Wine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wine
Logo Wine
Logo programu
ilustracja
Autor Wine Team
Pierwsze wydanie 4 lipca 1993; ponad 27 lat temu
Aktualna wersja stabilna 6.0 / 14 stycznia 2021; ponad 4 miesiące temu
Aktualna wersja testowa 6.3 / 26 lutego 2021; ponad 3 miesiące temu
Język programowania C
System operacyjny uniksopodobny
Rodzaj Implementacja WinAPI dla środowiska X11
Licencja LGPL
Strona internetowa

Wine (akronim rekurencyjny od ang. Wine is not an emulator) – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla systemu operacyjnego Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (GNU/Linux, Solaris, FreeBSD). Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix.

Wine nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11.

Wine jest wolnym oprogramowaniem. Początkowo był udostępniony na licencji MIT. Od marca 2002, z powodu powstania zamkniętego forka pod postacią Cedegi[1], aby uniknąć takich praktyk Wine jest licencjonowany na GNU Lesser General Public License (LGPL)[2].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Projekt Wine został zainicjowany przez Boba Amstadta i Erica Youngdale w 1993. Miał pomagać w uruchomieniu 16-bitowych programów dla Microsoft Windows 3.x w systemie GNU/Linux. Dziś jest skierowany na 32-bitowe aplikacje dla najnowszych systemów Microsoftu. Od 1994 roku liderem projektu jest Alexandre Julliard.

Przez pewien czas rozwój Wine wspierał Corel, współpraca ta zakończyła się jednak wraz z rezygnacją tej firmy ze wspierania projektów związanych z GNU/Linuxem na początku 2001 roku.

17 czerwca 2008, po blisko 15 latach od początkowego wydania, wydano wersję 1.0.

Funkcjonalność[edytuj | edytuj kod]

Postęp kompatybilności aplikacji w wersji 0.9 według wyników testów z Wine AppDB.

     Oprogramowanie działające bezbłędnie

     Oprogramowanie działające bezbłędnie po konfiguracji

     Oprogramowanie działające z niewielkimi problemami

     Oprogramowanie działające z dużymi problemami

     Oprogramowanie niedziałające

Wine zapewnia kompatybilność oprogramowania dla Windows z innym systemem operacyjnym dzięki udostępnieniu alternatywnych bibliotek DLL.

Od 2004 roku w Wine można uruchamiać wiele popularnych aplikacji systemu Windows, jak Microsoft Office. W standardowej konfiguracji, pełną funkcjonalność (status Platinum) uzyskano tylko dla Office 2000 i Office 2010, jednak testami nie objęto programu Outlook, a zgodnie z oficjalnym statusem, Word, Excel i PowerPoint nie zostały dokładnie sprawdzone[3]. Jeśli użytkownik doda natywne biblioteki Windows (co jest niezgodne z licencją systemu), liczba aplikacji możliwych do uruchomienia rośnie.

Pochodne Wine’a[edytuj | edytuj kod]

  • Cedega (dawny WineX) – rozwijana przez firmę TransGaming. Dzięki naciskowi na implementację funkcji DirectX może uruchamiać wiele gier z systemu Windows. Dodatkowo jej twórcy starali się zachować kompatybilność z konkretnymi grami.
  • CrossOver (dawniej CrossOver Office) – rozwijany przez CodeWeavers. Zależnie od wersji umożliwia uruchomienie gier dla Microsoft Windows lub oprogramowania z pakietu Microsoft Office oraz innych aplikacji takich jak np. Internet Explorer. Oprogramowanie jest odpłatne i kosztuje od 40 do 70 USD w zależności od wersji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeremy White: Wine license change. 2002-02-06. [dostęp 2010-04-27].
  2. Alexandre Julliard: License change vote results (ang.). 2002-02-18. [dostęp 2010-04-27].
  3. Microsoft Office w bazie Wine AppDB

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]