Wojciech Kajtoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Kajtoch
Wojciech Kajtoch, fot. Andrzej Walter (2013)
Wojciech Kajtoch, fot. Andrzej Walter (2013)
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 19 kwietnia 1957
Kraków
Doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: socjolingwistyka
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Habilitacja 13 października 2009 – językoznawstwo
Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk

Wojciech Kajtoch (ur. 19 kwietnia 1957 w Krakowie) – polski literaturoznawca, językoznawca i prasoznawca, poeta, krytyk literacki, specjalista w dziedzinie polskiej literatury współczesnej i literatury fantastyczno-naukowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn krytyka i pisarza Jacka Kajtocha i poetki Anny Kajtochowej. W 1980 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim[1]; także absolwent Wyższych Kursów Literackich przy Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie (1987). W 1991 r. obronił doktorat na rusycystyce Uniwersytetu Warszawskiego, 13 października 2009 roku uzyskał habilitację w Instytucie Języka Polskiego PAN[1] w Krakowie. Długoletni licealny nauczyciel języka polskiego oraz pracownik krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych.

Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, gdzie od 2013 roku kieruje Zakładem Semiotyki i Historii Mediów Popularnych. W 2012 objął funkcję redaktora naczelnego „Zeszytów Prasoznawczych”.[potrzebny przypis]

Od 1976 zajmuje się krytyką literacką. Współpracował m.in. z krakowskimi: „Studentem”, „Pismem Literacko-Artystycznym”, „Życiem Literackim”, "Końcem Wieku", częstochowską „Galerią”; pisywał w prasie alternatywnej (np. lubelska „Ulica Wszystkich Świętych”). Był redaktorem krakowskiego almanachu literackiego "Proza, proza, proza..." (pierwsze 4 tomy: 1995, 1996, 1997, 1998). Jako językoznawca zajmuje się językami subkultur młodzieżowych (np. metalowców); jako prasoznawca – językiem prasy alternatywnej i tabloidów m.in. rozwijając metodę językowej analizy zawartości; jako krytyk i literaturoznawca - powieścią i poezją polską okresu PRL i późniejszą oraz fantastyką naukową, zwłaszcza autorstwa braci Strugackich. Poświęcił im monografię „Bracia Strugaccy (zarys twórczości)” (1993), w 2003 roku wydaną po rosyjsku i włączoną do XII tomu ich „Dzieł zebranych”.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Opracowania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wojciech Kajtoch w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2019-06-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]