Wives and Daughters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żony i córki
Wives and Daughters
Autor Elizabeth Gaskell
Typ utworu saga rodzinna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 18641866
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2014
Wydawca Wyd. Świat Książki
Przekład Katarzyna Kwiatkowska

Wives and Daughters – powieść Elizabeth Gaskell, początkowo publikowana w częściach w czasopiśmie Cornhill Magazine od sierpnia 1864 do stycznia 1866. Gdy Gaskell zmarła nagle w 1865, powieść nie była całkowicie ukończona i zakończenie dopisał Frederick Greenwood. Historia, której akcja dzieje się w latach 30. XIX wieku na angielskiej prowincji, obraca się wokół Molly Gibson, jedynej córki owdowiałego lekarza.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Matka Molly zmarła wiele lat wcześniej, a dziewczynka została wychowana przez ojca i służących. Na początku powieści Molly jedzie z wizytą do Hamleyów z Hamley Hall, arystokratycznej rodziny, której korzenie sięgają średniowiecza, jednak która nie jest już tak bogata jak niegdyś. W pani Hamley Molly znajduje niemalże zastępczą matką, zaprzyjaźnia się również z młodszym synem Hamleyów, Rogerem. Molly jest świadoma tego, że jako córka lekarza, nie jest odpowiednią partią dla żadnego z synów Hamleyów.

W tym czasie ojciec Molly decyduje ponownie się ożenić, przede wszystkim po to, by zapewnić Molly towarzyszkę i osobę, która będzie mogła udzielać matczynych rad. Zwykle posłuszna Molly nie potrafi jednak porozumieć się z macochą, za to zaprzyjaźnia się z Cynthią, przyrodnią siostrą i rówieśniczką. Dziewczęta są skrajnie różne od siebie - Cynthia jest o wiele bardziej światowa i buntownicza od naiwnej i niezgrabnej Molly. Cynthia pobierała edukację we Francji i stopniowo staje się widoczne, że jej przeszłość kryje jakąś tajemnicę.

Pani Gibson nieskutecznie stara się zaaranżować małżeństwo Cynthii z Osbornem Hamleyem, dziedzicem Hamley Hall. To jednak Roger zakochuje się w Cynthii i oświadcza się jej, a ona go przyjmuje, nalegając przy tym, by ich zaręczyny pozostały w tajemnicy, póki Roger nie wróci z wyprawy do Afryki. Jednocześnie Molly zmaga się z rosnącym uczuciem do Rogera i odkrywa że Osborne, tak jak Cynthia, również ma pewną tajemnicę.

Choroba i śmierć w Hamley Hall sprawiają, że sekrety wychodzą na jaw, lecz jednocześnie inne zostają bardziej owiane tajemnicą. Molly uświadamia sobie, że równowaga jej świata została zachwiana i tylko ona może wszystko naprawić.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

W 1999 BBC nakręciło miniserial w czterech odcinkach, do którego scenariusz napisał Andrew Davies. W produkcji zagrały takie talenty, jak: Justine Waddell, Bill Paterson, Francesca Annis, Keeley Hawes, Rosamund Pike, Tom Hollander, Anthony Howell, Michael Gambon, Penelope Wilton, Barbara Flynn, Deborah Findlay, Iain Glen, Barbara Leigh-Hunt i Ian Carmichael.

Tłumaczenia na język polski[edytuj | edytuj kod]

Powieść ukazała się w 2014 w tłumaczeniu Katarzyny Kwiatkowskiej (Wyd. Świat Książki).