Wirtualne biuro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wirtualne biuro (ang. Virtual Office), inaczej e-biuro (ang. e-office) – usługa polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w danym miejscu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wirtualne biuro umożliwia użytkownikom redukcję kosztów związanych z wynajmem lokalu i zatrudnieniem pracowników biurowych. Wirtualne biura zapewniają rejestrację przedsiębiorstwa pod swoim adresem, dzięki czemu osoby prowadzące działalność w domu lub też mobilni specjaliści mogą korzystać z prestiżu prowadzenia przedsiębiorstwa pod adresem jednego z centrów biznesowych.

Wirtualne biura poza wynajmem adresu zapewniają również:

Wirtualne biuro to rozwiązanie dla ludzi pragnących rozpocząć działalność przy minimalnych kosztach lub obniżyć koszty istniejącej[2]. W Polsce od dnia 1 lipca 2021 r. prowadzenie działalności gospodarczej, w zakresie świadczenia usług wirtualnego biura wymaga uzyskania wpisu w rejestrze przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz spółek i trustów prowadzoną przez właściwego Dyrektora Izby Skarbowej.[3]

Wynajem wirtualnego adresu do rejestracji firmy jest zgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami. Urzędy skarbowe nie mogą kwestionować legalności takiego rozwiązania, co potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2014 roku[4][5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapewnij biurko do wynajęcia. [dostęp 2015-08-19].
  2. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą wirtualne biuro - Biznes, Finanse i Prawo
  3. Rejestr działalności na rzecz spółek lub trustów [online], Izba Administracji Skarbowej [dostęp 2022-08-28] (pol.).
  4. Czy wirtualne biuro jest legalne?. WP Finanse, Wirtualna Polska. [dostęp 2023-10-03].
  5. Wirtualne biura na celowniku fiskusa. Rzeczpospolita, Gremi Media. [dostęp 2023-10-03].
  6. Wirtualne biuro. Gazeta Prawna, Infor Biznes sp. z o.o.. [dostęp 2023-10-03].