Wizja po kazaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizja po kazaniu
Ilustracja
Autor Paul Gauguin
Rok wykonania 1888
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 73 × 92 cm
Muzeum National Gallery of Scotland

Wizja po kazaniu (1888) - obraz autorstwa Paula Gauguina, znany też pod tytułem Walka Jakuba z aniołem. Obecnie znajduje się w National Gallery of Scotland w Edynburgu.

Obraz ten uznawany jest za dowód przejścia Gauguina od impresjonizmu do symbolizmu. Jest to też pierwszy obraz namalowany przez Gauguina w stylu określanym jako syntetyzm. Został przez autora ofiarowany proboszczowi w miasteczku Nizon, jednak ten nie przyjął daru.

W obrazie współistnieją dwa światy: rzeczywisty (reprezentowany przez klęczące na pierwszym planie Bretonki) i fantastyczny (biblijna walka Jakuba z aniołem). Widoczne są w nim wpływy malarstwa japońskiego. Pozycja, w jakiej znajdują się Jakub i anioł naśladuje obrazy Hokusaiego, ponadto, podobnie jak w japońskich obrazach, scena została ukazana z góry. Brak w obrazie tradycyjnej perspektywy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gabriele Crepaldi, Hanna Cieśla (tłumaczenie): Gauguin. Warszawa: HPS, 2006, s. 44,45. ISBN 83-60529-05-1.
  • Stefano Zuffi, Francesca Castria, Anna Wieczorek-Niebielska (tłumaczenie): Malarstwo Nowoczesne. Od romantyzmu do awangardy XX wieku. Warszawa: Arkady, 2001, s. 166. ISBN 83-213-4110-1.