Wino z dzikiej róży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Owoce dzikiej róży

Wino z dzikiej róży – rodzaj wina owocowego produkowanego ze świeżych lub suszonych owoców dzikiej róży. Charakterystyczną cechą fermentacji wina z dzikiej róży, podobnie jak i win z głogu, tarniny i jarzębiny jest to, iż przeprowadza się ją w miazdze, tzn. poddaje się jej owoce zalane wodą i syropem cukrowym, inaczej niż w przypadku większości win owocowych, w których fermentacji poddaje się moszcz.

Zdaniem wielu ekspertów wino z dzikiej róży, jeśli jest właściwie przyrządzone i odleżałe dorównuje cenionym winom gronowym[potrzebny przypis]. Ich cechy smakowe i zapachowe upodabniają się do win południowych i węgierskich. Ich kolor waha się od jasno-żółtego po brązowy. Wino wyprodukowane z owoców suszonych ma odcień różowy bądź czerwony.

Do produkcji tego rodzaju wina wykorzystywane są owoce z usuniętymi resztkami kwiatostanu, często także bez pestek. Usuwanie pestek wiąże się dużym nakładem pracy i z tego powodu często przeprowadza się fermentację całych owoców w ciągu kilku tygodni (do sześciu), po czym owoce się odcedza i fermentację prowadzi się dalej w samym płynie.