Wisteria Lane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wisteria Lane – fikcyjna ulica w fikcyjnym mieście Fairview, w fikcyjnym stanie Eagle State w USA. Główne miejsce akcji popularnego serialu telewizyjnego Gotowe na wszystko. Jest pokazywana jako stereotypowa amerykańska dzielnica: perfekcyjnie skoszona trawa, wielkie komfortowe domy i białe płoty.

Plan rozmieszczenia domów na ulicy Wisteria Lane

Dzieje się tu wiele rzeczy. Nie ma miejsca na nudę.

— Susan Delfino (Seria 8 odcinek 23)

Etymologia nazwy[edytuj | edytuj kod]

Opis Mary Alice Young[edytuj | edytuj kod]

Przedmieście to pole bitwy, ale na domowych walkach. Mężowie toczą potyczki z żonami, rodzice krzyżują oręż z dziećmi, ale najkrwawsze boje toczą ze sobą synowe i teściowe.

— Seria 1 odcinek 6

Ze wszystkich rytuałów życia na przedmieściu wyprzedaż garażowa jest ceniona najbardziej. Kupujący zapamiętale grzebią w wyrzuconych rzeczach, szukając czegoś, czego wcale nie potrzebują. Niektórzy tak zażarcie chcą oszczędzić, że nie widzą ukrytych skarbów.

— Seria 1 odcinek 6

Rywalizacja. Dla każdego z nas ma to inne znaczenie. Na przedmieściach znaczy „dorównać sąsiadom”. Na Wisteria Lane to znaczy „dorównać Bree Van De Kamp”. (...)

— Seria 1 odcinek 7

Na przedmieściach żyją odpowiedzialni ludzie, którzy próbują wieść odpowiedzialne życie. Większość tych odpowiedzialnych ludzi kiedyś popełniła błędy. Błędy, o których chcieliby zapomnieć. Błędy, które czasem ich prześladują.

— Seria 1 odcinek 13

Soboty w Wisteria Lane należały do dzieci. Bawiły się one w sport, jeździły na rowerze, skakały na skakance. Ale były też takie, które trzymały się na uboczu. Niektóre dzieci musiały bardzo szybko dorosnąć.

— Seria 1 odcinek 18

Tutaj nie sposób dostrzec rozpaczy ani wściekłości, ani nawet odrobiny żalu. Ludzie, którzy tu mieszkają, odkryli, że istnieje pewien sposób na ukrycie tajemnic przed sąsiadami. Na przedmieściach nie ma niczego bardziej zwodniczego od uśmiechu.

— Seria 4 odcinek 2

Na przedmieściach ludzie rzadko mówią o pieniądzach. Zazwyczaj po prostu nie muszą. Ci, którzy je mają, dopilnują, byś zobaczył ich nowe ciuchy, drogie sprzęty i wypielęgnowane trawniki. U mniej zamożnych z pewnością natkniesz się na stary zardzewiały grill ogrodowy, łuszczącą się ze ścian farbę i zabytkowe auto wystawione na sprzedaż. Ta. Na przedmieściach nie mówi się o forsie, bo gdy ktoś złamie tę regułę, w niektórych rodzi się złość.

— Seria 5 odcinek 14

Na tej ulicy, interesy zaczynają się kręcić od samego rana. Starsza pani proponuje gazeciarzowi napiwek, jeśli będzie wrzucał gazety na ganek. Żona oznajmia mężowi, że przygotuje jego ulubione danie, jeśli przyniesie jej róże. Mężczyzna mówi sąsiadce, że zabierze swoje pojemniki na śmieci, jeśli ta w końcu skosi swój trawnik. Na Wisteria Lane wszyscy wiedzą jak załatwiać interesy. Wszyscy, bez wyjątku. (...) nie kończą się, póki nie przyniosą efektu.

— Seria 5 odcinek 21

Na przedmieściach można spotkać różne kobiety. Takie, które w koszulach nocnych wypatrują autobusu szkolnego, i te, które w papilotach na głowie pędzą na pocztę. Takie, które jeżdżą na zakupy w T-shircie i spodniach od dresu. Wszystkie są paniami domu i nie starają się być piękne, bo to strata czasu. Tylko na przedmieściach spotkacie taką kobietę. Będzie się starała wyglądać pięknie, jeśli zjawi się ktoś wart jej starań.

— Seria 6 odcinek 3

Na tej ulicy musisz odrózniać wścibstwo od bycia miłym.

— Paul Young, Seria 7 odcinek 3

Te pytania zadają sobie wszyscy. Czy ufam moim sąsiadom? Czy mogę liczyć na sąsiadkę? Czy ta para z naprzeciwka pomoże mi w potrzebie? Na dobrych sąsiadach można polegać. Świetni sąsiedzi robią to, co im się każe. (...) Lecz jeśli stracimy do nich zaufanie, to może czas na wyprowadzkę?

— Seria 7 odcinek 9

Na przedmieściach mieszka wielu rodziców, a każdy ma własne metody wychowawcze. Jedni dyscyplinują, inni pocieszają, następni negocjują. Łączy ich jednak jedno: uwielbiają oceniać innych rodziców. Każdy rodzic ma własne metody wychowawcze, ale każdy obawia się, że popełnia błąd.

— Seria 7 odcinek 16

Mieszkańcy Wisteria Lane są bardzo lojalni, ale zdarza się, że ich lojalność jest wystawiana na próbę. Przez chęć niesienia pomocy cierpiącemu przyjacielowi. Przez konieczność dochowania tajemnicy. Przez różne kierunki, w jakich toczy się życie. I czasem, gdy jeden test lojalności się kończy, kolejny się zaczyna.

