Winebagowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Winebagowie
Ho-Chunk
Winnebago
Ilustracja
Indianka Red Wing z plemienia Ho-chunk, 1914.
Populacja

≈7000

Miejsce zamieszkania

Stany Zjednoczone (Wisconsin i Nebraska)

Język

angielski, winnebago

Grupa

siouańska

Winebagowie (nazwa własna Ho-Chunk, ang. Winnebago) – plemię Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, które pierwotnie zamieszkiwało rejon dzisiejszego Green Bay w stanie Wisconsin.

Język Winebagów był niemal identyczny z dialektami trzech innych siouańskich plemion – Oto, Iowa i Missouri, ale sposobem życia bardziej przypominali oni swoich algonkiańskich sąsiadów. W języku Sauków i Lisów nazywano ich „Ludem znad Brudnej Wody”, co sprawiło, że osadnicy przezywali ich czasem „śmierdzielami”.

Winebagowie walczyli po stronie brytyjskiej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i podczas wojny roku 1812, zaś w wojnie Czarnego Jastrzębia opowiedzieli się po stronie Sauków i Lisów. Po tych wojnach przyjęli pokojową postawę.

W latach 1825 i 1832 zmuszeni zostali do odstąpienia swych terytoriów na południe od rzek Wisconsin i Fox i do udania się do rezerwatu na zachód od rzeki Missisipi. Nazwa ich przetrwała w nazwie jeziora w Wisconsin, hrabstw w stanach Iowa, Illinois i Wisconsin, a także miejscowości w Illinois, Minnesocie, Nebrasce i Wisconsin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzker: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1. (ang.).