Wisła Kraków w sezonie 2008/2009 (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisła Kraków
2007/2008 2009/2010
sezon 2007/2008
Trener Polska Maciej Skorża
(od 13 czerwca 2007)
Prezes Polska Marek Wilczek
(od 1 lipca 2007)
Ekstraklasa 1. miejsce
Puchar Polski 1/4 finału
Puchar Ekstraklasy Faza grupowa
Superpuchar Polski Finał
Liga Mistrzów III runda kwalifikacyjna
Puchar UEFA I runda
Król strzelców Liga: Paweł Brożek (19)
Sezon: Paweł Brożek (24)
Najwyższa frekwencja
u siebie
15600 (vs Śląsk Wrocław, 30 maja, Ekstraklasa)
Najniższa frekwencja
u siebie
5000 (vs Piast Gliwice, 18 listopada, Puchar Ekstraklasy)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 2008/2009 był dla Wisły Kraków 13. sezonem z rzędu, a 69. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół rozpoczął przedsezonowe treningi 24 czerwca, a zajęcia przygotowawcze odbywały się w Austrii, Krakowie i Szwajcarii[1]. W przerwie zimowej obozy szkoleniowe przeprowadzono w Hiszpanii[2]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był sparing 27 czerwca z GKS Jastrzębie. Krakowski klub rozpoczął sezon ligowy 9 sierpnia meczem u siebie z Polonią Bytom. Lipcowy finał Superpucharu Polski zakończył się przegraną z Legią Warszawa. Z Pucharu Polski gracze Białej Gwiazdy odpadli w 1/4 finału po porażce z Lechem Poznań. W trzeciej edycji Pucharu Ekstraklasy drużyna nie wyszła z fazy grupowej. Udział w Lidze Mistrzów zawodnicy Wisły zakończyli w III rundzie kwalifikacyjnej. W Pucharze UEFA zespół odpadł w I rundzie. Po 30. kolejkach ligowych rozgrywek Wisła zdobyła po raz 12. mistrzostwo Polski i zapewniła sobie udział w 2. rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów 2009/2010.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

W maju Adam Kokoszka, powołując się na prawo Webstera, wysłał do zarządu Wisły wypowiedzenie kontraktu, które miało obowiazywać od lipca. Klub wszczął wobec zawodnika postępowanie dyscyplinarne[3].

Od 30 czerwca do 12 lipca 20-osobowa[4] kadra Wisły razem ze sztabem przygotowywała się do rundy jesiennej w ośrodku treningowym położonym w Bad Waltersdorf. Podczas pobytu rozegrano 4 sparingi z austriackim, izraelskim, duńskm i słoweńskim klubem. Na zakończenie okresu przygotowawczego krakowska drużyna zmierzyła się towarzysko w Fryburgu z Liverpoolem, który zagrał bez zawodników z pierwszego składu[1].

Partnerem strategicznym na kolejny sezon pozostała Tele-Fonika Kable. Od lipca prawo do ekspozycji logotypu na tyle koszulek meczowych uzyskał krakowski deweloper budowlany. Umowę sponsorską z Salwatorem podpisano na rok[5]. Za produkcję koszulek odpowiadało Umbro. Nowe trykoty klubu przedstawiono 22 lipca na oficjalnej konferencji, a w kolejnym dniu trafiły do sprzedaży. Nowością był nanoszony laserowo na materiał symbol białej gwiazdy, który widniał na lewym ramieniu[6].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

W październiku krakowski klub otrzymał decyzję FIFA, gdzie Włoski Związek Piłki Nożnej uzyskał zgodę na dopuszczenie Adama Kokoszki do gry w Empoli FC. Włosi zostali zobowiązani do ekwiwalentu pieniężnego za zawodnika[7].

W wyniku współpracy z Orange Polska powstała jesienią telefonia komórkowa Wisła Mobile oparta o pre-paid w sieci Orange Go[8]. Przedłużenie o rok umowy sponsorskiej podpisano także z marką odzieżową Bytom, która została oficjalnym dostawcą garniturów dla kadry[9].

Komisja Ligi po spotkaniu 9. kolejki Ekstraklasy nałożyła na Rafała Boguskiego karę dwóch meczów zawieszenia za niesportowe zachowanie podczas spotkania z Piastem Gliwice[10]. W wyniku zachowania kibiców Wisły na sektorze gości krakowski klub został ukarany karą finansową po meczu 13. kolejki w Wodzisławiu[11]. Marcin Baszczyński po ostatniej kolejce rundy jesiennej został ukarany finansowo za czerwoną kartkę przez Komisję Ligi i Wisłę[12]. Klub zdecydował się też na ukaranie Radosława Sobolewskiego, drugiego zawodnika z czerwoną kartką uzyskaną podczas spotkania ze Śląskiem Wrocław[13].