— Seria 7 odcinek 19

W różnorodnym świecie podmiejskich osiedli każdy szuka sposobu, by nawiązać kontakt. Mieszkańcy zabijają samotność rozmową, dzielą się starymi skarbami z młodszymi kolegami, pomagają sąsiadom w przeprowadzce.

— Seria 8 odcinek 2

Mieszkańcy Wisteria Lane są wykwalifikowani w sztuce tuszowania. Wiedzą, jak ukryć dowody druzgocącego rozstania, wynagrodzić to, czego możliwe, że ich dzieciom brakuje, oszczędzić ukochanym odrzucenia życia, którego nie popierają. Ale dla niektórych sztuka ukrywania jest zbyt kosztowna i tak zostają oni zmuszeni do ujawnienia prawdy. Nawet w obliczu zmierzenia się z ryzykiem niepewnej przyszłości.

— Seria 8 odcinek 3

Nic tak nie uspokaja jak nocne odgłosy Wisteria Lane. Dźwięk programu telewizyjnego u sąsiada, bzyczenie lamp czy śpiewy nocnych ptaków. Na Wisteria Lane jest tak spokojnie, że nawet najmniejszy hałas może zaniepokoić. Nigdzie nie jest spokojniej niż nocą na Wisteria Lane, chyba że ktoś się zjawi i zburzy spokój.

— Seria 8 odcinek 8

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Trzy lata po śmierci Mary Alice Young jej przyjaciółki napomknęły, że to ona zajmowała stanowisko prezesa „związku właścicieli” na uliczce[1]. Była nim prawdopodobnie od lat 90. XX wieku do swej śmierci w roku 2004. Do 2007 roku miejsce prezesa było puste i zajęła je Katherine Mayfair dzięki wyborom i głosowaniu przeprowadzonemu wśród mieszkańców. Dzierżyła je dzielnie przez osiem lat (do 2015 roku), aż do swego wyjazdu do Paryża. Po niej, prezesem została Lynette Scavo[2]. Kobieta sprawowała swoją funkcję przez dwa lata, do momentu wyprowadzenia się do Nowego Jorku z rodziną[3]. Po roku 2017 fotel prezesa związku jest pusty, lub zajęła go nieznana nam osoba.

Wygląd domów[edytuj | edytuj kod]

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Informacje na temat mieszkańców poszczególnych domów:

2030 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

4347 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 − 4 Ida Greenberg mieszkała w tym domu przez wiele długich lat, aż do tornada[5]. Mieszkał tam również jej mąż, ale nie wiemy kiedy zmarł i jak miał na imię[6].
Karen McCluskey wprowadziła się do domu zmarłej Idy[6] po tym, jak jej własny dom został zburzony przez tornado.
Karen ostatecznie przeniosła się do swojego starego domu, gdy został odbudowany[7].
6 Mieszkała tam też nieznana bliżej kobieta z córką i synem w wieku 7 do 10 lat[8].
6 − 8 Obecnie mieszka tam Mitzi Kinsky, matka bezpłodnego syna i córki − lesbijki[9].

4348 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 − 5 Przez wiele lat, od niepodanej konkretnie daty, mieszkała w tym domu Rose Kemper z mężem. Musiała pochować swego małżonka w czasie pobytu na uliczce. Pięcioro dzieci, które z nim miała przez lata, zdążyło się wyprowadzić[10].
Po włamaniu Orsona, pomówił ją o demencję i została umieszczona w domu starców[10].

4349 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 − 2 Dom zajmowali, od 2003 roku, Gabrielle i Carlos Solis[11].
Trzy lata później, Carlos wyprowadził się do hotelu[12],
3 Gabi wszczęła z nim sprawę rozwodową[13], przez co Carlos powrócił do swojego starego domu, do czasu zakończenia rozwodu[14].
4 Rok później, kilka dni po śmierci Victora Lang'a, Gabrielle ponownie wzięła ślub z Carlosem i „nowy – stary” mąż Gabi ponownie wprowadził się do domu[15].
Krótko potem zamieszkała też z nimi Ellie Leonard[16].
5 W czasie pięciu lat jakie minęły od śmierci Ellie, Gabi urodziła dwie córki, Juanitę (lat 4 i pół) i Celię (lat 3 i pół)[17].
Kolejny rok później, do Solisów wprowadziła się bratanica Carlosa, Ana Solis[18].
6 Sześć do siedmiu miesięcy później, Ana wyprowadziła się do Nowego Jorku by pracować tam jako modelka w agencji załatwionej przez Gabrielle[19].
8 Dwa lata później Gabrielle zdecydowała się na remont salonu w swoim domu gdy Carlos był na odwyku alkoholowym. Zwłaszcza zależało jej na zmianie wykładziny pod którą była plama krwi[20].
Po remoncie, na kilka dni wprowadził się do niej Roy Bender[21].
W roku 2018 Solisowie przeprowadzili się do Kalifornii[3].

