Wisłostrada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Wisłostrady w Warszawie. Zobacz też: Wisłostrada w Tarnobrzegu.
Długość 21 km
Dzielnice Wilanów,
Mokotów,
Śródmieście,
Żoliborz,
Bielany
Mapa
Mapa
Przebieg Wisłostrady w Warszawie
Zdjęcie
Wisłostrada widziana z wiaduktu mostu Śląsko-Dąbrowskiego
Wisłostrada widziana z wiaduktu mostu Śląsko-Dąbrowskiego

Wisłostrada – ciąg ulic w Warszawie leżących wzdłuż lewego brzegu Wisły.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W skład Wisłostrady wchodzą ulice:

Jej budowa trwała 39 miesięcy. W czynie społecznym wzięło w niej również udział tysiące mieszkańców Warszawy[1].

Wisłostrada została otwarta 22 lipca 1974 roku. Ma 21 km długości. W najwęższych miejscach ma przynajmniej 2 pasy ruchu w każdą stronę. Trasa przecina się bezkolizyjnie za pomocą wielopoziomowych skrzyżowań (często połączonych z mostami na Wiśle), jednak jest także wiele skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, m.in. w okolicy mostu Poniatowskiego i pod mostem Śląsko-Dąbrowskim oraz w ciągu ulicy Czerniakowskiej. Wisłostrada przebiega pod wszystkimi warszawskimi mostami (z wyjątkiem Siekierkowskiego, gdyż tu trasa oddala się już od Wisły), a pod Świętokrzyskim przebiega w jednym z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce.

Wzdłuż Wisłostrady znajdują się ścieżki rowerowe (nie na całej długości), częściowo przebiegają one przy samym brzegu Wisły.

W latach 90. w całości leżała w ciągu ówczesnej drogi krajowej nr 724[2]. Obecnie na odcinku od węzła z Trasą Siekierkowską do granicy miasta stanowi część drogi wojewódzkiej nr 724. Z kolei od węzła z Trasą Armii Krajowej do granicy z Łomiankami biegnie nią droga krajowa nr 7 i trasa europejska E77.

15 listopada 2007 roku wschodni odcinek estakady bielańskiej przeszedł próby obciążeniowe, w związku z zakończeniem prac remontowych. Przez osiem miesięcy remontu zburzono 800 metrów wiaduktu w kierunku Łomianek i postawiono nową konstrukcję.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I–31 III 1973. „Kronika Warszawy”. 3 (15), s. 141, 1973. 
  2. Warszawa: atlas aglomeracji 1:20 000. Wyd. pierwsze. Warszawa: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1996. ISBN 83-7000-086-X.
  3. Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004, s. 348. ISBN 83-912463-4-5.