Wiosenne wody (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiosenne wody
Acque di primavera
Gatunek

melodramat
obyczajowy
kostiumowy

Rok produkcji

1989

Data premiery

9 lutego 1990

Kraj produkcji

Francja
Włochy
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

101 min

Reżyseria

Jerzy Skolimowski

Scenariusz

Arcangelo Bonaccorso
Jerzy Skolimowski

Główne role

Timothy Hutton
Nastassja Kinski

Muzyka

Stanley Myers

Zdjęcia

Dante Spinotti
Witold Sobociński

Scenografia

Francesco Bronzi

Produkcja

Angelo Rizzoli Jr.

Wiosenne wody (oryg. tytuł Acque di primavera; ang. Torrents of Spring) – film kostiumowy, obyczajowy, melodramat produkcji francusko-włoskiej z roku 1989 w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Scenariusz na podstawie opowiadania Iwana Turgieniewa pod tym samym tytułem napisali J. Skolimowski i Arcangelo Bonaccorso.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w roku 1840. Rosyjski arystokrata Dimitri Sanin (Timothy Hutton) podróżując po Europie, trafia do Niemiec, gdzie poznaje piękną kobietę – Włoszkę Gemmę Rosselli (Valeria Golino). Pomiędzy nimi nawiązuje się nić sympatii, która wkrótce przeradza się w namiętność. Dimitri postanawia sprzedać swój majątek w Rosji i przenieść się do Niemiec, by ułożyć sobie życie z Gemmą.

Hipolit Połozow (William Forsythe), znajomy Dimitrija, podsuwa mu kupca – swą majętną żonę Marię Nikołajewną (Nastassja Kinski). Kobieta stawia sobie za cel uwiedzenie Dimitrija. Ten jest nią oczarowany i szybko się w niej zakochuje. Zrywa z Gemmą i planuje wyjazd z Marią. Rosjanka jednak traktuje tę znajomość jako kolejną przygodę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]