Po listopadowych derbach Krakowa w Pucharze Ekstraklasy na klub została nałożona kara Komisji Ligi uniemożliwiająca wstęp dla zorganizowanych grup kibiców na 3 najbliższe mecze wyjazdowe w lidze[14]. W osobnej decyzji Patryk Małecki został zdyskwalifikowany na 3 spotkania pucharowe w wyniku czerwonej kartki[15]. Krakowski klub oraz zawodnicy w oficjalnych oświadczeniach zaprzeczyli oskarżeniom o nawoływanie do form nienawiści[16][17].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

Od 18 do 30 stycznia w prowincji Walencja przeprowadzono pierwszą część przygotowań klubu do rundy wiosennej z udziałem 25 piłkarzy i sztabu szkoleniowego[18]. W trakcie zgrupowania rozegrano 4 sparingi z zagranicznymi zespołami. Zawodnicy Wisły ponownie przebywali w Hiszpanii w drugiej połowie lutego. Podczas obozu przygotowawczego w Andaluzji zorganizowano 4 gry kontrolnye z europejskimi klubami[2].

Przed startem drugiej części sezonu na specjalnej konferencji prasowej przedstawiono Bet-at-home.com w roli nowego sponsora strategicznego. Umowa o wartości 4 000 000 złotych została podpisana do 2011 roku[19]. Logo bukmachera umieszczono na koszulkach meczowych piłkarzy Wisły[20]. Ich nowa wersja trafiła do oficjalnej sprzedaży 6 marca[21].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

W maju krakowski klub gościł ekipę realizacyjną Trans World Sport, sportowego programu stacji Channel 4, emitowanego w telewizjach ponad 80 państw. Na epizod złożyły się kulisy spotkania 27. kolejki Ekstraklasy z Legią i wywiad z braćmi Brożek. Był to pierwszy epizod z udziałem polskiego klubu w historii serii[22].

Po zakończeniu ostatniego spotkania ligowego zawodnicy Wisły odkrytym autobusem przyjechali pod Sukiennice, gdzie wspólnie z ponad 40 000 kibicami świętowali tytuł na krakowskim rynku[23]. Następnego dnia w Józefowie drużyna odebrała medale i puchar za zdobycie 12. mistrzostwa Polski na gali podsumowującej sezon Ekstraklasy. Tytuł króla strzelców i statuetkę dla najlepszego gracza zdobył Paweł Brożek[24].

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym tygodniu czerwca zakończono rozbiórkę wież, które przed wyburzeniem sektora C stały po obu stronach trybun[25]. Wywózka gruzu trwała do połowy miesiąca[26].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie września i października rozpoczęto prace budowlane związane z powstawaniem nowej trybuny C. W ramach pierwszego etapu na głębokości 15 metrów[27] osadzono w gruncie ściany szczelinowe[28]. Jesienią Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie unieważnił przetarg na budowę trybuny wschodniej stadionu. Wszystkie z sześciu ofert przekroczyły zaplanowaną kwotę na modernizację obiektu. Do końca października przystąpiono do kolejnej tury składania wycen inwestycji związanych z pracami budowlanymi nad trybuną C, rozbiórką masztów oświetleniowych, oraz budową ścianki szczelinowej po likwidacji trybuny zachodniej. Termin zakończenia prac w maju 2010 roku pozostał w harmonogramie bez zmian[29].

28 października w Pałacu Wielopolskich zawarto wstępne porozumienie między przedstawicielami Wisły, Cracovii i Hutnika, a władzami miejskimi. Umowa dotyczyła dostosowania stadionu na Suchych Stawach do wymogów Ekstraklasy i przenosin krakowskich klubów na czas kolejnych etapów remontowania swoich obiektów[30].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

W połowie grudnia przetarg na budowę trybuny wschodniej stadionu wygrał Polimex-Mostostal, którego oferta opiewała na sumę 145 000 000 złotych[31]. Krakowski klub w negocjacjach z wykonawcą uzyskał gwarancję rozgrywania domowych meczów rundy wiosennej na obiekcie przy ulicy Reymonta[32]. Przed startem drugiej części sezonu Polski Związek Piłki Nożnej wydał decyzję o rozgrywaniu spotkań Wisły bez udziału kibiców gości z powodu modernizacji stadionu[33]. Z pracami ziemnymi ruszono w lutym[34].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

W ostatnim tygodniu kwietnia do wylania fundamentów trybuny użyto 450 metrów sześciennych betonu[35].

Na konferencji UEFA, która odbyła się 13 maja, Michel Platini nie wymienił Krakowa wśród potencjalnych miast organizatorów EURO 2012[36]. Miejskie władze nie zmieniły harmonogramu modernizacji stadionu[37]. Marek Wilczek, prezes Wisły, ogłosił jednocześnie, że Wisła od nowego sezonu będzie rozgrywała mecze ligowe na czas remontu w Sosnowcu. Obiekt Hutnika na Suchych Stawach nie został dostosowany do wymogów Ekstraklasy w terminie ustalonym w październiku[38]. Pierwszy etap prac nad trybuną zachodnią rozpoczęto w ostatnim tygodniu maja[39].

Frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Ekstraklasa[edytuj | edytuj kod]

7 stycznia 2007 obradujące w Warszawie walne zgromadzenie sprawozdawczo-statutowe PZPN podjęło decyzję o reformie centralnych szczebli męskich rozgrywek ligowych, począwszy od sezonu 2008/2009. Na mocy zawartych porozumień zmianie uległa zarówno struktura, jak i terminologia poszczególnych klas rozgrywkowych – w tym tej najwyższej – która z I ligi została oficjalnie przemianowana na Ekstraklasę[40].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wisła Kraków (M) 30 19 7 4 53 21 +32 64 Liga Mistrzów UEFA II runda kwalifikacyjna
2 Legia Warszawa 30 18 7 5 52 17 +35 61 Liga Europy UEFA II runda kwalifikacyjna
3 Lech Poznań 30 16 11 3 51 24 +27 59 Liga Europy UEFA III runda kwalifikacyjna1
4 Polonia Warszawa 30 15 9 6 40 23 +17 54 Liga Europy UEFA I runda kwalifikacyjna GKS 1:2 PWA
PWA 1:0 GKS
5 GKS Bełchatów 30 17 3 10 40 28 +12 54

Aktualne na 30 maja 2009. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Lech Poznań jako zdobywca Pucharu Polski zakwalifikował się do trzeciej rundy kwalifikacji rozgrywek Ligi Europy UEFA.

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki polskiej ekstraklasy piłkarskiej w latach 2008/2009 odbyły się w dwóch rundach – jesiennej (trwającej od 8 sierpnia 2008 do 23 listopada 2008) oraz wiosennej (trwającej od 28 listopada 2008 do 30 maja 2009). Początkowo rozgrywki i tym samym runda jesienna miały się rozpocząć dnia 25 lipca, jednak z powodu decyzji Ekstraklasy SA terminy rozegrania pierwszej oraz drugiej kolejki zostały przełożone.

Mecz Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Punkty Strzelcy
Runda jesienna
1 9 sierpnia 20:45 Kraków Polonia Bytom 1:0 3 Paweł Brożek
2 16 sierpnia 20:00 Warszawa Polonia Warszawa 2:0 6 Paweł Brożek (2)
3 22 sierpnia 20:00 Kraków GKS Bełchatów 2:1 9 Paweł Brożek, Pietrasiak (sam.)
4 31 sierpnia 19:30 Kraków Cracovia 1:1 10 Boguski
5 14 września 17:00 Kraków Lech Poznań 1:4 10 Boguski
6 21 września 19:45 Białystok Jagiellonia 2:0 13 Cantoro, Boguski
7 27 września 18:15 Kraków Arka Gdynia 4:0 16 Głowacki, Paweł Brożek (2), Díaz
8 5 października 14:30 Zabrze Górnik Zabrze 1:1 17 Sobolewski
9 18 października 19:45 Kraków Piast Gliwice 2:0 20 Boguski, Paweł Brożek
10 26 października 17:00 Warszawa Legia Warszawa 1:2 20 Paweł Brożek
11 2 listopada 17:00 Kraków Ruch Chorzów 2:0 23 Paweł Brożek, Díaz
12 8 listopada 16:00 Kraków ŁKS Łódź 0:0 24
13 12 listopada 19:30 Wodzisław Śląski Odra Wodzisław 2:0 27 Paweł Brożek, Małecki
14 15 listopada 18:15 Kraków Lechia Gdańsk 3:0 30 Małecki, Paweł Brożek
15 23 listopada 16:45 Wrocław Śląsk Wrocław 1:2 30 Łukasiewicz (sam.)
Runda wiosenna
16 29 listopada 18:15 Chorzów[a] Ruch Chorzów 0:1 30
17 5 grudnia 20:00 Kraków Odra Wodzisław 3:1 33 Boguski (3)
18 27 lutego 17:45 Bytom Polonia Bytom 1:1 34 Boguski
19 7 marca 18:15 Kraków Polonia Warszawa 2:1 37 Paweł Brożek (2)
20 14 marca 18:15 Bełchatów GKS Bełchatów 0:0 38
21 22 marca 17:00 Kraków Cracovia 4:1 41 Sobolewski, Marcelo, Małecki, Ćwielong
22 5 kwietnia 17:00 Poznań Lech Poznań 1:1 42 Šinglár
23 11 kwietnia 17:30 Kraków Jagiellonia Białystok 1:0 45 Baszczyński
24 19 kwietnia 17:00 Gdynia Arka Gdynia 1:0 48 Marcelo
25 24 kwietnia 20:00 Kraków Górnik Zabrze 3:1 51 Paweł Brożek (2), Boguski
26 1 maja 20:00 Gliwice Piast Gliwice 1:1 52 Małecki
27 10 maja 17:00 Kraków Legia Warszawa 1:0 55 Marcelo
28 17 maja 17:00 Łódź ŁKS Łódź 4:0 58 Małecki, Ćwielong, Paweł Brożek (2)
29 23 maja 17:00 Gdańsk Lechia Gdańsk 4:2 61 Paweł Brożek, Zieńczuk, Łobodziński
30 30 maja 17:00 Kraków Śląsk Wrocław 2:0 64 Sobolewski, Zieńczuk

Ostatnia aktualizacja: 30. kolejka
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Ruch Chorzów od 15. kolejki swoje mecze domowe rozgrywał na Stadionie Śląskim.

Kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
3 1 1 1 2 2 2 1 1 3 3 3 2 1 4 5 4 4 3 3 3 3 3 3 2 2 1 1 1 1

     II runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów      II runda kwalifikacyjna Ligi Europy      I runda kwalifikacyjna Ligi Europy

Superpuchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako mistrz sezonu 2007/2008 Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków zmierzyła się ze zdobywcą Pucharu Polski 2008, Legią Warszawa.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
Finał 20 lipca 20:15 Ostrowiec Świętokrzyski Legia Warszawa 1:2 Kmiecik

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2007/2008 Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1/16 finału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/16 24 września 18:00 Gdańsk Lechia II Gdańsk 3:0 Jirsák, Paweł Brożek (2)
1/8 29 października 20:00 Kraków Górnik Zabrze 2:1 Zieńczuk, Díaz
1/4 4 marca 18:15 Kraków Lech Poznań 0:1
8 kwietnia 18:00 Poznań 1:2 Głowacki

Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia 2009
     zwycięstwo
     remis      porażka

Puchar Ekstraklasy[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2007/2008 Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od fazy grupowej, skąd nie awansowała do kolejnych rund.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
Grupa A 3 września 20:30 Kraków Śląsk Wrocław 0:4
6 września 12:00 Wodzisław Śląski[a] Piast Gliwice 0:1
9 października 20:30 Kraków Cracovia 2:0 Głowacki, Kmiecik
12 października 17:30 Wrocław Śląsk Wrocław 0:0
18 listopada 18:00 Kraków Piast Gliwice 4:1 Zieńczuk (2), Díaz, Piotr Brożek
26 listopada 17:30 Kraków Cracovia 0:0

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Piast Gliwice rozegrał większość spotkań jako gospodarz na stadionie w Wodzisławiu ze względu na niespełnienie wymogów licencyjnych przez stadion w Gliwicach.

Po 6 kolejkach:

Drużyna Pkt M Z R P Br+ Br- +/-
Piast Gliwice 10 6 3 1 2 9 9 0
Śląsk Wrocław 10 6 3 1 2 8 5 +3
Wisła Kraków 8 6 2 2 2 6 6 0
Cracovia 5 6 1 2 3 3 6 -3

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2008
     awans do ćwierćfinału      odpadnięcie z Pucharu

Liga Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Jako mistrz sezonu 2007/2008 Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Ligi Mistrzów od II rundy eliminacyjnej.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
II runda el. LM 30 lipca 20:00 Izrael Jerozolima Izrael Beitar Jerozolima 1:2 Paweł Brożek
6 sierpnia 20:45 Kraków 5:0 Cantoro, Cleber, Paweł Brożek, Díaz, Niedzielan
III runda el. LM 13 sierpnia 21:45 Hiszpania Barcelona Hiszpania FC Barcelona 0:4
26 sierpnia 20:45 Kraków 1:0 Cleber

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

Puchar UEFA[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Puchar UEFA (2008/2009).

Jako zespół, który odpadł w rozgrywkach III rundy kwalifikacyjnej, Wisła Kraków rozpoczęła eliminacje od I rundy zasadniczej.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
I runda PUEFA 18 września 20:10 Anglia Londyn Anglia Tottenham Hotspur 1:2 Jirsák
2 października 15:40 Kraków 1:1 Paweł Brożek, Głowacki (sam.)

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

Mecze towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik Miejsce Wynik Strzelcy
Rozegrane w przerwie letniej
27 czerwca Polska GKS Jastrzębie Zabierzów 2:0 Paweł Brożek, Grzegorz Kmiecik
3 lipca Austria Austria Wiedeń Austria Bad Waltersdorf 1:3 Jirsák
5 lipca Izrael Hapoel Tel Awiw Austria Bad Loipersdorf 2:0 Łobodziński, Cleber
8 lipca Dania FC Kopenhaga Austria Bad Radkersburg 1:1 Cleber
10 lipca Słowenia NK Koper Austria Graz 1:1 Dawidowski
15 lipca Polska Wisła Płock Kraków 1:1 Boguski
19 lipca Anglia Liverpool FC Szwajcaria Fryburg 1:1 Jirsák
25 lipca[a] Polska Wisła II Kraków Kraków 11:0 Paweł Brożek (3), Dawidowski (3), Cantoro (2), Jirsák, Zieńczuk, Kmiecik
1 sierpnia Polska GKS Bełchatów Kraków 2:3 Dawidowski, Szabat
Rozegrane w trakcie rundy jesiennej
20 sierpnia[b] Polska Wisła II Kraków Kraków 5:2 Szabat (2), Felipe, Kmiecik, Dawidowski
5 września[c] Polska Borkowianka Borek Borek 6:1 Batko (3), Leszczak, Jarosz, Rado
22 października[d] Polska Ustronianka Wisła Jasienica 2:0 Niedzielan, Małecki
Rozegrane w trakcie przerwy zimowej
22 stycznia Hiszpania CD Dénia Hiszpania Oliva 0:0
25 stycznia Szwajcaria FC Basel Hiszpania Santa Pola 1:1 Cleber
27 stycznia Ukraina Szachtar Donieck Hiszpania Rafelbunyol 2:2 Díaz, Paweł Brożek
29 stycznia Rumunia FC Brașov Hiszpania Oliva 1:0 Małecki
7 lutego Słowacja MFK Ružomberok Kraków 1:1 Ćwielong
12 lutego Rosja Spartak Moskwa Hiszpania Estepona 1:1 Ćwielong
14 lutego Dania Odense BK Hiszpania Jerez de la Frontera 2:4 Boguski, Cleber
17 lutego Ukraina Metalurg Zaporoże Hiszpania Jerez de la Frontera 1:1 Małecki
20 lutego Polska Piast Gliwice Kraków 4:0 Gamla (sam.), Díaz, Ćwielong, Marcelo
Rozegrane w trakcie rundy wiosennej
28 marca Polska Polonia Bytom Bytom 2:0 Niedzielan, Beto
15 kwietnia[e] Polska Wisła II Kraków Kraków[f] 7:0 Tomáš Jirsák (2), Darda (sam.), Paweł Brożek, Niedzielan, Łobodziński (2)
 1. Wewnętrzny mecz kontrolny z powodu odwołania 1. kolejki Ekstraklasy
 2. Wewnętrzny mecz kontrolny z udziałem zawodników, którzy nie zagrali w 2. kolejce Ekstraklasy
 3. Mecz z okazji 80-lecia KS Borek. Pierwsza połowa zakończyła się po 30 minutach, druga trwała o 10 minut dłużej.
 4. Mecz w ramach zgrupowania poza Krakowem. Każda z połów trwała 35 minut.
 5. Wewnętrzny mecz kontrolny. Pierwsza połowa meczu trwała 30, druga 35 minut.
 6. Boczne boisko Wisły.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2009

