Wodnikowe Wzgórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: Wodnikowe Wzgórze (film) i Wodnikowe Wzgórze (serial animowany).
Wodnikowe Wzgórze
Watership Down
Autor Richard Adams
Tematyka fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania listopad 1972
Wydawca Rex Collings
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1982
Wydawca Państwowy Instytut Wydawniczy
Przekład Krystyna Szerer

Wodnikowe Wzgórze (ang. Watership Down) – powieść fantastyczna brytyjskiego pisarza Richarda Adamsa. Książka, wydana w 1972 r. przez wydawnictwo Rex Collings, w Polsce została opublikowana w 1982 r. przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Współczesna Proza Światowa. Tłumaczem powieści była Krystyna Szerer.

Opowiada historię grupy królików, które zmuszone są opuścić swoją królikarnię i wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca zamieszkania, przeżywając przy tym rozmaite przygody i trudności. Tytułowe "Wodnikowe Wzgórze" to miejsce, w którym ostatecznie osiedlają się króliki, usytuowane na północy hrabstwa Hampshire w Anglii. Króliki, bohaterowie historii, mają swe imiona, strukturę społeczną, język, mitologię, przysłowia, tworzą także poezję. W dążeniu do celu współpracują z innymi zwierzętami, wykorzystują także ludzi i wytwory techniki.

Powieść jest zbiorem historii opowiadanych przez autora jego córkom. Po początkowych trudnościach ze znalezieniem wydawcy, Wodnikowe Wzgórze wydało niewielkie wydawnictwo Rex Collings. Powieść odniosła wielki sukces i została przetłumaczona na wiele innych języków, w tym na język polski. Została także zekranizowana w formie filmu (1978) i serialu animowanego (1999-2001); na jej podstawie powstało także przedstawienie teatralne.

Autor został nagrodzony Medalem Carnegie oraz nagrodą Guardian Children's Fiction Prize, przyznawaną przez dziennik The Guardian.

W 1996 r. Adams opublikował książkę Tales from Watership Down, nawiązującą do Wodnikowego Wzgórza (wydaną w Polsce w 1998 r. pod tytułem Opowieści z Wodnikowego Wzgórza w tłumaczeniu Pawła Kruka przez wydawnictwo Zysk i S-ka).