Windsor Great Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Windsor Great Park
Ilustracja
The Long Walk
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Windsor

Powierzchnia

2020 ha

Data założenia

ok XI w.

Położenie na mapie Berkshire
Mapa konturowa Berkshire, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Windsor Great Park”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Windsor Great Park”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Windsor Great Park”
Ziemia51°26′21″N 0°37′29″W/51,439167 -0,624722
Strona internetowa

Windsor Great Park (pol. Wielki Park Windsorski) – park królewski o powierzchni 2020 hektarów (5000 akrów), położony na południe od miasta Windsor, na granicy hrabstw Berkshire i Surrey w Anglii. Park przylega do prywatnego Home Park przy zamku Windsor, który jest jedną z rezydencji króla Karola III.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Już w XI wieku, gdy zbudowano pierwszy zamek w Windsorze, park, a właściwie las windsorski, był terenem łowieckim angielskiej rodziny królewskiej. Polowano głównie na jelenie i dziki, a także zaopatrywano kuchnię królewską w dzikie ptactwo i drobną zwierzynę łowną. W parku odbywały się turnieje rycerskie i hodowano konie. W XVIII w. przekształcono las w park i utworzono, istniejący do dziś, rezerwat jeleni (ang. deer park). Wytyczono i obsadzono wiązami główną aleję prowadząca przez park do zamku (The Long Walk) i inne mniejsze alejki. Wykonano nasadzenia drzew i krzewów, zagospodarowano nieużytki, uregulowano przepływające przez park rzeki i zbudowano mosty. Zabezpieczono brzegi jeziora Virginia Water i mniejszych stawów. Park stał się miejscem rekreacyjnym rodziny królewskiej. Duże zasługi dla rozbudowy parku miała królowa Wiktoria. W parku zbudowano mauzoleum (Frogmore Mausoleum[1]), w którym pochowany został jej mąż książę Albert, a później ona sama. Obecnie park jest ogólnodostępny dla zwiedzających i jest chętnie odwiedzany przez londyńczyków[2][3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. n, The Royal Mausoleum at Frogmore [online], The Royal Family, 16 sierpnia 2018 [dostęp 2020-12-07] (ang.).
  2. Historic Timeline | Windsor Great Park [online], www.windsorgreatpark.co.uk [dostęp 2020-12-07].
  3. THE ROYAL ESTATE, WINDSOR: SAVILL GARDEN AND VALLEY GARDENS, Old Windsor - 1001176 | Historic England [online], historicengland.org.uk [dostęp 2020-12-07] (ang.).