     zwycięstwo      remis      porażka

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Skład[edytuj | edytuj kod]

Radosław Sobolewski w głosowaniu kapitanów i trenerów szesnastu zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy został uznany za Piłkarza Marca[41].

Nr Zawodnik Data urodzenia W klubie od Poprzedni klub Liga Puchar Polski Puchar Ligi Superpuchar Liga Mistrzów Puchar UEFA RAZEM Yellow card.svg Red card.svg
Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg EKS/PP/PE/SP/LM/UEFA
Bramkarze
1 Mołdawia Ilie Cebanu 29 grudnia 1986 2007 Austria Kapfenberger SV 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
12 Polska Marcin Juszczyk[a] 23 stycznia 1985 2004 Górnik Wieliczka 1 0 1 0 6 0 1 0 0 0 0 0 9 0 0 0
81 Polska Mariusz Pawełek 17 marca 1981 2006 Odra Wodzisław 29 0 2 0 0 0 0 0 4 0 2 0 37 0 1/0/0/0/0/0 0
Obrońcy
4 Polska Marcin Baszczyński 7 czerwca 1977 2000 Ruch Chorzów 18 1 2 0 3 (1) 0 0 0 4 0 2 0 30 1 2/0/0/0/1/0 1/0/0/0/0/0
8 Polska Piotr Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 25 (2) 0 3 0 3 1 0 0 4 0 1 0 38 1 4/0/1/0/2/0 0
33 Polska Łukasz Burliga [b] 10 maja 1988 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 (1) 0 (1) 0 0 0 0 0 3 0 0/0/1/0/0/0 0
25 Brazylia Cléber[c] 29 kwietnia 1974 2006 Portugalia Vitória Guimarães 14 0 2 0 5 0 1 0 4 2 2 0 28 2 5/0/1/1/0/1 0/0/1/0/0/0
6 Polska Arkadiusz Głowacki 13 marca 1979 2000 Lech Poznań 19 1 4 1 3 1 0 0 1 0 1 0 28 3 5/0/1/0/0/0 0
22 Polska Michał Jania[d] 1 kwietnia 1990 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (3) 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0/0/1/0/0/0 0
24 Polska Mateusz Kowalski[f] 30 września 1986 2008 Wisła II Kraków 1 0 0 0 2 (1) 0 1 0 0 0 0 0 5 0 0 0
30 Polska Daniel Krasnodębski[g] 28 stycznia 1988 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
3 Brazylia Marcelo[h] 25 maja 1987 2008 Brazylia Santos FC 21 0 4 0 4 0 0 0 0 0 (1) 0 30 3 4/0/1/0/0/0 0
2 Słowacja Peter Šinglár 24 lipca 1979 2008 Czechy Slovan Liberec 17 (1) 1 2 0 4 0 0 0 1 0 1 0 26 1 2/0/0/0/0/0 0
14 Polska Przemysław Szabat[i] 19 grudnia 1985 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 2 0 1 0 0 0 0 0 3 0 0/0/2/0/0/0 0/0/1/0/0/0
Pomocnicy
28 Brazylia André Barreto[j] 6 sierpnia 1979 2005 Portugalia Boavista 0 0 1 0 2 (1) 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0/1/2/0/0/0 0
20 Argentyna Mauro Cantoro 1 września 1976 2001 Włochy Ascoli 12 (8) 1 2 0 3 0 1 0 3 1 2 0 31 2 5/1/2/2/0/0 0
15 Kostaryka Júnior Díaz 1 września 1976 2008 Kostaryka Herediano 26 (2) 2 3 1 1 1 1 0 3 1 2 0 38 4 2/2/0/0/0/0 1/0/0/0/0/0
27 Polska Sebastian Janik 18 kwietnia 1989 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 (1) 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0
27 Polska Kamil Jeleń[k] 10 października 1989 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 (1) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
16 Czechy Tomáš Jirsák 29 czerwca 1984 2007 Czechy FK Teplice 9 (15) 0 (1) 1 2 (1) 0 0 0 4 0 2 1 34 2 1/0/0/0/0/0 0
30 Polska David Kwiek[l] 21 stycznia 1988 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
21 Polska Wojciech Łobodziński 20 października 1982 2008 Zagłębie Lubin 13 (13) 2 2 (2) 0 1 (1) 0 0 0 3 (1) 0 (2) 0 38 2 2/0/0/0/0/1 0
29 Polska Krzysztof Mączyński 23 maja 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 2 (3) 0 1 0 0 0 0 0 6 0 0 0
26 Polska Artur Rado[m] 26 marca 1986 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
7 Polska Radosław Sobolewski 13 grudnia 1976 2004 Dyskobolia 28 3 2 0 3 0 0 0 3 0 2 0 38 3 7/0/0/0/0/1 1/0/0/0/0/0
13 Polska Paweł Zalewski[n] 13 sierpnia 1988 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
17 Polska Marek Zieńczuk 24 września 1978 2004 Amica Wronki 22 (8) 2 2 (2) 1 3 (1) 2 0 0 2 (1) 0 1 (1) 0 43 5 4/0/0/0/2/0 0/0/0/0/1/0
Napastnicy
10 Polska Maciej Batko[o] 4 lutego 1989 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
30 Brazylia Beto[p] 31 maja 1987 2009 Brazylia SE Palmeiras 1 (5) 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0
9 Polska Rafał Boguski 9 czerwca 1984 2006 ŁKS Łomża 19 (6) 9 1 (2) 0 (1) 0 0 0 4 0 2 0 35 9 0/0/0/0/10 0
23 Polska Paweł Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 26 (1) 19 1 (2) 2 0 0 0 0 4 2 2 1 35 24 1/0/0/0/1/0 0
86 Polska Piotr Ćwielong[q] 23 kwietnia 1986 2007 Ruch Chorzów 7 (6) 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15 2 0 0
11 Polska Tomasz Dawidowski 4 lutego 1978 2004 Amica Wronki (2) 0 0 0 0 1 (2) 1 0 (3) 0 0 0 9 0 0 0
31 Polska Grzegorz Kmiecik[r] 17 kwietnia 1984 2002 Wisła II Kraków 0 0 1 0 4 (1) 1 1 1 0 0 0 0 7 2 0/0/1/1/0/0 0
30 Polska Sebastian Leszczak[s] 20 stycznia 1992 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 2 (2) 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0
19 Polska Patryk Małecki 1 sierpnia 1988 2006 Wisła II Kraków 18 (9) 5 3 (1) 0 2 (2) 0 1 0 (3) 0 (1) 0 40 5 3/0/0/0/1 0/0/1/0/0
18 Polska Andrzej Niedzielan 27 lutego 1979 2007 Holandia NEC Nijmegen 4 (12) 0 1 (2) 0 5 0 1 0 (4) 1 (1) 0 30 1 2/0/0/0/0/0 0
Stan na: 30 maja 2009.

