Wodnik krzywodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wodnik krzywodzioby
Diaphorapteryx hawkinsi
Forbes, 1892
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd żurawiowe
Rodzina chruściele
Rodzaj Diaphorapteryx
Forbes, 1892
Gatunek wodnik krzywodzioby
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Wodnik krzywodzioby[2] (Diaphorapteryx hawkinsi) – gatunek wymarłego ptaka z rodziny chruścieli (Rallidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Diaphorapteryx. Był gatunkiem endemicznym Wysp Chatham (Nowa Zelandia).

Wiadomo, że występował na dwóch największych wyspach archipelagu: Chatham i Pitt. Znany jest jedynie z pozostałości szkieletu znalezionych na składowisku odpadów rdzennej, polinezyjskiej ludności tych wysp – Moriori.

Ptak ten mierzył ok. 40 cm długości i ważył ok. 2 kg. Był głównie owadożerny.

Długo sądzono, że ten gatunek wymarł przed przybyciem Europejczyków na ten archipelag, jednak współczesne dowody wykazują, że mógł wyginąć znacznie później.

Angielski zoolog i bankier lord Walter Rothschild w jednym z listów z 1895 r. opisywał wygląd, zachowanie i metody polowań Moriori odnoszące się do tego gatunku. Z treści listu można domniemać (choć nie jest to w zupełności pewne), że ptak mógł przetrwać do końca XIX w.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International 2012, Diaphorapteryx hawkinsi [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-09-14] (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Rallidae Rafinesque, 1815 - chruściele - Rails and Coots (wersja: 2019-10-12). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2019-10-18].