4350 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 Przez wiele lat od niepodanej konkretnie daty, mieszkała w tym domu Martha Huber wraz z mężem, który zmarł przed marcem 1990 roku[3].
Trzy do czterech miesięcy po śmierci Mary Alice, Martha została zamordowana[22].
Niedługo po tym wydarzeniu, do jej domu wprowadziła się siostra zmarłej, Felicia Tilman[23].
2 Półtora roku później, Felicia uciekła z uliczki, w tajemnicy przed innymi[24] i tylko Karen McCluskey widziała ją tamtej nocy[25].
4 Rok później, dom ten kupiła rodzina Adams[26].
5 Sześć lat później wystawili ten dom na sprzedaż[27].
Dom kupiła Bree Hodge, ale podarowała go swemu synowi Andrew Van De Kampowi oraz i jego narzeczonemu, Alexandrowi Cominis jako prezent ślubny[27][28].
7 Dwa lata później, Alex wyprowadził się[29].
8 Rok po wyprowadzeniu się Alexa, Andrew stracił dom, który został prawdopodobnie zlicytowany za długi po stracie pracy[30].

Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Z pokoju na piętrze domu Applewhite’ów, roztaczał się najpiękniejszy widok na całą Wisteria Lane. Z okien widać było dom Mike’a Delfino na końcu ulicy i stary dom pani Huber na drugim końcu. (...)

— Mary Alice Young (odc. 2x13)
Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 Przez wiele lat od niepodanej konkretnie daty, mieszkało w tym domu małżeństwo Mullins, ale wyprowadzili się oni rok po śmierci Mary Alice[31].
Korzystając z okazji, Betty Applewhite kupiła ten dom od Mullinsów przez telefon i wraz ze swoimi synami, Calebem i Matthew, wprowadziła się do niego[31].
2 Rok później, Betty wraz z synem Calebem opuścili Wisteria Lane[11].
3 Siedem do ośmiu miesięcy później, posiadłość kupiła była żona Orsona Hodge'a, Alma Hodge[32].
Po tym jak Bree wyrzuciła Glorię[33], ta zamieszkała z Almą.
Alma spadła z dachu swego domu i zmarła z powodu Glorii[34].
Sparaliżowaną Glorię umieszczono w szpitalu[34].
4 Cztery miesiące po tym wydarzeniu, w domu zamieszkali Bob Hunter i Lee McDermott, homoseksualna para z Chicago[35].
6 Osiem lat później, w 2015, Lee wyprowadził się od Boba wskutek ich problemów z adopcją dziecka[36].
7 Pół roku później, Lee wrócił jednak do domu Boba po tym, jak Gabrielle ich pogodziła[37].
Następnie mężczyźni sprzedali swój dom Paulowi Young po tym, jak ten ich oszukał w sprawie domu przy 4347 Wisteria Lane[38].
Pomimo tego, geje mieszkali tam dalej[39].
Wkrótce do mężczyzn dołączyła ich adoptowana 12-letnia córka, Jenny Hunter − McDermott[40].

Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 Dom zajmowali od 1990 roku Mary Alice i Paul, wraz z synem Zacharym Young.
Czternaście lat później Mary Alice popełniła samobójstwo[41].
2 Dwa lata po tym jak żona Paula się zabiła, mąż denatki poszedł do więzienia[12].
Zach wyprowadził się do rezydencji dziadka od strony matki[12].
3 Siedem do ośmiu miesięcy później, dom nabył Arthur Shepherd i zamieszkał w nim z chorą siostrą Rebeccą[42].
Wkrótce jednak Rebecca zmarła a Arthur został zmuszony do wyprowadzenia się przez mieszkańców uliczki[33].
4 Rok później Edie sprzedała dom nowej parze, małżeństwu Hudson, którzy zapłacili za dom 10% więcej niż cena podana w ofercie[43].
5 Pięć lat później Dave Williams skorzystał z okazji i odkupił od rodziny Hudsonów ten dom. Wynajął go, jako anonimowy właściciel, Mike'owi Delfino[44].
Kilka miesięcy później Mike wyprowadził się do domu Katherine[45].
6 Następnie dom sprzedano państwu Bolen. Angie i jej małżonkowi Nickowi z synem Dannym[46].
Około dziewięć miesięcy później wyprowadzili się z niego[47].
7 Dom, niemal natychmiast po Bolenach, ponownie kupił Paul Young ale się tam nie przeprowadził[48].
Właściciel wynajął za to dom Derekowi Yeagerowi, swemu eks współwięźniowi[37], ale mężczyzna długo w nim nie mieszkał[38].

