Wirus (film 1996)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wirus
Gatunek sensacyjny, thriller
Rok produkcji 1996
Data premiery 15 października 1996
Kraj produkcji Polska
Francja
Wielka Brytania
Język polski
Czas trwania 91 min
Reżyseria Jan Kidawa-Błoński
Scenariusz Maciej Ślesicki
Główne role Cezary Pazura
Paulina Młynarska
Jan Englert
Tomasz Sapryk
Muzyka Zbigniew Raj
Zdjęcia Andrzej J. Jaroszewicz
Scenografia Andrzej Rafał Waltenberger
Kostiumy Małgorzata Stefaniak
Montaż Wanda Zeman
Produkcja Lew Rywin
Jan Kidawa-Błoński
Heritage Films
Gambit Production

Wirus – film sensacyjny, thriller polsko-francusko-brytyjski w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, wyprodukowany w 1996 roku. Film miał premierę 15 października 1996 roku[1].

Autorem scenariusza jest Maciej Ślesicki, który jednak ostatecznie wycofał swoje nazwisko z czołówki, gdyż uznał, że do jego pomysłu wprowadzono zbyt wiele zmian, żeby mógł się pod scenariuszem podpisać[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W warszawskim banku dziecko bawiące się komputerem przypadkowo uruchamia utajnione dane. Urzędniczka, która do tego dopuściła, ukrywa sprawę. Dwa tygodnie później w wypadku samochodowym ginie dyrektor banku. W jednym ze szpitali umierają dwie osoby, które podłączono do nowoczesnego komputerowego systemu sterowania. Do telewizji dociera kaseta z wiadomością od nieznanego terrorysty, który informuje, że atak na szpital był tylko drobną demonstracją.

Informatyk Michał przyjmuje propozycję pani prokurator, by został jej niezależnym ekspertem w sprawie. Michał jest zauroczony atrakcyjną i tajemniczą Ewą. Tymczasem terrorysta atakuje system komputerowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz system sterowania ruchem podmiejskich pociągów. Badając kod wirusów Michał podejrzewa, że pisze je Stefan – jego przyrodni brat. Kiedy Michał i policjanci przybywają do jego domu, Stefan wysadza się w powietrze. Kilka dni później Michał odkrywa, że Stefanowi udało się uciec i że nadal żyje. Jednocześnie Michał staje się głównym podejrzanym, gdyż wszystkie poszlaki w śledztwie wskazują na niego. Ukrywając się rozumie, że pułapkę zastawiała na niego prokurator. Kontynuuje jednak romans, uważając, że tylko w ten sposób odkryje prawdę.

Terrorysta zaraża wirusem system sterowania ruchem kolejowym i krajowy system bankowy. Policja jest bezradna. Michał odkrywa spisek – wirus ma za zadanie ukryć finansowe machinacje kilku osób będących u władzy. Michała wyznaczono na rolę ofiary. Jednocześnie musi pokonać terrorystę.

Źródło: [2]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

alfabetycznie

Role główne[edytuj | edytuj kod]

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wirus (Wirus). sfp.org.pl. [dostęp 2017-09-25].
  2. a b c Wirus w bazie filmpolski.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]