Kościół Zawieszony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wiszący Kościół)
Skocz do: nawigacja, szukaj
kościół Zawieszony
Ilustracja
Kościół Zawieszony w Kairze jest najbardziej znaną świątynią koptyjską, której początki datowane są na przełom III/IV w.
Państwo  Egipt
Miejscowość Kair
Wyznanie ortodoksyjne
Kościół Koptyjski Kościół Ortodoksyjny
Wezwanie Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
kościół Zawieszony
kościół Zawieszony
30°N 31°E/30,005400 31,230100

Kościół Zawieszony (arab. الكنيسة المعلقة, Al-Kanisa al-Mu'allaka), kościół Najświętszej Marii Pannykoptyjski kościół w Kairze, jeden z najstarszych w Egipcie, którego historia datowana jest na koniec III wieku[1].

Nazwa kościół Zawieszony wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem przez bramę, wiodącej do Fortecy Babilońskiej, rzymskiej fortecy w starym koptyjskim Kairze. Do świątyni wchodzi się przez dwadzieścia dziewięć stopni, stąd w dawnych czasach była też nazywana przez odwiedzających Kair kościołem stopni[2].

Przyjmuje się, że kościół Zawieszony jest pierwszą świątynią koptyjską zbudowaną w formie bazyliki za patriarchatu koptyjskiego papieża Izaaka z Aleksandrii (689-692). Jest siedzibą papieża Aleksandrii, przywódcy duchowego chrześcijan koptyjskich.

Architektura[edytuj]

Wejście prowadzi po schodach do przedsionka, wzniesionego w XIX wieku. Nad korytarzem zlokalizowane są pomieszczenia dla mnichów. Nawa główna oddzielona jest kolumnami od naw bocznych, które dawniej zdobiły wizerunki świętych. Za XIII-wieczną marmurową amboną znajdują się trzy prezbiteria. Przed amboną wznosi się trzynaście kolumn, reprezentujących Jezusa i dwunastu apostołów. Typowy dla kościołów koptyjskich jest fakt, że jedna z kolumn, reprezentująca Judasza, jest czarna, zaś inna (reprezentująca św. Tomasza) jest szara[3].

Przypisy

  1. Egipt: Wiszący kościół El Muallaqa, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie
  2. Wiszący Kościół w Kairze
  3. Egipt, seria: Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2006, str. 186-187