4353 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
Przed 1. Dom zajmowali od 1992 roku Susan i Karl, wraz z córką Julie Mayer.
Jedenaście lat później Susan wyrzuciła Karla z domu i rozwiodła się z nim. Julie została, decyzją sądu, z matką.
1 Kilka miesięcy po śmierci Mary Alice, z Susan na krótko zamieszkała jej matka, Sophie Bremmer[49].
2 Rok po odejściu Sophie, Edie Britt spaliła dom Susan[50].
Julie z matką zamieszkały u Bree[51] a następnie w przyczepie przed swoim domem[52].
3 Sześć miesięcy po wybudzeniu się Mike’a ze śpiączki, zamieszkał on z Susan i Julie, jako jej drugi mąż[53].
4 Po przejściu tornada[5], Bree z Orsonem i Benjaminem Hodge zamieszkali na krótko w domu państwa Delfino. W domu Hodge była akurat naprawiana wielka dziura w dachu[54].
Wkrótce do grona mieszkańców domu dołączył Maynard James „M.J.” Delfino, syn Mike’a i Susan[43].
Natomiast Julie wyjechała do college’u[55].
5 Dokładnie 44 miesiące po narodzinach M.J − a, Mike wyprowadził się z powodu separacji z Susan. Dwanaście miesięcy później para podpisała rozwód[56]
Maynard został z matką, ponieważ jej były mąż był uległy w tej kwestii[57]
6 Rok później Mike i Susan, znowu się pobrali i zamieszkali razem. Julie na krótko dołączyła do nich jaka czwarty mieszkaniec domu[46].
Kilka miesięcy później, Julie wyjechała do kuzynostwa na zachodni brzeg Stanów Zjednoczonych[58].
Niedługo potem, w jej miejsce pojawiła się krótko Robin Gallagher[9], która to sama później wybrała mieszkanie z Katherine[19].
Osiem do dziewięciu miesięcy po drugim ślubie, Delfino wyprowadzili się z domu ze względu na kłopoty finansowe. Nowym najemcą domu stał się Paul Young[47]
7 Wraz z Paulem zamieszkała jego nowa żona, Beth[59].
Pół roku później wyrzucił ją za próg[60].
Kolejne da do trzech miesięcy później, Paul spakował się i trafił ponownie do więzienia[61].
Mike, Susan i M.J. Delfino powrócili do domu, dokładnie w rok po tym jak musieli go opuścić[62].
8 Osiem miesięcy po tym fakcie Mike został zastrzelony przed progiem swojego domu i zmarł w wyniku obrażeń[63].
W jego miejsce sprowadziła się Julie Mayer by pocieszać matkę, po stracie ojczyma[64].
Siedemnaście kilkanaście tygodni po śmierci Mike’a, Susan wyprowadziła się na stałe z domu z Wisteria Lane, wraz z najbliższymi[3].
Budynek kupiło małżeństwo Steve’a i Jennifer[3].

4354 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 Dom zajmowali, od 1994 roku, Bree i Rex Van De Kamp'owie wraz z dziećmi, Danielle i Andrew.
Dziesięć lat później Rex wyprowadził się na krótki czas[65].
Kilka miesięcy po powrocie, zmarł w szpitalu na zawał serca powstały w wyniku otrucia[66].
2 W związku z tym Phyllis Van De Kamp, matka Rexa, zamieszkała z Bree na kilka dni, na okres pogrzebu i żałoby, po krótkim czasie została wyrzucona przez byłą synową[67].
Niemalże rok później Andrew został wyrzucony z domu[68]. Zamieszkał na ulicach Fairview.
3 Pół roku później, do domu Bree wprowadził się jej drugi narzeczony a krótko potem mąż, Orson Hodge[13].
On też nakłonił Andrew, do powrotu do domu[69].
Za Orsonem, Bree sprowadziła do siebie swoją drugą teściową, Glorię[70].
Po ostrej kłótni, wywołanej przez Glorię, Bree wyrzuciła na kilka dni z domu swego męża[69].
Wrócił do niej, gdy wyjaśnił jej pewne kwestie w swym gabinecie stomatologicznym[33].
Bree wyrzuciła z kolei ze swojego domu drugą teściową[33].
Kilka tygodni później Danielle została wysłana przez Bree do lokalnego zakonu, z powodu zajścia w ciążę z Austinem[71].
4 Ciężarna Danielle powróciła do rodzinnego domu[1], ale na krótko.
Tuż po porodzie oddała noworodka płci męskiej swej matce na wychowanie i opuściła Fairview[72].
Następnie sam Andrew się wyprowadził z domu i wynajął mieszkanie w uboższej dzielnicy miasta[73].
Wkrótce po tym zdarzeniu, Fairview nawiedziło tornado, które przeszło przez Wisteria Lane. Wyrwało ono dziurę w dachu budynku[5].
Na okres remontu, państwo Hodge zamieszkali w domu państwa Delfino[54].
Między
4 a 5
Orson poszedł do więzienia na trzy lata, za to, że celowo poturbował kiedyś Mike’a Delfino. Stracił przy tym licencję na wykonywanie zawodu stomatologa.
Bree założyła oficjalną firmę kateringową z Katherine Mayfair, w której menadżerem został Andrew.
Niestety po odejściu Orsona, pomimo niedawnego leczenia odwykowego znów zaczęła pić. Najpierw umiarkowane ilości wina. Po tym jak Danielle zabrała swojego syna do własnego domu bo była już mężatką, straciła hamulce. Katherine wprowadziła się do domu Bree na czas leczenia sąsiadki z uzależnienia[74]
Wnętrze domu i miejsce gdzie stał garaż przeszły gruntowny remont.
5 − 6 Przez cztery lata od swojego wyjścia z więzienia, Orson mieszkał z Bree. Po tym czasie wyprowadził się od niej z powodu sprawy Andrew[47].
7 Wkrótce też Orson i Bree się rozwiedli a Orson zostawił jej dom[75].
Do domu wprowadził się za to kilka miesięcy później jej nowy chłopak, Keith Watson. W tym samym czasie, ale tylko przez kilka dni mieszkał z nimi także Orson[39].
Po tym jak Keith dowiedział się, że ma 6 − letniego syna, Charliego Jamesa (Sayeed Shahidi), wyprowadził się od Bree by mieszkać z nim i jego matką na Florydzie[60].
Gabrielle, Celia i Juanita wprowadziły się na krótko do Bree po tym, jak Gabi i Carlos pokłócili się o to, kogo bardziej Gabi woli do towarzystwa[76]
8 W dniu w którym rodzina Delfino wróciła do swojego starego domu po rocznej nieobecności na uliczce, Tom Scavo wprowadził się na pierwsze piętro byłej zewnętrznej kuchni Bree - tam, gdzie kiedyś był jej garaż[77].
Miesiąc później, opuścił to miejsce[78].
Po tym jak Bree chciała się zabić, Renee Perry wprowadziła się na kilka dni do Bree by zapobiec jej dalszym próbom samobójczym i mieć nad nią nadzór[79].
Ok. dwóch miesięcy później Bree pozwoliła zamieszkać u siebie swemu synowi Andrew Van De Kamp z powodu jego problemów finansowych[30].
W roku 2020, czyli dwa lata po wyprowadzeniu się Solisów z uliczki, Bree z trzecim mężem Tripem Westonem przenieśli się do Louisville w Kentucky, gdzie gospodyni z sukcesem zaangażowała się w stanową politykę z ramienia partii republikańskiej.
Miejsce zamieszkania Andrew nie zostało wzmiankowane[3], ale fani uznali, że pozostał w byłym domu swej matki.

