Przejdź do zawartości

Wirus mozaiki tytoniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wirus mozaiki tytoniu
Ilustracja
Wirus mozaiki tytoniu widziany pod mikroskopem elektronowym (powiększ. 160 000×)
Systematyka
Grupa

Grupa IV ((+)ssRNA)

Rząd

Mononegavirales

Rodzina

Virgaviridae

Rodzaj

Tobamovirus

Gatunek

Tobacco mosaic virus

Cechy wiralne
Kwas nukleinowy

RNA

Liczba nici

jedna

Wywoływane choroby

mozaika tytoniowa

Struktura białka osłonki wirusa TMV
Budowa wirusa mozaiki tytoniu: 1 - kwas nukleinowy 2 - kapsomer 3 - kapsyd

Wirus mozaiki tytoniu (z ang. TMV, tobacco mosaic virus) – pierwszy poznany wirus. Powoduje mozaikę tytoniową. Należy do jednoniciowych wirusów (+)ssRNA. TMV należy do grupy tobamowirusów. W 1889 Martinus Beijerinck odkrył, że po odfiltrowaniu bakterii z soku liści chorej rośliny nadal pozostaje coś, co zakaża inne rośliny[1]. Wirusa TMV wyizolowano i oczyszczono w 1930, a w 1935 Wendell Stanley wyodrębnił i otrzymał go w postaci krystalicznej. Wirus TMV łatwo przenoszony jest poprzez uszkodzenia mechaniczne roślin.

Budowa

[edytuj | edytuj kod]

Wirus TMV to sztywna struktura o długości 300 nm i średnicy 18 nm. Wirus zbudowany jest z jednej nici RNA upakowanej wewnątrz pochwy białkowej. Otoczka białkowa składa się z 2130 niewielkich białek upakowanych w postaci cegiełek i tworzących helikalny cylinder pusty w środku (wyścieła go materiał RNA)[2]. Długość helisy zależy od długości kwasu nukleinowego RNA, a szerokość – od wielkości i upakowania podjednostek białkowych.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Angela N.H. Creager at al: Tobacco Mosaic Virus: Pioneering Research for a Century. Plant Cell, Vol. 11, 301-308, March 1999. [dostęp 2011-05-11]. (ang.).
  2. David Goodsell: Tobacco Mosaic Virus on Protein Data Bank. [dostęp 2011-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-25)]. (ang.).