Wojciech Bąkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Bąkowski podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka w 2013 roku.

Wojciech Bąkowski (ur. 1979 w Poznaniu) – polski grafik, twórca rysunków, performance, eksperymentalnych filmów animowanych, muzyki alternatywnej, poeta. Jako artysta używa też zdrobniałej formy swojego imienia – Wojtek.

Wykształcenie i związki artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2005 r. uzyskał dyplom w zakresie audioperformance w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana. W 2004 r. założył grupę muzyczną „KOT”, w której pisze wszystkie teksty i muzykę. Jest też liderem zespołów muzycznych „Czykita” i „Niwea” oraz członkiem stowarzyszenia PINKPUNK. W 2007 r. wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim utworzył grupę artystyczną Penerstwo.

Twórczość plastyczna[edytuj | edytuj kod]

Cechą charakterystyczną jego rysunków i filmów jest celowe ubóstwo środków wyrazu. Rysunki wykonuje przeważnie długopisem na taśmie filmowej. Towarzyszą im lapidarne komentarze, również pisane odręcznie niebieskim długopisem, opisujące prozaiczne fakty z życia osiedla mieszkaniowego, równie ważne co strona graficzna. W pracach Bąkowskiego widać fascynację banalnymi faktami i przedmiotami, a także miejskim „penerstwem” (tj. marginesem społecznym w gwarze poznańskiej[1]), w czym zdradza podobieństwo do twórczości Mirona Białoszewskiego.

Pierwszą jego indywidualną wystawą była prezentacja rysunków i filmów animowanych zatytułowana „Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną” w 2008 r. w warszawskiej galerii Leto, powtórzona w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

W 2009 r. zdobył nagrodę „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank, jako najbardziej interesujący artysta młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat. W tym samym roku jego prace stanowiły część wystawy zbiorowej pt. „The Generational: Younger Than Jesus” w nowojorskim New Museum[2]. W tym samym roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.

W 2011 r. otrzymał nagrodę – Paszport „Polityki” za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu „artysta multimedialny”.

Twórczość muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Zespół „Kot”, którego jest założycielem, liderem i wokalistą, prezentuje muzykę alternatywną, połączoną z poezją i audioperformance. Cechą charakterystyczną zespołu jest posługiwanie się magnetofonami kasetowymi, których muzycy używają jak instrumentów. Rytmiczna melorecytacja wokalisty do akompaniamentu magnetofonów pozwala zaklasyfikować ten rodzaj muzyki do postrapu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. pener. Słownik gwary miejskiej Poznania. [dostęp 2012-12-01].
  2. The Generational: Younger Than Jesus (ang.). New Museum, 2009. [dostęp 2012-12-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]