4355 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
Przed
1 do 8
Dom zajmowali, od 1998 roku, Lynette i Tom Scavo[11].
W tym samym roku na świat przyszli ich synowie, bliźnięta Preston i Porter[80].
Rok później, kolejny syn Parker[81].
Cztery lata później, w 2004 roku, urodziła im się córka Penny[12].
3 W 2007 roku, do domu przybyła Kayla Scavo (wcześniej Huntington), nieślubna córka Toma[32].
W tym samym roku zamieszkała z nimi matka Lynette, Stella[82].
4 Przebywała tam przez kilka miesięcy, po czym wyprowadziła się do swego byłego męża Glena Wingfielda[73].
Kayla musiała także opuścić Wisteria Lane i zamieszkała u rodziców matki[7].
6 Sześć lat później, Preston Scavo pojechał do Europy[46].
Tam przebywał kilka miesięcy po czym wrócił do domu[83].
Następnie do rodziny dołączyła Paige, najmłodsza, córka Lynette i Toma[47].
7 Preston i Porter wyprowadzili się w nieco ponad pół roku od narodzin swej siostrzyczki[60].
8 Wkrótce potem Tom i Lynette pokłócili się tak bardzo, iż stwierdzili, że lepiej od siebie odpoczną. Tom wyprowadził się na pierwsze piętro byłej zewnętrznej kuchni Bree. Tam, gdzie kiedyś był jej garaż[77].
Krótko potem Tom opuścił samą Wisteria Lane[78].
W międzyczasie, 5 miesięcy później, w jego miejsce sprowadzili się ponownie Preston i Porter[84].
7 miesięcy później, czyli rok od momentu jak Scavo ogłosili separację, Tom pogodził się z Lynette[85] i wrócił do ich wspólnego domu[3].
Cztery tygodnie po wyprowadzeniu się Susan, w roku 2017, oboje z dziećmi przenieśli się do Nowego Jorku, gdzie Lynette pracowała jako dyrektor generalny w firmie spożywczej Katherine Mayfair a potem opiekowała się z mężem sześcioma wnukami[3].

4356 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
Przed
1
Do roku 2004 mieszkała tam Lilian Simms.
W latach 19941995 mieszkała tam też jej siostrzenica, Katherine Davis z córką, Dylan[86]
W 2004 roku Lily przeniosła się do domu opieki społecznej po tym, jak stwierdzono u niej artretyzm. Pozostała jednak właścicielem domu[41].
1 − 3 Do roku 2007 dom wynajmował Mike Delfino[87].
3 W czasie tego okresu, gdy sam mieszkał już tutaj dwa i pół roku, Mike zgodził się na to by Carlos został jego współlokatorem[69].
Pomimo to, Solis został eksmitowany z domu, za sprawą Edie, za fałszywe oskarżenie „nadużywania narkotyków”[53].
Mike natomiast wprowadził się do narzeczonej, Susan[53].
4 Miesiąc później do domu powróciła Katherine po 12 letniej nieobecności, wraz z mężem Adamem i córką Dylan Mafair[88].
W tym domu, z przyczyn naturalnych zmarła Lilian Simms[35].
Adam wyprowadził się z powodu swej historii z Sylvią[6].
Następnie Ellie Leonard została zastrzelona w jadalni domu przez Wayne’a[55].
Sam Wayne zginął z rąk Katherine tuż obok wejścia do środka[55].
5 Pięć lat później, Adama nie było już przy boku Katherine. Kobieta nie nosiła nawet obrączki, co świadczyło, że się rozwiedli.
Dylan też się wyprowadziła.
Mike wprowadził się do Katherine[45].
6 Odszedł od niej ze swoimi rzeczami do Susan, którą ponownie poślubił[46].
Katherine wróciła ze szpitala psychiatrycznego, w którym wyleczyli ją z załamania psychicznego, po stracie szans na powrót Mike’a[89].
Znalazła sobie współlokatorkę, Robin Gallagher[19].
Wkróce Katherine i Robin wyprowadziły się. Obie pojechały do Paryża[90].
7 Kilka miesięcy po wyjeździe Katherine, zamieszkała w tym domu Emma Graham (Dana Glover)[91].
Paul kupił dom od Grahamów i przepisał go na żonę, Beth[92].
Po swej śmierci, na mocy testamentu, przekazała swój nabytek matce, Felicii Tilman. Dlatego też Felicia mogła się tam wprowadzić[92].
Kobieta drugi raz uciekła z domu i zginęła w swym samochodzie pod kołami tira[61].
8 Miesiąc po Felicii, do domu wprowadził się kawaler, Ben Faulkner[77].
Rok później poślubił on Renee Perry, która wynajmowała dom pod numerem 4362 WL. Nie zostało wspomniane to kto z kim do którego budynku się wprowadził[3].

