Wioska tematyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wioski tematyczne)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wioska tematyczna – kompleksowy projekt mający na celu ożywienie gospodarki wiejskiej poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu. Miejscowość, której rozwój podporządkowany jest konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.

Wioski tematyczne w Polsce[edytuj]

Pierwsze polskie wioski tematyczne powstały w województwie zachodniopomorskim.

(wybór)

  • Województwo małopolskie
  • Dulowa w gminie Trzebinia, pow. Chrzanów- " Dulowa. Zaginiona Wioska". Zaprasza do zwiedzenia pierwszego w Polsce Kamiennego Szlaku Zaginionych Zawodów w Dulowej. Oferuje bogatą ofertę warsztatową i edukacyjną dla grup zorganizowanych, oraz trzy questy: 1. "Konfucjusz w Puszczy Dulowskiej", 2. "Zaginiony Świat", 3. "Rowerowy po Puszczy Dulowskiej". Oferta wzbogacona o dodatkowe atrakcje teatru w plenerze na trasie Kamiennego Szlaku, związanymi z zaginionymi zawodami.[1]
    • Głogoczów w gminie Myślenice – "Głogoczów – Wieś jak Dzwon. Twój przystanek w podróży". Pierwsza w Małopolsce miejscowość tematyczna. Oferuje m.in. quest " W poszukiwaniu głogoczowskiego skarbu", a także warsztaty tematyczne dla grup zorganizowanych[2].
    • Ruda Kameralna w gminie Zakliczyn – "Ruda Kameralna – Wioska pozytywnie zakręcona"
  • Województwo świętokrzyskie
    • Bałtów – główną atrakcją Bałtowa jest park dinozaurów oraz szlaki tematyczne. Oferta wioski uzupełniona jest o dodatkowe atrakcje, jak np. spływ tratwą, kajakami, stadnina koni, korty tenisowe i baseny, ale także stok narciarski[9].

Wioski tematyczne na świecie[edytuj]

(wybór)[26][27]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]