ograniczoną funkcjonalność. W rezultacie wiele komputerów pracujących pod tym systemem operacyjnym oferowało nieporównywalnie niższą wydajność niż pod systemem Windows XP.

Wymagania sprzętowe[edytuj | edytuj kod]

Sam menedżer okien Aero również okazał się problematyczny, ponieważ jego wymagania sprzętowe są większe od otwartych i darmowych menedżerów Beryl, czy też Compiz (dostępnych pod otwartym systemem operacyjnym Linux), które przy mniejszych wymaganiach oferują znacznie więcej możliwości i efektów[20].

DRM[edytuj | edytuj kod]

Oprócz tego krytykowany był fakt zaimplementowania metod DRM w postaci mechanizmów Windows DRM. W efekcie, w sytuacji, kiedy zażyczy sobie tego twórca mediów, Windows Vista, wykrywając niezaufane elementy systemu, obniży jakość odtwarzania, aby uniknąć przechwycenia mediów w wysokiej jakości. Właściwość ta budzi często kontrowersje, tak jak niemal wszystkie technologie DRM[21].

Różne wersje systemu[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas użytkownicy systemów operacyjnych Microsoft Windows byli przyzwyczajeni do równoległego istnienia dwóch wersji systemu operacyjnego (wersja do użytku domowego oraz korporacyjnego) i w momencie pojawienia się większej liczby systemów operacyjnych nie wiedzieli, jakie są rzeczywiste różnice między różnymi systemami o identycznym zastosowaniu, oraz który z nich wybrać.

Dostępność DirectX 10[edytuj | edytuj kod]

Innym krytykowanym rozwiązaniem jest fakt, że DirectX 10 jest dostępny od Windows Vista[22], ponieważ według oficjalnego stanowiska Microsoftu "DirectX 10 oferuje funkcje, którym nie podoła środowisko Windows XP"[23]. Z tych powodów w pierwszej połowie 2008 roku jedynie około 8% programistów pisało programy wykorzystujące funkcje nieobecne w Windows XP[24].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Peter Galli: Pushing Forward (ang.). eweek.com, 2001-07-30. [dostęp 2015-08-26].
 2. Marius Oiaga: Vista - a $6 Billion Dollars Operating System (ang.). softpedia.com, 2007-01-10. [dostęp 2015-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-06)].
 3. Market share for browsers, operating systems, and search engines (ang.). [dostęp 9 listopada 2013].
 4. ranking.pl. [dostęp 9 listopada 2013].
 5. Nick White: Windows Vista releases to manufacturing (ang.). windowsvistablog.com, 2006-11-08. [dostęp 2015-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-13)].
 6. Polska premiera Visty i Office 2007. pmedia.pl. [dostęp 10 sierpnia 2008].
 7. Marius Oiaga: Windows Vista Malware Protection - Ineffective, Slow and Weak (ang.). softpedia.com, 2007-01-26. [dostęp 2015-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-17)].
 8. Windows Update (ang.). Microsoft. [dostęp 2015-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-22)].
 9. Marius Oiaga: Windows Vista Ultimate and Enterprise BitLocker Drive Encryption (ang.). softpedia.com, 2007-07-06. [dostęp 2015-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-23)].
 10. Funkcje systemu Windows Vista
 11. Windows Vista Content Protection – Twenty Questions (and Answers)
 12. 12,0 12,1 Analiza kosztów systemu ochrony treści Windows Vista
 13. A Cost Analysis of Windows Vista Content Protection – Unnecessary CPU Resource Consumption – dokument autorstwa Petera Gutmanna opisujący faktyczne koszty dla użytkowników i całej branży wprowadzenia Visty na rynek
 14. Marius Oiaga: Windows Vista Graphical User Interface(s) (ang.). softpedia.com, 2006-12-12. [dostęp 2015-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-18)].
 15. Windows Vista: Recommended System Requirements (ang.)
 16. Wymagania dotyczące określonych funkcji systemu Windows Vista
 17. Marius Oiaga: Download Windows Vista Service Pack 2 (SP2) RTM (ang.). softpedia.com, 2009-05-26. [dostęp 2015-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-09)].
 18. News: "Windows XP: życie po śmierci"
 19. The "Mojave Experiment"
 20. Vista Aero vs Beryl vs Compiz Fusion vs Leopard. 19 lutego 2008. [dostęp 10 maja 2008].
 21. Digital Restrictions Management and Treacherous Computing
 22. DirectX 10 – nie dla Windows XP!
 23. DirectX 10 jednak tylko w Windows Vista?!
 24. 92% programistów ignoruje Vistę. dobreprogramy.pl, 18 czerwca 2008. [dostęp 3 sierpnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]