4358 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
Przed
1 do 8
Karen McCluskey zamieszkała w tym domu z mężem Gilbertem od 1982 roku[85].
Piętnaście lat później Gilbert zmarł z przyczyn naturalnych w swoim domu[93].
3 Dziesięć lat później Ida Greenberg odkryła, że Gilbert był przechowywany w domu przez Karen w zamrażarce. Nie mniej kobieta nie poniosła z tego tytułu kary[93].
4 Kilka miesięcy później tornado zburzyło kompletnie jej dom[5].
Karen przeprowadziła się tymczasowo do domu zmarłej Idy, która zginęła w jej piwnicy, chroniąc Parkera Scavo od śmierci.
Staruszka wróciła na swoje stare miejsce zamieszkania gdy jej dom został odbudowany[7], ale w innym kształcie.
5 Sześć lat później zamieszkała tymczasowo u siostry Roberty Simonds[94].
6 Pół roku później nowy ukochany Karen, Roy Bender, zamieszkał z Karen[95].
7 Rok później stali się małżeństwem[37].
8 Kilkanaście miesięcy później Roy został wyrzucony z domu przez swą żonę i staruszek zamieszkał na kilka dni u Solisów, po czym Gabrielle sprawiła, że wrócili do siebie[21].
Karen zachorowała po raz drugi na raka. Dzięki opiece Susan, Gabi, Lynette i Bree, dożyła swoich ostatnich dni w domu. Zmarła przy mężu, słuchając piosenki „Wonderful! Wonderful!”, śpiewaną przez Johnny’ego Mathisa w swoim łóżku[3].

Ślepy Zaułek[edytuj | edytuj kod]

 • Ślepy Zaułek to wysepka pośrodku końca ulicy Wisteria Lane. Obok niej znajdują się domy przy 4360 i 4362 Wisteria Lane.
 • W pierwszej serii nie była ona zagospodarowana ze względu na konieczność odbudowy domu Edie Britt oraz sporadyczność nagrywanych tam scen.
 • Druga, trzecia i czwarta seria przyniosła wzniesienie białych pergoli ogrodowych i kilku ławek gdzie można było usiąść. Odbudowany, różowy dom Edie dodał temu miejscu uroku, dlatego też odbyło się w tym miejscu kilka przyjęć jak doroczne oddawanie krwi[96], przyjęcie urodzinowe Traversa[97] czy to wydane przez Katherine Mayfair[88].
 • Od piątej serii na tamtym miejscu stoi plac zabaw dla lokalnych dzieci, m.in. Celii Solis, M.J − a Delfino, Penny Scavo i Juanity Solis.

4360 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
Przed
1
Edie Britt mieszkała od roku 2003 w tym domu wraz ze swym drugim mężem Umbertem Rothwellem[98].
Mężczyzna wyprowadził się rok później, po rozwodzie[98].
1 Dom został przypadkowo spalony przez Susan Mayer[41].
Budynek został odbudowany, natomiast Edie przeniosła się obok, pod numer 4362 WL.
2 − 6 W domu tym mieszkała Mona Clark wraz z rodziną[99].
Kobieta zmarła, w wyniku uderzenia skrzydła awionetki[100].
7 Rok później, pan Scully (John O’Leary; ojciec Mony?) sprzedał swój dom Paulowi[2].

4362 Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mieszkaniec/mieszkanka
1 Edie, zanim odbudowała swój dom, mieszkała w domu Marthy Huber. Panie pokłóciły się i Edie się wyprowadziła, prawdopodobnie do hotelu[22].
2 Edie przeniosła się tu rok po tym jak jej dom spłonął[101].
Przez jakiś czas mieszkał tam także (były) narzeczony Edie, Karl Mayer[102].
3 Następnie mieszkał tutaj siostrzeniec Edie, Austin McCann[103].
Po jego wyjeździe, jej syn, Travers McLain zajął na krótko miejsce kuzyna[104].
Po wyjeździe Traversa, do Edie wprowadził się Carlos Solis[53].
4 Przebywał tam dosyć krótko. Zerwał z Edie i wynajął mieszkanie[72].
Rok później Edie Britt wyprowadziła się z Wisteria Lane[43].
Między
4 a 5
W trakcie 5 lat przeskoku czasowego mieszkał tam staruszek, Raymond. Płacił Edie za wynajem domu.
5 Dopiero po tym czasie Edie wróciła na osiedle z nowym mężem, Davidem „Dave'em” Williamsem[105].
Edie zmarła kilka miesięcy później. Jej prochy zostały rozsypane przy płocie Susan, różach Gabrielle, trawniku Lynette i Karen oraz drzewie Bree. Wiatr rozwiał ich resztę po całej uliczce[106].
Dave opuścił Wisteria Lane i trafił ponownie do szpitala psychiatrycznego w Bostonie[18].
6 Do budynku wprowadzili się na rok Stephanie (Rebecca Staab) i Lance (David Chisum)[107]. Ich historia została przedstawiona w osobnej serii pt. „Another Desperate Housewive”. Kochanka Lance’a i jednocześnie przyjaciółka Stephanie[108], zabiła mężczyznę z którym potajemnie sypiała. Zrobiła to po przeczytaniu wiadomości tekstowej w jego telefonie, że spotyka się z inną kobietą. Tak naprawdę wiadomość wysłała Stephanie[109]. Postacie Lance’a i jego żony były obecne na spotkaniu w domu Scavo, które miało miejsce po napadnięciu na Julie Mayer[110].
7 Następnie dom wynajęła Renee Perry, koleżanka Lynette Scavo od czasów studenckich[59].
8 Dwa lata później poślubiła Bena Faulknera, który mieszkał w domu pod numerem 4356 WL. Nie zostało wspomniane to kto z kim do którego budynku się wprowadził[3].

