Wojciech Klata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojciech Klata
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1976
Warszawa, Polska

Wojciech Klata (ur. 27 stycznia 1976 w Warszawie) – polski aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice działali w solidarnościowym podziemiu. Starszy brat Jan (ur. 1973) jest reżyserem teatralnym i dramaturgiem.

Do filmu trafił ze sceny młodzieżowego teatru „Kleks”, który prowadziła jego matka. Kiedy jeszcze chodził do „zerówki”, jego matka zabierała go na próby, aż wreszcie któregoś dnia zagrał w przedstawieniu Czerwonoskóry dżentelmen. Tu dostrzegł go Krzysztof Gradowski, który powierzył mu rolę ucznia ze Szkoły Przyszłości w filmie muzycznym dla dzieci Pan Kleks w kosmosie (1988).

Potem znalazł się w obsadzie serialu Banda Rudego Pająka (1988). Zdobył serca publiczności w filmie psychologicznym Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog I (1988) jako ukochany syn naukowca, który chciał wypróbować nowe łyżwy. Rola Grzesia w dramacie Macieja Dejczera 300 mil do nieba (1989) przyniosła mu nominację do nagrody Złotych Lwów Gdańskich za pierwszoplanową rolę męską na XV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Do zagrania roli Szlomy, podopiecznego Korczaka w biograficznym filmie wojennym Andrzeja Wajdy Korczak (1990) przekonała go matka, gdyż sam nie chciał pójść na zdjęcia próbne, a za zarobione pieniądze kupił sobie stację dysków do komputera Commodore. Pojawił się także w biograficznym dramacie wojennym Stevena Spielberga Lista Schindlera (Schindler’s List, 1993).

W latach 2004–2006 współtworzył teleturniej dla młodzieży TVP2 Burza Mózgów.

W 2006 roku był autorem i prowadzącym talk show Socjopaci (emisja w czwartki TVP Kultura), którego celem było ukazanie relacji pomiędzy gościem programu a społeczeństwem rozumianym zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Autorzy koncentrowali się nie tylko na problematyce dzieciństwa i młodości zaproszonego gościa, ale również na uniesieniach zbiorowych, problematyce narodu, misji służenia wspólnocie.

Na antenie TVP2 prowadził program System 09.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Współpraca reżyserska[edytuj | edytuj kod]

  • 1996: Panna Nikt (drugi asystent reżysera)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]