Wirtualne biuro
Wirtualne biuro (ang. Virtual Office), inaczej e-biuro (ang. e-office) – usługa polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w danym miejscu.
Umożliwia użytkownikom znaczną redukcję kosztów związanych z wynajmem lokalu i zatrudnieniem pracowników biurowych. Wirtualne biura zapewniają rejestrację przedsiębiorstwa pod swoim adresem, dzięki czemu osoby prowadzące działalność w domu lub też mobilni specjaliści mogą korzystać z prestiżu prowadzenia przedsiębiorstwa pod adresem jednego z centrów biznesowych.
Wirtualne biura poza wynajmem adresu zapewniają również:
- indywidualne numery telefoniczne
- odbiór telefonów i faksów
- odbiór i przesyłanie korespondencji
- odbiór i obsługę skrzynki mailowej
- obsługę prawną i księgową
- przechowywanie dokumentów
- rejestrację podmiotów gospodarczych w KRS, US, ZUS, GUS
- wsparcie księgowe, prawne, informatyczne
- założenie rachunku firmowego
- skrytkę pocztową
- wynajem sal na spotkania biznesowe
- dobór optymalnej lokalizacji na nową fabrykę, oddział, sklep lub biuro
- tworzenie biznesplanów
- wsparcie doradcze w różnych dziedzinach
- wyrabianie pieczątek, wizytówek i innych elementów systemu identyfikacji wizualnej
- wynajem biurek dla freelancerów lub na coworking[1]
Wirtualne biuro to rozwiązanie dla ludzi pragnących rozpocząć działalność przy minimalnych kosztach lub obniżyć koszty istniejącej[2].
Historia wirtualnych biur[edytuj | edytuj kod]
Pomysł stworzenia wirtualnego biura pojawił się już w 1994 r. Osobą, która chciała ułatwić funkcjonowanie podmiotów gospodarczych i wpadła na pomysł stworzenia takiego miejsca był Ralph Gregory. Przeprowadził on obserwacje, z których wynikało, że szerokie grono przedsiębiorców nie potrzebuje prowadzenia własnego biura i chce zaoszczędzić koszty. Idea wirtualnego biura zyskała na wartości i już w 1995 roku pojawili się pierwsi klienci. Firma założona przez Ralpha Gregory funkcjonuje do dziś i cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów.