Kościół Zawieszony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wiszący Kościół)
Skocz do: nawigacja, szukaj
kościół Zawieszony
Ilustracja
Kościół Zawieszony w Kairze jest najbardziej znaną świątynią koptyjską, której początki datowane są na przełom III/IV w.
Państwo  Egipt
Miejscowość Kair
Wyznanie ortodoksyjne
Kościół Koptyjski Kościół Ortodoksyjny
Wezwanie Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
kościół Zawieszony
kościół Zawieszony
30°N 31°E/30,005400 31,230100

Kościół Zawieszony (arab. الكنيسة المعلقة, Al-Kanisa al-Mu'allaka), kościół Najświętszej Marii Pannykoptyjski kościół w Kairze, jeden z najstarszych w Egipcie, którego historia datowana jest na koniec III wieku[1].

Nazwa kościół Zawieszony wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem przez bramę, wiodącej do Fortecy Babilońskiej, rzymskiej fortecy w starym koptyjskim Kairze. Do świątyni wchodzi się przez dwadzieścia dziewięć stopni, stąd w dawnych czasach była też nazywana przez odwiedzających Kair kościołem stopni[2].

Przyjmuje się, że kościół Zawieszony jest pierwszą świątynią koptyjską zbudowaną w formie bazyliki za patriarchatu koptyjskiego papieża Izaaka z Aleksandrii (689-692). Jest siedzibą papieża Aleksandrii, przywódcy duchowego chrześcijan koptyjskich.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wejście prowadzi po schodach do przedsionka, wzniesionego w XIX wieku. Nad korytarzem zlokalizowane są pomieszczenia dla mnichów. Nawa główna oddzielona jest kolumnami od naw bocznych, które dawniej zdobiły wizerunki świętych. Za XIII-wieczną marmurową amboną znajdują się trzy prezbiteria. Przed amboną wznosi się trzynaście kolumn, reprezentujących Jezusa i dwunastu apostołów. Typowy dla kościołów koptyjskich jest fakt, że jedna z kolumn, reprezentująca Judasza, jest czarna, zaś inna (reprezentująca św. Tomasza) jest szara[3].

Renowacja[edytuj | edytuj kod]

Kościół, podobnie jak inne zabytki znajdujące się na gęsto zaludnionych obszarach i ucierpiał poważnie z powodu zanieczyszczenie powietrza, wysokiego poziomu wód gruntowych, wysokiej wilgotności, wycieku wody z przestarzałych i zniszczonych systemów kanalizacyjnych zainstalowanych 100 lat temu, nie wspominając o trzęsieniu ziemi z 1992 roku, które zwiększyło liczbę pęknięć na ścianach i fundamentach kościoła. Również fragmenty drewnianego sufitu kościoła były mocno zadymione. W 1997 roku Najwyższa Rada Starożytności (SCA) rozpoczęła kompleksowy projekt odbudowy w celu zachowania koptyjskiego sanktuarium w Egipcie i przywrócenia mu pierwotnej świetności. Podczas prac renowacyjnych dokonano kilku odkryć. Wśród nich była brama wejściowa do twierdzy babilońskiej i jej przedłużenie pod kościołem, labirynt podziemnych korytarzy, schodów wcześniej używanych do ucieczki z wnętrza kościoła na ulicę[4].

W 2014 roku kościół został otwarty przez premiera Ibrahima Mahlaba i Towadrosa II po 16 latach prac konserwatorskich. Koszt wyniósł 101 milionów, przywracając budynkowi z IV wieku jego pierwotny wygląd. Prace konserwatorskie były prowadzone w trzech fazach, wpierw zmniejszono wyciek wody i wzmocniono fundamenty kościoła oraz znajdującą się pod nim fortecę, aby uchronić je przed ewentualnymi przyszłymi uszkodzeniami. Ściany zostały wzmocnione, brakujące i uszkodzone kamienie zostały wymienione, a mury oczyszczone i odsolone. Dekoracje i ikony kościoła zostały również poddane renowacji we współpracy z rosyjskimi ekspertami. Zainstalowano również nowe systemy oświetleniowe i wentylacyjne[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Egipt: Wiszący kościół El Muallaqa, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie
  2. Wiszący Kościół w Kairze
  3. Egipt, seria: Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2006, str. 186-187
  4. Old Cairo's Hanging Church restored online Dostęp 3.12.2017
  5. Egypt's 'Hanging Church' officially inaugurated Saturday online Dostęp 3.12.2017