Wodaabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobiety z plemienia Wodaabe

Wodaabe - jeden z ludów Afryki należący do grupy etnicznej Fulbe.

Wodaabe żyją jako wędrowni pasterze (koczownicy). Wędrują wzdłuż południowej granicy Sahary.

Napisy naskalne z centralnej części Sahary sprzed ok. 5000 lat dowodzą ich obecności już w epoce kamienia. Rytm życia Wodaabe podporządkowany jest potrzebom ich długorogiego bydła zebu, którego hodowla i pielęgnacja jest bardzo pracochłonna. Niechętnie sprzedają swoje zwierzęta a ubój odbywa się niezwykle rzadko. Odżywiają się głównie mlekiem i zebranymi roślinami. Pogardzani przez wszystkie sąsiednie grupy etniczne są nazywani Bororo tzn. Zaniedbani Pasterze. Sami nazywają siebie Wodaabe co oznacza „tabu czystości”. W odróżnieniu od innych plemion Afryki nie mają zhierarchizowanej struktury społecznej.

Autorytet Ardo* opiera się tylko na ich doświadczeniu życiowym. Mogą oni udzielać rad, ale nie rozkazów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu, na koniec pory deszczowej odbywa się kilku-dniowy konkurs piękności[1] na którym spośród około tysiąca tańczących młodych mężczyzn ustrojonych w barwne stroje, kolorowo pomalowane twarze i bransolety. Najpiękniejszy wybierany jest przez młode dziewczyny z plemion.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. National Geographic - Traveller. Warszawa: Wydawnictwo G+J RBA sp. z o.o.& Co. Spółka komandytowa, czerwiec/lipiec, s. 28. ISSN 1507-5966-323357.