Tabela przedstawia jedynie piłkarzy, którzy rozegrali minimum jedno oficjalne spotkanie. W nawiasach wprowadzenia na boisko.
     odejścia ze składu      przyjścia do składu

 1. do 31 grudnia 2008.
 2. wypożyczony od 2 marca 2009.
 3. do 10 marca 2009.
 4. od września 2008.
 5. do stycznia 2008.
 6. wypożyczony od 9 stycznia 2009.
 7. od września 2008.
 8. od 1 września 2008.
 9. do 31 grudnia 2008.
 10. do 18 listopada 2008.
 11. od września 2008.
 12. do 23 stycznia 2009.
 13. wypożyczony od 24 lutego 2009.
 14. od września 2008.
 15. od września 2008.
 16. od 8 stycznia 2009.
 17. od 31 grudnia 2008.
 18. do 8 stycznia 2009.
 19. od 17 listopada 2008.

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przyszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Poprzedni klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
OB Słowacja Peter Šinglár Czechy Slovan Liberec transfer 30 czerwca 2008 bez odstępnego [42]
NA Polska Tomasz Dawidowski[a] Wisła II Kraków lipiec 2008
PO Brazylia André Barreto Portugalia CD Trofense powrót z wypożyczenia 1 sierpnia 2008 [43]
OB Brazylia Marcelo Brazylia Santos FC transfer 1 września 2008 bez odstępnego [44]
OB Polska Michał Jania Wisła II Kraków wrzesień 2008 [45]
Polska Daniel Krasnodębski
NA Polska Kamil Jeleń
Polska Maciej Batko
PO Polska Paweł Zalewski
NA Polska Sebastian Leszczak Wisła II Kraków 17 listopada 2008 [46]
Okienko zimowe
NA Polska Piotr Ćwielong Ruch Chorzów powrót z wypożyczenia 31 grudnia 2008 [47]
NA Brazylia Beto Brazylia SE Palmeiras transfer 8 stycznia 2009 bez odstępnego [48]
BR Polska Filip Kurto Promień Opalenica transfer 2 marca 2009 18 000 € [49]
 1. Powrót do składu po kontuzji.