Wisteria Lane w innych produkcjach[edytuj | edytuj kod]

Ulica i mieszczące się na niej domy znajdują się w studiu Universal Studios w Los Angeles. Faktycznie nosi ona nazwę Colonial Street. Swoją największą aktywność ulica miała w latach 50. XX wieku, kiedy była miejscem akcji kilku wcześniejszych seriali i filmów.

L.p. W filmach W serialach W teledyskach
1 Wiercipięta (dom Mary Alice) Dragnet 1967 (dom Pani Huber) The OffspringWhy Don't You Get a Job? (stan z 1998 roku)
2 Harvey (dom Gabrielle) The Munsters (dom Betty) Smash MouthAll Star (stan z 1999 roku)
3 Na przedmieściach (dom Bree) The Hardy Boys (dom Susan) P. DiddyBad Boy For Life (stan z 2001 roku)
4 Dzień zagłady (dom Susan) Powrót do Providence (dom Bree) Nelly feat. Kelly RowlandDilemma (stan z 2002 roku)
5 Bedtime for Bonzo (dom Lynette) Menażeria Michael BubléIt's A Beautiful Day (stan z 2013 roku)
6 A to historia (dom Lynette) Dziewczyna z komputera Mel B - For Once In My Life (stan z 2014 roku)
7
brak danych
Zwariowany świat Malcolma (dom Mary Alice)
brak danych
8
brak danych
CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (dom Katherine; odcinek „Karma to Burn”)
brak danych
9
brak danych
Był sobie chłopiec (cała ulica; odcinek „About a Will-O-Ween”)
brak danych

