Wirgiliusz z Salzburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Wirgiliusz z Salzburga OSB
Fergal
biskup
apostoł Karyntii
Saint Virgilius, Salzburg.jpg
Data urodzenia ok. 700
Irlandia
Data śmierci 27 listopada 784
Salzburg (Austria, pol. Solnogród)
Czczony przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 18 czerwca 1233
przez Grzegorza IX
Wspomnienie 27 listopada lub 24 września
Atrybuty lila wyrastająca z serca
Patron miasta, diecezji i landu Salzburg, diecezji Graz-Seckau, Austrii, przeciw skomplikowanym narodzinom dzieci
Szczególne miejsca kultu Salzburg

Wirgiliusz z Salzburga, również Wergiliusz, celt. Fergal (ur. ok. 700, zm. 27 listopada 784) – irlandzki misjonarz celtyckiego pochodzenia[1], benedyktyński opat klasztoru św. Piotra, ordynariusz[2] i biskup diecezji Salzburga, apostoł Karyntii[3], uczony (teolog, astronom, filozof)[4], ewangelizator, święty Kościoła katolickiego.

Życie[edytuj]

O jego życiu wiadomo od współczesnych Wirgiliuszowi. Jego Vito powstało dość późno, bo w 1181 roku.

Być może pochodził z rodziny królewskiej Loegaire[4]. Opuścił Irlandię około 740–742 roku jako pielgrzym do Ziemi Świętej. Trafił jednak na ok. 2 lata na dwór Pepina Krótkiego, zwracając uwagę przyszłego króla swoimi umiejętnościami i wiedzą. Około 743 Pepin polecił Wirgiliusza swojemu kuzynowi, księciu bawarskiemu Odylonowi (zm. ok. 748). Ten z kolei powierzył zakonnikowi (który miał być jednocześnie opatem klasztoru pod wezwaniem św. Piotra w Salzburgu) zarządzanie biskupstwem. Twierdząc jednak, że Ziemia jest kulista i popierając teorię o antypodach[a] Wirgiliusz popadł w konflikt z będącym odmiennego zdania św. Bonifacym, również benedyktynem i dopiero po jego śmierci w 755 otrzymał sakrę biskupią[4]. Zrezygnował z wyprawy do Ziemi Świętej i poszedł w ślady św. Ruperta, pierwszego biskupa Salzburga i apostoła Austrii. Przyczynił się do chrystianizacji zamieszkujących Karyntię Słowian.

Wybudował w Salzburgu obiekt sakralny (niem. Salzburger Dom spalony w 1167) poświęcony świętym: Piotrowi i Rupertowi[b], do którego 24 września 774 przeniósł relikwie św. Ruperta zmarłego w Wormacji, uważanego za założyciela miasta.

Zmarł i pochowany został w Salzburgu. Jego grób odkryto ponownie w 1181 roku przy kolejnej odbudowie kościoła.

Kult[edytuj]

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci. W niektórych diecezjach Irlandii, Niemczech i Austrii (w tym w Salzburgu) św. Wirgiliusz wspominany jest uroczyście 24 września na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Ruperta[3].

Jest patronem miasta, diecezji i landu Salzburg oraz diecezji Graz-Seckau a także Austrii. Jest orędownikiem przeciw skomplikowanym narodzinom dzieci[3].

W austriackim miasteczku Maria Saal (k. Klagenfurtu) uznano go za apostoła Karyntii[3].

W ikonografii Wirgiliusz przedstawiany jest w stroju biskupa z modelem kościoła, zazwyczaj prezentowany z bliźniaczymi wieżami katedry romańskiej, upamiętniający ustanowienie przez niego pierwszej katedry w Salzburgu; czasem jako uzdrawiający opętanego człowieka[4].

Jego atrybutem jest lilia wyrastająca z serca[3].

Został kanonizowany w dniu 18 czerwca 1233 przez papieża Grzegorza IX[4], jednak w Martyrologium Rzymskim został ujęty dopiero za pontyfikatu Benedykta XIV (1740–1758).

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Ojcowie Kościoła, a później jeszcze św. Zachariasz, papież w latach 741-752, potępili wiarę w antypody, czyli wg ówczesnego rozumienia, w ludzi "z drugiej strony świata", którzy nie pochodzili od Adama i Ewy. Nie oznacza to jednak że Kościół odrzucał prawdę o kulistości ziemi. Starożytni bowiem nie przywiązywali do wyrazu antypody takiego znaczenia, jakie mu nadano obecnie (za źr. Słownik Apologetyczny Wiary Katolickiej 1894; wersja OCR).
  2. Dzisiejsza katedra, wybudowana w miejsce spalonej, dedykowana jest obu świętym patronom: Rupertowi i Wirgiliuszowi. Przed główną elewacją znajdują się 4 pomniki świętych: Piotra i Pawła, oraz Ruperta i Wirgiliusza (za niem. źródłem).

Przypisy

  1. Wirgiliusz z Salzburga.. Deon.pl. [dostęp 2015-09-25].
  2. św. Wirgiliusz z Salzburga. Portal katolicki Adonai.pl. [dostęp 2013-01-05].
  3. a b c d e Virgilius von Salzburg (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-01-06].
  4. a b c d e Thomas Forstner: Hl. Virgil Bischof von Salzburg, Glaubensbote - 24. September (niem.). Archidiecezja monachijsko-fryzyngijska. [dostęp 2013-01-06].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • Święty Wirgiliusz z Solnogrodu, biskupŻywoty Świętych Pańskich na podstawie kalendarza kościelnego z uwzględnieniem dzieła ks. Piotra Skargi T.J. oraz innych opracowań i źródeł na wszystkie dni całego roku ułożył ks. Władysław Hozakowski