Wisłostrada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Wisłostrady w Warszawie. Zobacz też: Wisłostrada w Tarnobrzegu.
Długość 21 km
Dzielnice Wilanów,
Mokotów,
Śródmieście,
Żoliborz,
Bielany
Mapa
Mapa
Przebieg Wisłostrady w Warszawie
Zdjęcie
Wisłostrada widziana z wiaduktu mostu Śląsko-Dąbrowskiego
Wisłostrada widziana z wiaduktu mostu Śląsko-Dąbrowskiego

Wisłostrada – ciąg ulic w Warszawie leżących wzdłuż lewego brzegu Wisły.

Warszawska Wisłostrada ma 21 km długości, powstawała 39 miesięcy, została otwarta 22 lipca 1974 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W skład Wisłostrady wchodzą ulice:

Wisłostrada w najwęższych miejscach ma przynajmniej 2 pasy ruchu w każdą stronę. Trasa przecina się bezkolizyjnie za pomocą wielopoziomowych skrzyżowań (często połączonych z mostami na Wiśle), jednak jest także wiele skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Szczególnie dzieje się tak w okolicy mostu Poniatowskiego i pod mostem Śląsko-Dąbrowskim oraz w ciągu ulicy Czerniakowskiej. Wisłostrada przebiega pod wszystkimi warszawskimi mostami (z wyjątkiem Siekierkowskiego, gdyż tu trasa oddala się już od Wisły), a pod Świętokrzyskim przebiega w jednym z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce.

Obecnie Wisłostrada, mimo że spełnia ważną rolę komunikacyjną, jest bardzo krytykowana. Umiejscowienie trasy przy samej rzece powoduje oddzielenie miasta od Wisły, uniemożliwiając mieszkańcom dojście do niej w celu np. spędzenia wolnego czasu. Wyjątkiem są okolice u wylotu ul. Tamka, gdzie nad tunelem Wisłostrady znajdują się Skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny” (tutaj znajduje się Centrum Nauki "Kopernik") oraz Skwer Tadeusza Kahla z pomnikiem warszawskiej Syrenki.

Wzdłuż Wisłostrady znajdują się ścieżki rowerowe (nie na całej długości), częściowo przebiegają one przy samym brzegu Wisły.

15 listopada 2007 roku wschodni odcinek estakady bielańskiej przeszedł próby obciążeniowe, w związku z zakończeniem prac remontowych. Przez osiem miesięcy remontu zburzono 800 metrów wiaduktu w kierunku Łomianek i postawiono nową konstrukcję. Aktualnie ruch odbywa się nową estakadą w obu kierunkach. Szacowany koszt remontu estakad wschodniej i zachodniej pochłonął 107 mln zł.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004, s. 348. ISBN 83-912463-4-5.