Witold Chmielewski (plastyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witold Andrzej Chmielewski (ur. 27 sierpnia 1949 w Toruniu) – polski artysta plastyk, profesor sztuk pięknych specjalizujący się w malarstwie.

W 1968 ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bydgoszczy, po czym odbył służbę wojskową w Wojskowej Kolumnie Transportu Samochodowego (1968-1970). W latach 1970-1975 studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Od ukończeniu studiów pracuje na UMK, w latach 1981-1982 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. W 1983 roku otworzył przewód kwalifikacyjny na stanowisko adiunkta, a w 2001 roku otrzymał tytuł profesora oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK.

Zajmował się scenografią teatralną i telewizyjną, jest twórcą realizacji wystawienniczych, małej architektury, wnętrz oraz promocji i reklamy wizualnej, animatorem kultury, autorem publikacji w wydawnictwach naukowych i artystycznych. Zajmował się również działalnością publicystyczną, m.in. na łamach lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej". Był inicjatorem powołania na Wydziale Sztuk Pięknych UMK kierunku Edukacja Artystyczna.

Członek "Grupy Działania" oraz "Grupy 111". Jest także współautorem projektu Małe ojczyzny (promującego lokalne inicjatywy kulturowe i edukacyjne) oraz działań wokół jego realizacji w ramach Fundacji Kultury (wraz z Izabellą Cywińską i Stefanem Starczewskim).

Ma synów Jacka oraz Jana. Bratem Witolda Chmielewskiego jest Bogdan Chmielewski, również artysta plastyk.

Twórczość artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Autor, współautor i uczestnik wystaw i wydarzeń artystycznych, m.in.
Scenografia teatralna i telewizyjna. m.in.
Komisarz i dyrektor artystyczny m.in.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Kalembka (red.): Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-2004. Materiały do biografii. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 137-138. ISBN 83-231-1988-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]