Przejdź do zawartości

Wirgiliusz z Salzburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Wirgiliusz z Salzburga OSB
Fergal
biskup
apostoł Karyntii
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 700
Irlandia

Data i miejsce śmierci

27 listopada 784
Salzburg (Austria)

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

18 czerwca 1233
przez Grzegorza IX

Wspomnienie

27 listopada lub 24 września

Atrybuty

lila wyrastająca z serca

Patron

miasta, diecezji i landu Salzburg, diecezji Graz-Seckau, Austrii, przeciw skomplikowanym narodzinom dzieci

Szczególne miejsca kultu

Salzburg

Wirgiliusz z Salzburga, również Wergiliusz, celt. Fergal (ur. ok. 700, zm. 27 listopada 784) – irlandzki misjonarz celtyckiego pochodzenia[1], benedyktyński opat klasztoru św. Piotra, ordynariusz[2] i biskup diecezji Salzburga, apostoł Karyntii[3], uczony (teolog, astronom, filozof)[4], ewangelizator, święty Kościoła katolickiego.

Życie

[edytuj | edytuj kod]

O jego życiu wiadomo od współczesnych Wirgiliuszowi. Jego vita powstała dość późno, bo w 1181 roku.

Być może pochodził z rodziny królewskiej Loegaire[4]. Opuścił Irlandię około 740–742 roku jako pielgrzym do Ziemi Świętej. Trafił jednak na ok. 2 lata na dwór Pepina Krótkiego, zwracając uwagę przyszłego króla swoimi umiejętnościami i wiedzą. Około 743 Pepin polecił Wirgiliusza swojemu kuzynowi, księciu bawarskiemu Odylonowi (zm. ok. 748). Ten z kolei powierzył zakonnikowi (który miał być jednocześnie opatem klasztoru pod wezwaniem św. Piotra w Salzburgu) zarządzanie biskupstwem[4].

Spór o antypody

[edytuj | edytuj kod]

Konsekracja na biskupa stała się jednak niemożliwa przez spór, w jaki Wirgiliusz popadł ze swym współbratem zakonnym i apostołem Germanii, św. Bonifacym. Z inspiracji platońskiej miał bowiem wyznawać teorię o antypodach – uznając, że Ziemia jest kulista, a półkulę południową również zamieszkują ludzie. Taka koncepcja była jednak nie do zaakceptowania z punktu widzenia ówczesnej teologii[5].

Nie oznacza to jednak że Kościół odrzucał prawdę o kulistości ziemi. Nieufność wobec tej koncepcji brała się raczej z przekonania, że nawet jeżeli na półkuli południowej istnieje strefa o nadającym się do zamieszkania klimacie umiarkowanym, z półkuli północnej nie sposób się do niej dostać. Jeśli więc mieszkaliby tam ludzie, nie mogliby oni pochodzić z rodu Adama. Nie można by także zanieść im Ewangelii i tym sposobem umożliwić zbawienie. Skoro więc ofiara Chrystusa dokonała się za wszystkich ludzi, antypody nie mogły być zamieszkane – taki punkt widzenia przyjmowali już Ojcowie Kościoła. Gdy więc Bonifacy dowiedział się o poglądach Wirgiliusza, doniósł o nich papieżowi Zachariaszowi I, który potępił wiarę w antypody[5].

Biskupstwo

[edytuj | edytuj kod]

Dopiero po śmierci Bonifacego w 755 roku Wirgiliusz otrzymał sakrę biskupią[4]. Zrezygnował z wyprawy do Ziemi Świętej i poszedł w ślady św. Ruperta, pierwszego biskupa Salzburga i apostoła Austrii. Przyczynił się do chrystianizacji zamieszkujących Karyntię Słowian. Wybudował w Salzburgu obiekt sakralny (niem. Salzburger Dom spalony w 1167) poświęcony świętym: Piotrowi i Rupertowi[a], do którego 24 września 774 przeniósł relikwie św. Ruperta zmarłego w Wormacji, uważanego za założyciela miasta. Zmarł i pochowany został w Salzburgu. Jego grób odkryto ponownie w 1181 roku przy kolejnej odbudowie kościoła[4].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci. W niektórych diecezjach Irlandii, Niemczech i Austrii (w tym w Salzburgu) św. Wirgiliusz wspominany jest uroczyście 24 września na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Ruperta[3].

Jest patronem miasta, diecezji i landu Salzburg oraz diecezji Graz-Seckau a także Austrii. Jest orędownikiem przeciw skomplikowanym narodzinom dzieci[3].

W austriackim miasteczku Maria Saal (k. Klagenfurtu) uznano go za apostoła Karyntii[3].

W ikonografii Wirgiliusz przedstawiany jest w stroju biskupa z modelem kościoła, zazwyczaj prezentowany z bliźniaczymi wieżami katedry romańskiej, upamiętniający ustanowienie przez niego pierwszej katedry w Salzburgu; czasem jako uzdrawiający opętanego człowieka[4].

Jego atrybutem jest lilia wyrastająca z serca[3].

Został kanonizowany w dniu 18 czerwca 1233 przez papieża Grzegorza IX[4], jednak w Martyrologium Rzymskim został ujęty dopiero za pontyfikatu Benedykta XIV (1740–1758).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dzisiejsza katedra, wybudowana w miejsce spalonej, dedykowana jest obu świętym patronom: Rupertowi i Wirgiliuszowi. Przed główną elewacją znajdują się 4 pomniki świętych: Piotra i Pawła, oraz Ruperta i Wirgiliusza (za niem. źródłem).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wirgiliusz z Salzburga.. Deon.pl. [dostęp 2015-09-25].
  2. św. Wirgiliusz z Salzburga. Portal katolicki Adonai.pl. [dostęp 2013-01-05].
  3. a b c d e Virgilius von Salzburg. Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-01-06]. (niem.).
  4. a b c d e f g Thomas Forstner: Hl. Virgil Bischof von Salzburg, Glaubensbote - 24. September. Archidiecezja monachijsko-fryzyngijska. [dostęp 2013-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-3-13)]. (niem.).
  5. a b Vergil von Salzburg und die Antipoden, [w:] Loris Sturlese, Die Deutsche Philosophie im Mittelalter, Johanna Baumann (tłum.), München 1993, s. 21-22 (niem.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]