Wodospad Czarownic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wodospad Czarownic
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Wysokość

14 m

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wodospad Czarownic”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wodospad Czarownic”
Ziemia49°46′42,2″N 20°58′38,9″E/49,778389 20,977472

Wodospad Czarownic lub Wodospad Ciężkowickiwodospad w Wąwozie Ciężkowickim, zwanym też Wąwozem Czarownic w miejscowości Ciężkowice w województwie małopolskim. Znajduje się w mezoregionie Pogórze Ciężkowickie i stanowi dużą atrakcję turystyczną[1].

Dojście do Wąwozu Ciężkowickiego (Wąwozu Czarownic) i Wodospadu Czarownic znajduje się po lewej stronie drogi z Ciężkowic do Staszkówki. Przy wejściu do wąwozu jest niewielki parking, miejsce biwakowe dla turystów i drewniana brama. Do wąwozu prowadzi niebieski szlak turystyczny. Jest to ten sam szlak, który prowadzi przez rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto – znajduje się ono zaraz po prawej stronie wymienionej drogi. Do Wąwozu Czarownic prowadzi ścieżka schodząca w dół i zabezpieczona poręczami. Wąwóz zaczyna się zaraz za kładką na dopływie potoku Ostruszanka. Po przejściu około 45 kończy się on pionową ścianą skalną o wysokości kilkunastu metrów, z której spada wodospad[2].

Jest to wodospad schodkowy, mający dwa progi zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Łącznie ma wysokość 14 m. Z wąwozu widoczny jest tylko dolny próg, górna część wodospadu jest niewidoczna. Spadająca z progów woda wyrzeźbiła w piaskowcach typowe kotły eworsyjne[2]. Ilość spadającej wody jest niewielka, czasami przy dłuższej suszy strumyk w ogóle wysycha. Wrażenie robi jednak wysokość wodospadu i gołe skalne ściany jaru. Szczególnie efektownie wodospad wygląda po większych ulewach. W zimie tworzy się na nim lodospad[1].

Nazwa wodospadu związana jest z legendą, według której w wąwozie tym czarownice wraz z diabłami odprawiają swoje sabaty[1].

Wąwóz Ciężkowicki 4.jpg
Wąwóz Ciężkowicki 2.jpg
Wodospad Czarownic 2.jpg
Wąwóz Ciężkowicki PR10.JPG

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wiesław Szura, Wiesław Ziomek: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Tuchów: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. ISBN 978-837631-524-9.
  2. a b Renata Stadnik, Anna Waśkowska. Skalne atrakcje polskich Karpat. Cz., II. Pogórza. Wodospad Czarownic. [dostęp 2015-04-07].