Wiszący Kościół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiszący Kościół
Ilustracja
Wiszący Kościół w Kairze jest najbardziej znaną świątynią koptyjską, której początki datowane są na przełom III/IV w.
Państwo  Egipt
Miejscowość Kair
Wyznanie ortodoksyjne
Kościół Koptyjski Kościół Ortodoksyjny
Wezwanie Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Wiszący Kościół
Wiszący Kościół
30°N 31°E/30,005400 31,230100

Koptyjski kościół NMP w Kairze znany także pod nazwą Wiszący Kościół lub Kościół "Zawieszony"[1] (arab. الكنيسة المعلقة = Al-Kanisa al-Mu'allaka) – jeden z najstarszych w Egipcie, którego historia datowana jest na koniec III wieku[2]. Nazwa Wiszący (Zawieszony) Kościół wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem przez bramę, wiodącej do Fortecy Babilońskiej, rzymskiej fortecy w starym koptyjskim Kairze. Do świątyni wchodzi się przez dwadzieścia dziewięć stopni, stąd w dawnych czasach była też nazywana przez odwiedzających Kair "Kościołem stopni"[3].

Przyjmuje się, że kościół "Al-Mu'allaka" jest pierwszą świątynią koptyjską, zbudowaną w formie bazyliki, za patriarchatu koptyjskiego papieża Izaaka z Aleksandrii (689-692). Jest siedzibą papieża Aleksandrii, przywódcy duchowego chrześcijan koptyjskich.

Architektura[edytuj]

Wejście prowadzi po schodach do przedsionka, wzniesionego w XIX wieku. Nad korytarzem zlokalizowane są pomieszczenia dla mnichów. Nawa główna oddzielona jest kolumnami od naw bocznych, które dawniej zdobiły wizerunki świętych. Za XIII-wieczną marmurową amboną znajdują się trzy prezbiteria. Przed amboną wznosi się trzynaście kolumn, reprezentujących Jezusa i dwunastu apostołów. Typowy dla kościołów koptyjskich jest fakt, że jedna z kolumn, reprezentująca Judasza, jest czarna, zaś inna (reprezentująca św. Tomasza) jest szara[4].

Przypisy