Winston Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Winston Smith – główna postać książki Rok 1984, autorstwa George'a Orwella. Uważa się[potrzebne źródło], że imię zostało wybrane na cześć Winstona Churchilla, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Smith, nazwisko bardzo popularne w Wielkiej Brytanii - symbolizuje przeciętność.

Winston Smith jest obywatelem Oceanii, totalitarnego państwa rządzonego przez Wielkiego Brata - personifikację Partii, którą kieruje ideologia angielskiego socjalizmu. Winston mieszka w zrujnowanym Londynie. Jako członek Zewnętrznej Partii, pracuje w Departamencie Archiwów Ministerstwa Prawdy, przepisując wszelkie teksty na język nowomowy oraz niszcząc nieprawomyślne dokumenty w lukach pamięci. Na ich miejsce powstają nowe, a oficjalnie stare, zgodnie z oficjalną propagandą Partii, gdyż Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.

Sfrustrowany ponurą codziennością, samotnością wśród podłej jakości jedzenia i używek, wszechobecnego brudu i niedostatkiem wszelkich dóbr (żyletki są towarem luksusowym), rozpoczął pisanie pamiętnika, w którym wyznaje przed sobą lub ewentualnym czytelnikiem, do jakich kłamstw jest zmuszany.

Do przyszłości czy przeszłości, do czasów, w których myśl jest wolna, w których ludzie różnią się między sobą i nie żyją samotnie - do czasów, w których istnieje prawda, a tego co się stało nie można zmienić. Z epoki identyczności, z epoki samotności, z epoki Wielkiego Brata, z epoki dwójmyślenia - pozdrawiam was!

Zafascynowany poszukiwaniem prawdziwej przeszłości odnalazł antykwariat pana Charringtona - jedno z niewielu miejsc, gdzie nie sięgało oko Wielkiego Brata. Tam mógł spotykać się nielegalnie z Julią, mechanikiem w Departamencie Literatury. Julia znała wiele sztuczek, jak ukryć popełniane myślozbrodnie i zdobywać prawdziwą kawę, herbatę, cukier... Winston fascynował się możliwością istnienia Braterstwa - podziemnej organizacji wywrotowej. Szukając jej ulegli prowokacji O’Briena, który przekazał im książkę: Teoria i praktyka oligarchicznego kolektywizmu. Wyjaśniała szczegółowo porządek panujący w całym świecie i jego przyczyny. Okazało się jednak, że Wielki Brat patrzył także na ich kryjówkę. Złapani przez Policję Myśli, uwięzieni w Ministerstwie Miłości zostali uleczeni. Stali się praworządnymi obywatelami Oceanii. Powieść kończy się wpojeniem Winstonowi odpowiednich idei, z jego umysłu wyczyszczono myśli o działaniu przeciw Wielkiemu Bratu:

Ale wszystko już było dobrze, wreszcie było dobrze; walka się skończyła. Odniósł zwycięstwo nad samym sobą. Kochał Wielkiego Brata.