Witalij Kim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witalij Kim
Віталій Кім
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Witalij Ołeksandrowycz Kim

Data i miejsce urodzenia

13 marca 1981
Mikołajów

Gubernator obwodu mikołajowskiego
Okres

od 25 listopada 2020

Przynależność polityczna

Sługa Ludu

Poprzednik

Heorhij Reszetiłow (p.o.)

Odznaczenia
Order Bohdana Chmielnickiego III klasy (Ukraina)

Witalij Ołeksandrowycz Kim (ukr. Віталій Олександрович Кім; ur. 13 marca 1981 roku w Mikołajowie[1]) – ukraiński samorządowiec, od 2020 roku gubernator obwodu mikołajowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem trenera koszykówki, który był zawodnikiem młodzieżowej reprezentacji ZSRR[1]. Ukończył Gimnazjum nr 2 w Mikołajowie[2]. Uzyskał także licencjat z ekonomii przedsiębiorstw na Narodowym Uniwersytecie Przemysłu Okrętowego im. Admirała Makarowa (ukr. Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова)[2]. Na tym samym uniwersytecie rozpoczął także studia podyplomowe z administracji publicznej[2].

Od 1998 roku pracował jako dyrektor finansowy w różnych przedsiębiorstwach[2]. W 2015 roku został dyrektorem departamentu analitycznego Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy[1]. Był także założycielem grupy firm deweloperskich zajmującej się budową osiedli w Mikołajowie[3].

W wyborach prezydenckich w 2019 roku był wolontariuszem w sztabie Sługi Ludu[3]. W wyborach samorządowych w 2020 roku kandydował do Rady Miasta Mikołajowa z list Sługi Ludu[2]. Kierował także sztabem wyborczym tejże partii[2]. 25 listopada 2020 roku prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Kima gubernatorem Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Państwowej[1][4].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Juliją Kim, wraz z którą ma troje dzieci: dwie córki – Jewheniję i Ołeksandrę oraz syna Rusłana[1]. Kim deklaruje znajomość języków obcych: angielskiego, koreańskiego i francuskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]