Wodnikowe Wzgórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wodnikowe Wzgórze
Watership Down
Autor

Richard Adams

Tematyka

fantasy

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

listopad 1972

Wydawca

Rex Collings

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1982

Wydawca

Państwowy Instytut Wydawniczy

Przekład

Krystyna Szerer

poprzednia
brak
następna
Opowieści z Wodnikowego Wzgórza

Wodnikowe Wzgórze (ang. Watership Down) – powieść fantastyczna brytyjskiego pisarza Richarda Adamsa. Książka, wydana w 1972 r. przez wydawnictwo Rex Collings, w Polsce została opublikowana w 1982 r. przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Współczesna Proza Światowa. Tłumaczem powieści była Krystyna Szerer.

Opowiada historię grupy królików, które zmuszone są opuścić swoją królikarnię i wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca zamieszkania, przeżywając przy tym rozmaite przygody i trudności. Tytułowe "Wodnikowe Wzgórze" to miejsce, w którym ostatecznie osiedlają się króliki, usytuowane na północy hrabstwa Hampshire w Anglii. Króliki, bohaterowie historii, mają swe imiona, strukturę społeczną, język, mitologię, przysłowia, tworzą także poezję. W dążeniu do celu współpracują z innymi zwierzętami, wykorzystują także ludzi i wytwory techniki.

Powieść jest zbiorem historii opowiadanych przez autora jego córkom. Po początkowych trudnościach ze znalezieniem wydawcy, Wodnikowe Wzgórze wydało niewielkie wydawnictwo Rex Collings. Powieść odniosła wielki sukces i została przetłumaczona na wiele innych języków, w tym na język polski. Została także zekranizowana w formie filmu (1978) i serialu animowanego (1999–2001); na jej podstawie powstało także przedstawienie teatralne.

Autor został nagrodzony Medalem Carnegie oraz nagrodą Guardian Children’s Fiction Prize, przyznawaną przez dziennik The Guardian.

W 1996 r. Adams opublikował książkę Tales from Watership Down, nawiązującą do Wodnikowego Wzgórza (wydaną w Polsce w 1998 r. pod tytułem Opowieści z Wodnikowego Wzgórza w tłumaczeniu Pawła Kruka przez wydawnictwo Zysk i S-ka).