Wizerunki królów polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pocztu królów polskich autorstwa Aleksandra Lessera. Zobacz też: inne poczty.
Aleksander Lesser – autor pocztu

Wizerunki królów polskich – jeden z pocztów królów polskich, czarno-biały cykl portretów władców Polski narysowany przez Aleksandra Lessera[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cykl powstał w latach 1858–1860. Chronologicznie powstał po poczcie królów polskich autorstwa Marcello Bacciarellego oraz przed bardziej obecnie znanym pocztem królów i książąt polskich autorstwa Jana Matejki. Cykl Lessera wydany został w formie litografowanego albumu pod tytułem „Królowie polscy, wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra Lessera”, z litografiami Władysława Walkiewicza. Publikacja wydana została pod zaborem rosyjskim w 1860 w Warszawie, z objaśniającym tekstem historycznym napisanym przez Juliana Bartoszewicza[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Cykl zawiera 43 czarno-białe grafiki portretów królów i władców polskich od Mieszka I do Stanisława II Augusta, dodając do nich także trzech carów Rosji Mikołaja I, Aleksandra I oraz Aleksandra II którzy nominalnie posiadali po rozbiorach Polski tytuły polskich królów[1]:


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Julian Bartoszewicz: Wizerunki królów polskich. Warszawa: wydane nakładem Zakładu Artystyczno-Litograficznego A. Dzwonkowskiego i S-ki, 1861.