Wojciech Łysiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Łysiak
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1959

Data śmierci

6 sierpnia 2021

doktor habilitowany nauk historycznych
Specjalność: stosunki międzynarodowe
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1987

Habilitacja

10 grudnia 1990

Uczelnia

Katolicki Uniwersytet Lubelski
Uniwersytet Rzeszowski

Wojciech Łysiak (ur. 1959, zm. 6 sierpnia 2021)[1]polski historyk, specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych, etnologii, etnografii, folklorystyce oraz antropologii kultury; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Poznaniu, Słupsku, Lublinie, Olsztynie i Rzeszowie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1959 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia na kierunku historia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył magisterium w 1983 roku. Następnie kontynuował dalsze kształcenie się w ramach studiów doktoranckich. Ponadto pracował jako asystent na swojej macierzystej uczelni w Instytucie Historii[2]. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii o specjalności folklorystyka na podstawie pracy pt. Wielkopolskie podanie wierzeniowe przełomu XIX i XX wieku, napisanej pod kierunkiem prof. Józefa Burszty[3]. Wraz z nowym tytułem awansował na stanowisko adiunkta. Już w 1990 roku Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności folklorystyka na podstawie rozprawy nt. Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski[4]. Wkrótce potem został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM[2].

Poza poznańską uczelnią pracował także w Instytucie Historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na początku XXI wieku przeniósł się do Tomaszowa Lubelskiego, obejmując tam kierownictwo Katedry Międzynarodowych Stosunków Kulturalnych i Badań Etnicznych na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II[2]. Był pracownikiem naukowym w Zakładzie Kulturoznawstwa w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego[5].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień na pograniczu historii i etnologii, głównie ze stosunkami międzynarodowymi, etnologią, etnografią, folklorystyką oraz antropologią kultury[2]. Do jego najważniejszych prac należą[6]:

 • Góra duchów. Zbiór dawnej prozy ludowej znad dolnej Warty i Obry, Gorzów Wielkopolski 1989.
 • Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski, Poznań 1992.
 • Mnisia Góra. Podania i bajki warciańsko-noteckiego międzyrzecza, Międzychód 1992.
 • Dawny humor ludowy Pomorza Zachodniego, Międzychód 1993.
 • Grody, zamki, kościoły. Legendy i podania z Pomorza Zachodniego, Międzychód 1995.
 • Wielka kontestacja. Folklor polityczny w PRL, Poznań 1998.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zmarł dr hab. Wojciech Łysiak. etnologia.amu.edu.pl/. [dostęp 2021-11-15].
 2. a b c d e Dr hab. Wojciech Łysiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2014-01-08].
 3. Wielkopolskie podanie wierzeniowe przełomu XIX i XX wieku w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
 4. Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
 5. Wykaz pracowników Zakładu Kulturoznawstwa na Instytucie Historii UR [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 6. Dane Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]