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na 30 maja 2009.

Odeszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Nowy klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
OB Polska Adam Kokoszka Włochy Empoli FC koniec kontraktu[a] 22 maja 2008 570 000 €[50] [3]
PO Brazylia Jean Paulista Cypr APOEL Nikozja koniec kontraktu 1 lipca 2008 [51]
NA Niger Dudu Węgry Debreceni koniec kontraktu 1 lipca 2008 [52]
PO Polska Dariusz Dudka Francja AJ Auxerre transfer 2 lipca 2008 2 500 000 €[53] [54]
OB Polska Przemysław Rygielski Flota Świnoujście wypożyczenie 23 lipca 2008 [55]
NA Polska Paweł Smółka Zagłębie Sosnowiec wypożyczenie 23 lipca 2008 [56]
OB Polska Radosław Jacek
PO Brazylia André Barreto Brazylia AA Portuguesa rozwiązanie kontraktu 18 listopada 2008 [57]
Okienko zimowe
OB Polska Przemysław Szabat Wisła Płock koniec kontraktu 31 grudnia 2008 [58]
BR Polska Marcin Juszczyk Cypr Nea Salamina Famagusta koniec kontraktu 31 grudnia 2008 [59]
NA Polska Grzegorz Kmiecik Stal Stalowa Wola rozwiązanie kontraktu 8 stycznia 2009 [60]
OB Polska Mateusz Kowalski Piast Gliwice wypożyczenie 9 stycznia 2009 [61]
PO Polska David Kwiek Szwajcaria Signal FC rozwiązanie kontraktu 23 stycznia 2009 [62]
OB Polska Artur Rado Stal Poniatowa wypożyczenie 24 lutego 2009 [63]
PO Polska Łukasz Burliga Flota Świnoujście wypożyczenie 2 marca 2009 [64]
OB Brazylia Cléber Rosja Terek Grozny transfer 10 marca 2009 200 000 €[65] [66]
 1. W oparciu o decyzję FIFA.

Stan na: 30 maja 2009

Nowe kontrakty[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Koniec kontraktu Typ Źródło
Okienko letnie
NA Polska Paweł Brożek 30 czerwca 2013 nowy kontrakt [67]

Stan na: 30 maja 2009

Zarząd i sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

Ryszard Czerwiec od 5 lutego przejął obowiązki kierownika pierwszej drużyny, zastępując na stanowisku Roberta Adaszyńskiego, który rozstał się z klubem za porozumieniem stron. Były gracz Wisły dołączył także do sztabu szkoleniowego jako asystent głównego trenera[68].

Personel[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Imię i nazwisko Uwagi
Prezes Marek Wilczek od 1 lipca 2007
Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Zbigniew Zawartka od 8 lutego 2007
Sekretarz Piotr Bębenek od 8 lutego 2007
Członkowie rady nadzorczej Michał Pawłowski
Michał Róg
od 14 listopada 2007
od 8 lutego 2007
Trener Maciej Skorża od 13 czerwca 2007
Asystent trenera Ryszard Czerwiec
Rafał Janas
Andrzej Blacha
Kazimierz Moskal
od 5 lutego 2009
od 16 lipca 2007
13 czerwca 2007 - 31 marca 2008
od 17 kwietnia 2007
Dyrektor sportowy Jacek Bednarz od 1 czerwca 2007
Dyrektor wykonawczy Kazimierz Antkowiak od 12 października 2006
Trener przygotowania fizycznego Andrzej Bahr od 18 września 2006
Analityk Dawid Zajączkowski od 2006
Kierownik drużyny Ryszard Czerwiec
Robert Adaszyński
od 5 lutego 2009
lipiec 2007 - 5 lutego 2009
Trener bramkarzy Jacek Kazimierski od 13 czerwca 2007
Masażysta Marcin Bisztyga
Zbigniew Woźniak
od 2005
od 21 czerwca 1989
Lekarz Mariusz Urban od 1997
Wisła II Kraków
Trener Tomasz Kulawik od stycznia 2007

