Wodnikowe Wzgórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: Wodnikowe Wzgórze (film) i Wodnikowe Wzgórze (serial animowany).

Wodnikowe Wzgórze (ang. Watership Down) – powieść fantastyczna dla dzieci i młodzieży brytyjskiego pisarza Richarda Adamsa. Książka, wydana w 1972 r. przez wydawnictwo Rex Collings, w Polsce została opublikowana w 1982 r. przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Współczesna Proza Światowa. Tłumaczem powieści była Krystyna Szerer.

Opowiada historię grupy królików, które zmuszone są opuścić swoją królikarnię i wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca zamieszkania, przeżywając przy tym rozmaite przygody i trudności. Tytułowe "Wodnikowe Wzgórze" to miejsce, w którym ostatecznie osiedlają się króliki, usytuowane na północy hrabstwa Hampshire w Anglii. Króliki, bohaterowie historii, mają swe imiona, strukturę społeczną, język, mitologię, przysłowia, tworzą także poezję. W dążeniu do celu współpracują z innymi zwierzętami, wykorzystują także ludzi i wytwory techniki.

Powieść jest zbiorem historii opowiadanych przez autora jego córkom. Po początkowych trudnościach ze znalezieniem wydawcy, Wodnikowe Wzgórze wydało niewielkie wydawnictwo Rex Collings. Powieść odniosła wielki sukces i została przetłumaczona na wiele innych języków, w tym na język polski. Została także zekranizowana w formie filmu (1978) i serialu animowanego (1999-2001); na jej podstawie powstało także przedstawienie teatralne.

Autor został nagrodzony Medalem Carnegie oraz nagrodą Guardian Children's Fiction Prize, przyznawaną przez dziennik The Guardian.

W 1996 r. Adams opublikował książkę Tales from Watership Down, nawiązującą do Wodnikowego Wzgórza (wydaną w Polsce w 1998 r. pod tytułem Opowieści z Wodnikowego Wzgórza w tłumaczeniu Pawła Kruka przez wydawnictwo Zysk i S-ka).