Winebagowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kobieta z plemienia Winebago wyprawiająca skórę

Winebagowie (nazwa własna Ho Chunk, ang. Winnebago) — plemię leśnych Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, które pierwotnie zamieszkiwało rejon dzisiejszego miasta Green Bay w stanie Wisconsin. Język Winebagów był niemal identyczny z dialektami trzech innych siouańskich plemion - Otów, Iowa i Myzurów, ale sposobem życia bardziej przypominali oni swoich algonkińskich sąsiadów. W języku Sauków i Lisów nazywano ich "Ludem znad Brudnej Wody", co sprawiło, że europejscy osadnicy przezywali ich czasem "śmierdzielami".

Winebagowie walczyli po stronie Anglików podczas rewolucji amerykańskiej i podczas wojny roku 1812, zaś w wojnie Czarnego Jastrzębia opowiedzieli się po stronie Sauków i Lisów. Po tej wojnie przyjęli pokojową postawę.

W latach 1825 i 1832 zmuszeni zostali do odstąpienia swych terytoriów na południe od rzek Wisconsin i Fox i do udania się do rezerwatu na zachód od rzeki Missisipi. Nazwa ich przetrwała w nazwie jeziora w Wisconsin, hrabstw w stanach Iowa, Illinois i Wisconsin, a także miejscowości w Illinois, Minnesocie, Nebrasce i Wisconsin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.