Daty pełnienia funkcji w radzie nadzorczej na podstawie wpisów w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Stan na: 30 maja 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Plan przygotowań do sezonu, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 czerwca 2008.
 2. a b Plan przygotowań do rundy wiosennej, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 grudnia 2007.
 3. a b Wisła zażąda wyjaśnień od Kokoszki, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 czerwca 2008.
 4. Kadra na zgrupowanie, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 czerwca 2008.
 5. Prezentacja sponsora, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lipca 2008.
 6. Wisła w nowych strojach, archiwum.wisla.krakow.pl, 22 lipca 2008.
 7. Decyzja FIFA w sprawie Kokoszki, archiwum.wisla.krakow.pl, 15 października 2008.
 8. Startuje Wisła Mobile!, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 października 2008.
 9. Bytom z Wisłą przez kolejny rok, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 października 2008.
 10. Boguski zawieszony na dwa mecze, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 października 2008.
 11. Wisła ukarana przez Komisję Ligi, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 listopada 2008.
 12. Kara dla Baszczyńskiego, archiwum.wisla.krakow.pl, 28 listopada 2008.
 13. Kary dla Baszczyńskiego i Sobolewskiego, archiwum.wisla.krakow.pl, 25 listopada 2008.
 14. Kara dla Wisły za derby, archiwum.wisla.krakow.pl, 11 grudnia 2008.
 15. Małecki zdyskwalifikowany, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 grudnia 2008.
 16. Oświadczenie Wisły Kraków SA, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 grudnia 2008.
 17. Oświadczenie piłkarzy Wisły Kraków, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2008.
 18. Kadra na zgrupowanie, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 stycznia 2009.
 19. 4 miliony dla Wisły, interia.pl, 19 lutego 2009.
 20. Bet-at-home.com sponsorem Wisły, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 lutego 2009.
 21. Nowe koszulki już w sprzedaży!, archiwum.wisla.krakow.pl, 6 marca 2009.
 22. Wisłę zobaczą w ponad 80 krajach, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 maja 2009.
 23. Feta mistrzowska na Rynku, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 maja 2009.
 24. Medale rozdane, archiwum.wisla.krakow.pl, 31 maja 2008.
 25. [wideo] Sektor C bez wież, archiwum.wisla.krakow.pl, 5 czerwca 2008.
 26. Koniec coraz bliżej, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 czerwca 2008.
 27. 15 metrów w dół, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 sierpnia 2008.
 28. Ścianka szczelinowa już prawie skończona, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 października 2008.
 29. Komunikat w sprawie przetargu na trybunę C, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 października 2008.
 30. Wstępne porozumienie Hutnika, Wisły i Cracovii, archiwum.wisla.krakow.pl, 28 października 2008.
 31. Polimex-Mostostal wybuduje trybunę, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 grudnia 2008.
 32. Wiosną przy Reymonta!, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 stycznia 2009.
 33. PZPN potwierdza: wiosna bez kibiców gości, archiwum.wisla.krakow.pl, 11 lutego 2009.
 34. Budowa ruszyła, archiwum.wisla.krakow.pl, 6 lutego 2009.
 35. Wielkie betonowanie, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 kwietnia 2009.
 36. Euro 2012 bez Krakowa!, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 maja 2009.
 37. Stadion Wisły powstanie w terminie, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 maja 2009.
 38. Wisła w Sosnowcu, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 maja 2009.
 39. Stadion rozkopany z obu stron, archiwum.wisla.krakow.pl, 21 maja 2009.
 40. Reforma rozgrywek od sezonu 2008/09, 90minut.pl, 7 stycznia 2007 [zarchiwizowane z adresu 2018-07-31].
 41. Sobolewski piłkarzem marca!, archiwum.wisla.krakow.pl, 7 kwietnia 2009.
 42. Peter Singlar zawodnikiem Białej Gwiazdy, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 czerwca 2008.
 43. Barreto w Krakowie, archiwum.wisla.krakow.pl, 1 sierpnia 2008.
 44. Marcelo piłkarzem Wisły, archiwum.wisla.krakow.pl, 1 września 2008.
 45. Młodzi wiślacy płacą wysoką cenę za naukę, gazetakrakowska.pl, 4 września 2008.
 46. Skorża: Ważna próba, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 listopada 2008.
 47. Ćwielong z numerem 86, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 stycznia 2009.
 48. Kontrakt z Beto podpisany!, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 stycznia 2009.
 49. Kurto i Jonczyk w Wiśle, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 marca 2009.
 50. Kokoszka pojechał do Włoch, przegladsportowy.pl, 7 lipca 2008.
 51. Biała Gwiazd już go nie potrzebuje, przegladsportowy.pl, 8 kwietnia 2008.
 52. Dariusz Dudka odejdzie przed Ligą Mistrzów, sport.pl, 8 maja 2008.
 53. Dudka w Auxerre za 2 mln euro, przegladsportowy.pl, 26 czerwca 2008.
 54. Transferowe formalności zakończone, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 lipca 2008.
 55. Kolejny młody zawodnik wypożyczony, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 lipca 2008.
 56. Trójka młodych wypożyczona, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 lipca 2008.
 57. Kontrakt z Barreto rozwiązany, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 listopada 2008.
 58. Umowa z Szabatem nie zostanie przedłużona, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 grudnia 2008.
 59. Wisła nie przedłuży umowy z Juszczykiem, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 stycznia 2009.
 60. Umowa z Kmiecikiem rozwiązana, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 stycznia 2009.
 61. Kowalski wypożyczony do Piasta Gliwice, archiwum.wisla.krakow.pl, 9 stycznia 2009.
 62. Umowa z Kwiekiem rozwiązana, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 stycznia 2009.
 63. Rado i Pindiur wypożyczeni, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lutego 2009.
 64. Łukasz Burliga we Flocie Świnoujście, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 marca 2009.
 65. Obrońca Wisły zmienił klub, interia.pl, 3 marca 2009.
 66. Transfer Clebera sfinalizowany, archiwum.wisla.krakow.pl, 10 marca 2009.
 67. Brożek z Wisłą do 2013 roku, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 czerwca 2008.
 68. Ryszard Czerwiec kierownikiem I drużyny, archiwum.wisla.krakow.pl, 5 lutego 2009.