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Shawn Pyfrom, czyli serialowy Andrew, powiedział, że sekret pięknego ogródka Bree, przed jej domem, tkwi w tym, że te wszystkie kwiaty są sztuczne. Dodał też, że dom Bree jest najczęściej odwiedzanym miejscem dlatego, że w jego środku znajduje się toaleta[111].
 • Wnętrze − parter − domów przy 4349 (Gabrielle), 4350 (Marthy/Andrew), 4351 (Boba i Lee), 4352 (rodzin Young/Bolen), 4353 (Susan), 4356 (Mike’a/Katherine), 4358 (Karen; drugi dom po tornadzie) i 4362 (Edie/Renee) znajduje się w budynkach na Wisteria Lane.[potrzebny przypis].
 • Piętra domów, oprócz tego należącego do drugiego domu Karen, znajdują się w studiu dźwiękowym.[potrzebny przypis].
 • Kuchnia Gabrielle także była zbudowana w studiu dźwiękowym.[potrzebny przypis].
 • Ogródki z basenem przy domu 4352 (Young/Bolen) i 4349 (Gabrielle) są prawdziwe, lecz należą do innych rezydencji w Los Angeles.[potrzebny przypis].
 • Wnętrze domu Lynette znajduje się także w Universal Studios[112], lecz budynkowi który gra jego fasadę brakuje tylnej ściany[113].
 • Tylko nowy dom Karen McCluskey ma prawdziwy parter i piętro, gotowe do codziennego mieszkania[114].
 • Natomiast tylko dom Edie, przy 4362 Wisteria Lane, ma bieżącą wodę[potrzebny przypis].
 • W ósmym odcinku siódmego sezonu i ostatnim epizodzie całego serialu widać, że dom przy 4362 cofnięto do numeru 4359.
 • Zwyczaje z serialu:
  • Od roku 1996 roku organizowane jest na uliczce coroczne oddawanie krwi[115]
  • Kubły ze śmieciami sprzed każdego domu są natomiast opróżniane w czwartki[88].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Seria 4 odcinek 5
 2. a b Seria 7 odcinek 9
 3. a b c d e f g h i j k Seria 8 odcinek 23
 4. Seria 2 odcinek 10
 5. a b c d Seria 4 odcinek 9
 6. a b c Seria 4 odcinek 10
 7. a b c Seria 4 odcinek 16
 8. Seria 6 odcinek 3
 9. a b Seria 6 odcinek 14
 10. a b Seria 5 odcinek 20
 11. a b c Seria 2 odcinek 23
 12. a b c d Seria 2 odcinek 24
 13. a b Seria 3 odcinek 1
 14. Seria 3 odcinek 4 do 7
 15. Seria 4 odcinek 11
 16. Seria 4 odcinki 14 – 17
 17. Seria 4 odcinek 17 (końcówka)
 18. a b Seria 5 odcinek 24
 19. a b c Seria 6 odcinek 15
 20. Seria 8 odcinek 12
 21. a b Seria 8 odcinek 14 i 15
 22. a b Seria 1 odcinek 8
 23. Seria 1 odcinek 11
 24. Seria 2 odcinek 22
 25. Seria 7 odcinek 19
 26. Seria 4 odcinek 1: Jakaś kobieta, z perspektywy ogródka domu Mary Alice, stała tam i troskliwie żegnała męża. Ich nazwisko znane jest dopiero z 5 serii.
 27. a b Seria 5 odcinek 11
 28. Seria 5 odcinek 12
 29. Seria 7 odcinek 17
 30. a b Seria 8 odcinek 18
 31. a b Seria 1 odcinek 22
 32. a b Seria 3 odcinek 11
 33. a b c d Seria 3 odcinek 10
 34. a b Seria 3 odcinek 15
 35. a b Seria 4 odcinek 4
 36. Seria 6 odcinek 19
 37. a b c Seria 7 odcinek 7
 38. a b Seria 7 odcinek 10
 39. a b Seria 7 odcinek 11
 40. Seria 7 odcinek 13
 41. a b c Seria 1 odcinek 1
 42. Seria 3 odcinek 7
 43. a b c Seria 4 odcinek 15: Ich nazwisko znane jest dopiero z odcinka 4. sezonu 5, gdzie powiedziała je Susan do Mike’a.
 44. Seria 5 odcinek 4
 45. a b Seria 5 odcinek 16
 46. a b c d Seria 6 odcinek 1
 47. a b c d Seria 6 odcinek 23
 48. Seria 7 odcinek 4
 49. Seria 1 odcinki 18 – 21
 50. Seria 2 odcinek 19
 51. Seria 2 odcinki 21 – 22
 52. Od opuszczenia domu Bree kilka miesięcy, pomiędzy drugą a trzecią serią.
 53. a b c d Seria 3 odcinek 22
 54. a b Seria 4 odcinki 10 – 13
 55. a b c Seria 4 odcinek 17
 56. Seria 5 odcinek 5: Mike powiedział, że w momencie podpisania rozwodu, od roku byli w separacji
 57. Seria 5 odcinek 2
 58. Seria 6 odcinek 12
 59. a b Seria 7 odcinek 2
 60. a b c Seria 7 odcinek 15
 61. a b Seria 7 odcinek 22
 62. Seria 7 odcinek 23
 63. Seria 8 odcinek 16
 64. Seria 8 odcinek 17
 65. Seria 1 odcinki 4 – 7
 66. Seria 1 odcinek 23
 67. Seria 2 odcinki 1 – 3
 68. Seria 2 odcinek 21
 69. a b c Seria 3 odcinek 3
 70. Seria 3 odcinek 8
 71. Seria 3 odcinek 16
 72. a b Seria 4 odcinek 6
 73. a b Seria 4 odcinek 8
 74. Seria 4 odcinek 17 oraz seria 5 odcinki 1, 5 i 19: retrospekcje
 75. Seria 7 odcinek 1
 76. Seria 7 odcinki 19 – 20
 77. a b c Seria 8 odcinek 1
 78. a b Seria 8 odcinek 2
 79. Seria 8 odcinki 10 i 11
 80. Seria 1 odcinek 15: 2004 − 6 = 1998
 81. Seria 1 odcinek 15: 2004 − 5 = 1999
 82. Seria 3 odcinek 23
 83. Seria 6 odcinek 17
 84. Seria 8 odcinek 14
 85. a b Seria 8 odcinek 22: Karen powiedziała Tripowi, adwokatowi Bree, że mieszka na ulicy od 35 lat, czyli 2017 − 35 = 1982.
 86. Seria 4: głównie retrospekcje i wzmianki z odcinków 1, 11 i 17
 87. Serie 1 – 3
 88. a b c Seria 4 odcinek 1
 89. Seria 6 odcinek 13
 90. Seria 6 odcinek 18
 91. Seria 7 odcinek 5
 92. a b Seria 7 odcinek 18
 93. a b Seria 3 odcinek 20: Susan powiedziała, że Karen trzymała męża w zamrażarce przez 10 lat. Dlatego też 2007 rok – 10 lata = 1997 rok kiedy go tam umieściła.
 94. Seria 5 odcinki 6 – 12
 95. Seria 6 odcinki 2 i 9
 96. Seria 2 odcinek 12
 97. Seria 3 odcinek 20
 98. a b Seria 5 odcinek 13
 99. Seria 2 odcinek 7
 100. Seria 6 odcinek 11
 101. Seria 2 odcinek 1
 102. Seria 2 odcinki 1 – 20
 103. Seria 3 odcinki 2 – 16
 104. Seria 3 odcinki 16 – 21
 105. Seria 5 odcinek 1
 106. Seria 5 odcinek 19
 107. Another Desperate Housewife (Spot #1), YouTube, 1 października 2009
 108. Desperate Housewives „Another Desperate Housewife” Webisodes − Part 3, YouTube, 12 października 2009
 109. Desperate Housewives: „Another Desperate Housewife” Webisodes − Part 7, YouTube, 9 listopada 2009
 110. Seria 6 odcinek 5
 111. Behind The Scenes of Desperate Housewives with Felicity Huffman, YouTube, 27 sierpnia 2012
 112. Youtube – Desperate Housewives – Stars On Set Charles And Max Carver (Scavo Twins), YouTube, 9 października 2009
 113. Rachel Fox Videos – Desperate Housewives Wisteria Lane Tour, YouTube, 31 maja 2008
 114. Youtube – Desperate Housewives – Stars On Set Tuc Watkins (Bob Hunter), YouTube, 4 października 2009
 115. Seria 2 odcinek 12: Mary Alice zaznaczyła, że jest to coroczna tradycja a na tabliczce było napisane po angielsku „10. coroczne oddawanie krwi”. 2006 − 10 = 1996.