Wirtualna Lain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wirtualna Lain
Serial experiments lain logo.svg
jap. シリアルエクスペリメンツレイン
(Shiriaru ekusuperimentsu rein)
Gatunekcyberpunk
Telewizyjny serial anime
ReżyserRyūtarō Nakamura
StudioTriangle Staff
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Polska Canal+, Hyper
Premierowa emisja6 lipca 199828 września 1998
Liczba odcinków13
Gra komputerowa
Serial Experiments Lain
ProducentPioneer LDC
WydawcaPioneer LDC
ProjektantChiaki J. Konaka, Ueda Yasuyuki
PlatformaPlayStation
Data wydaniaJaponia 26 listopada 1998
Inne
 • manga The Nightmare of Fabrication zamieszczona w artbooku An Omnipresence In Wired
 • yonkoma Chibi-Chibi Lain: The Empire Strikes Back, zamieszczonych w japońskiej edycji Serial Experiments Lain (LaserDisc oraz DVD-ROM)
 • kolorowy komiks Slanted-Eye Paradise, autorstwa Yoshitoshi ABe

Wirtualna Lain (jap. シリアルエクスペリメンツレイン Shiriaru ekusuperimentsu rein; stylizowane na serial experiments lain) – 13-odcinkowy serial anime z gatunku cyberpunk, wyprodukowany przez studio Triangle Staff. Kolejne odcinki miały swoją premierę na kanale TV Tokyo od lipca do września 1998.

W Polsce serial był emitowany przez Canal+ i Hyper pod tytułem Wirtualna Lain[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Lain Iwakura (jap. 岩倉玲音) – główna bohaterka.
 • Eiri Masami (jap. 英利政美) – główny twórca Protocol 7, pracując w Tachibana Labs, bezprawnie dodał kod pozwalający mu na kontrolę nad całym protokołem i osadzenie swojej własnej świadomości w protokole. W konsekwencji został wyrzucony z firmy i wkrótce znaleziono go martwego na torach.
 • Yasuo Iwakura (jap. 岩倉康男) – ojciec Lain, pasjonuje się komputerami i komunikacją elektroniczną, jest także pokazany gdy pracuje z Eiri Masami w Tachibana Labs. Delikatnie popycha Lain w stronę The Wired i kontroluje jej rozwój dopóki nie staje się pewna swojego stanu. Zostawia ją z zimnym pożegnaniem, mówiąc „Nie podobało mi się udawanie rodziny”. Wydaje się gorliwie zachęcać ją do zajęcia się The Wired, ale ostrzega przed zbytnim zaangażowaniem.
 • Alice/Arisu Mizuki (jap. 瑞城ありす) – koleżanka z klasy Lain i jej jedyna prawdziwa przyjaciółka, Alice jest oddanym powiernikiem i ma prostą, szczerą osobowość. Jest sekretnie zakochana w jednym z nauczycieli.
 • Mika Iwakura (jap. 岩倉美香) – starsza siostra Lain, 16-letnia uczennica która czepia się zachowania swojej siostry. W pewnym momencie jej świadomość jest zaatakowana przez niebezpieczne halucynacje. Gdy Lain zaczyna zagłębiać się w The Wired, Mika jest w to wciągnięta przez swą bliskość Lain i zostaje uwięziona pomiędzy światem fizycznym i The Wired.
 • Taro (jap. タロウ) – młody chłopiec w wieku Lain, który czasami pracuje dla The Knights i przynosi im „the one truth”. Kocha gry video i przesiaduje całymi dniami w klubie Cyberia wraz ze swoimi przyjaciółmi, Myu-Myu i Masayuki.
 • „Office Worker” – główny szef w Tachibana Labs który ma swoją własną agendę prowadzoną przez Men in Black. Czeka na przyjście prawdziwego Boga poprzez The Wired i stoi za zamachem The Knights. Zna wiele ukrytych informacji o Lain, ale woli zadawać pytania niż na nie odpowiadać.
