Wiszący Kościół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiszący Kościół
Wiszący Kościół w Kairze jest najbardziej znaną świątynią koptyjską, której początki datowane są na przełom III/IV w.
Wiszący Kościół w Kairze jest najbardziej znaną świątynią koptyjską, której początki datowane są na przełom III/IV w.
Państwo  Egipt
Miejscowość Kair
Wyznanie ortodoksyjne
Kościół Koptyjski Kościół Ortodoksyjny
Wezwanie Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Wiszący Kościół
Wiszący Kościół
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wiszący Kościół
Wiszący Kościół
Ziemia 30°N 31°E/30,005400 31,230100

Koptyjski kościół NMP w Kairze znany także pod nazwą Wiszący Kościół lub Kościół "Zawieszony"[1] (arab. الكنيسة المعلقة = Al-Kanisa al-Mu'allaka) – jeden z najstarszych w Egipcie, którego historia datowana jest na koniec III wieku[2]. Nazwa Wiszący (Zawieszony) Kościół wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem przez bramę, wiodącej do Fortecy Babilońskiej, rzymskiej fortecy w starym koptyjskim Kairze. Do świątyni wchodzi się przez dwadzieścia dziewięć stopni, stąd w dawnych czasach była też nazywana przez odwiedzających Kair "Kościołem stopni"[3].

Przyjmuje się, że kościół "Al-Mu'allaka" jest pierwszą świątynią koptyjską, zbudowaną w formie bazyliki, za patriarchatu koptyjskiego papieża Izaaka z Aleksandrii (689-692). Jest siedzibą papieża Aleksandrii, przywódcy duchowego chrześcijan koptyjskich.

Architektura[edytuj]

Wejście prowadzi po schodach do przedsionka, wzniesionego w XIX wieku. Nad korytarzem zlokalizowane są pomieszczenia dla mnichów. Nawa główna oddzielona jest kolumnami od naw bocznych, które dawniej zdobiły wizerunki świętych. Za XIII-wieczną marmurową amboną znajdują się trzy prezbiteria. Przed amboną wznosi się trzynaście kolumn, reprezentujących Jezusa i dwunastu apostołów. Typowy dla kościołów koptyjskich jest fakt, że jedna z kolumn, reprezentująca Judasza, jest czarna, zaś inna (reprezentująca św. Tomasza) jest szara[4].

Przypisy