 • The Men in Black – Karl Haushofer i Lin Sui-Xi pracują dla „Office Worker” śledząc i mordując wszystkich The Knights. Nie są poinformowani o prawdziwym planie, ale wiedzą o udziale Eiri Masami. Mówią, że nie potrzebują Boga z the Wired.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera
Volume 01: Navi
Layer 01 Weird 6 lipca 1998
14-letnia Iwakura Lain po długim czasie uruchomia swojego NAVI, a ten informuje ją o nadejściu nowej poczty – listu od przyjaciółki, która zabiła się tydzień wcześniej, o treści: Właśnie pozbyłam się swojego ciała. Mogę udowodnić, że wciąż żyję.
Layer 02 Girls 13 lipca 1998
Klub Cyberia. Muzyka, światło i ludzie, którzy przychodzą tutaj, aby się zabawić i zapomnieć o rzeczywistości. Pojawia się też kolejna Lain, która wygląda bardzo podobnie, ale jej charakter i zachowanie są całkowitym przeciwieństwem poprzedniczki.
Layer 03 Psyche 20 lipca 1998
Niespodziewany prezent dla Lain. To tajemniczy chip „Psyche”, który ogromnie rozszerza możliwości każdego NAVI.
Layer 04 Religion 27 lipca 1998
Lain absorbuje się modyfikowaniem swojego NAVI za pomocą „Psyche”. Na zewnątrz jej pokoju Wired i świat realny zaczynają łączyć się w jedną całość.
Volume 02: Knights
Layer 05 Distortion 3 sierpnia 1998
Wykonaj proroctwo – dziwna i bezustanna wiadomość powoduje, że Mika, siostra Lain zapada na chorobę umysłową.
Layer 06 Kids 10 sierpnia 1998
Dzieci rozpościerają swe ręce i spoglądają w niebo. Tam, postać Lain ukazała się pośród chmur.
Layer 07 Society 17 sierpnia 1998
Nieznajomy człowiek zadaje Lain pytania na temat jej rodziny i jej samej. Kim ty jesteś?
Volume 03: Deus
Layer 08 Rumors 24 sierpnia 1998
Plotka w Wired na temat Alice. Plotka, że podglądaczką Alice była Lain. Obie plotki głęboko ranią Lain.
Layer 09 Protocol 31 sierpnia 1998
Zbliża się koniec... Rodzina Iwakura, która została stworzona dla Lain, zmierza do swojego końca.
Layer 10 Love 7 września 1998
Ludzie, którzy opuszczają Lain. Osoba, która ukazuje się Lain. Ludzie, którzy wyznają Lain swoją „miłość”.
Volume 04: Reset
Layer 11 Infornography 14 września 1998
Lain zbyt często łączy się z Wired całym swoim ciałem. Co widzą jej zmęczone oczy... Widzi nieposkładane skrawki swej pamięci, dowiaduje się też od Boga że jest oprogramowaniem.
Layer 12 Landscape 21 września 1998
Słowa Lain doprowadzają Eiri do wściekłości. Alice zaczyna krzyczeć... Lain prowokuje Boga by przybrał cielesną postać. Po fakcie Lain więzi go w stercie elektronicznego złomu.
Layer 13 Ego 28 września 1998
Zwykła, pochyła droga, zwykły pociąg, zwykły widok dzieci idących do szkoły... Wszystko powoli wraca do normy. Tylko Lain nie ma tam, gdzie być powinna - Dla dobra świata, kosztem samotności i cierpienia, wykasowała wszystkim (oprócz Alice), którzy mieli z nią jakikolwiek kontakt, pamięć o sobie. Mijają lata. Dorosła już Alice szczęśliwa rozmawia ze swoim mężem. Zauważa taką samą jak przed laty Lain. Podejmuje z nią rozmowę. Lain nie przyznaje się jej, że jest jej dawną przyjaciółką, jednak obie o tym wiedzą. Alice odchodzi z mężczyzną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wirtualna Lain. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]