Wojciech Kowal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Kowal OMI (ur. 19 kwietnia 1960 w Przeworsku) – polski kapłan rzymskokatolicki, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej.

Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku, które ukończył w 1979. Wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Po sześcioletnich studiach w scholastykacie oblackim Obrze koło Wolsztyna, uwieńczonych magisterium z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, przyjął w 1986 święcenia kapłańskie.

Przez rok pracował jako wikariusz w oblackiej parafii w Iławie. Przez kolejne 4 lata studiował filozofię przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1991 uzyskał magisterium z filozofii przyrody - kosmologia. W latach 1991-1992 był wychowawcą klasy oraz nauczycielem religii, fizyki i filozofii w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Markowicach k/Inowrocławia. [1]

W 1992 rozpoczął studia - prawo kanoniczne na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie, gdzie uzyskał magisterium (University of Ottawa) w 1994 i licencjat z prawa kanonicznego (Saint Paul University), również w 1994. W 1997 obronił pracę doktorską (J.C.D., Saint Paul University, Ottawa; Ph.D., University of Ottawa).

Przez kolejny rok pracował jako kanclerz kurii diecezjalnej w archidiecezji Keewatin-Le Pas w północnej Kanadzie (Manitoba i Saskatchewan). Od 1998 jest wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie jako "associate professor" i wicedziekan Wydziału Prawa Kanonicznego. Dziedzinami jego specjalizacji są: interpretacja ustaw kościelnych, przywilej wiary, rekurs administracyjny, zagadnienia filozoficzne w prawie kanonicznym.[1]

O. Wojciech Kowal należy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Toronto), gdzie od 2002 jest radnym prowincjalnym. Od 1998 jest sędzią Kanadyjskiego Trybunału Apelacyjnego ds. Małżeńskich w Ottawie.[1] Od 1992 służy pomocą duszpasterską w polskim środowisku emigracyjnym parafii św. Jacka Odrowąża w Ottawie.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Understanding Canon 17 of the 1983 Code of Canon Law in Light of Contemporary Hermeneutics, Lewinston, The Edwin Mellen Press, 2000
 • Special Marriage Cases and Procedures: Ratifed and Non-Consummated Marriage, Pauline Privilege, Favour of the Faith, Separation of Spouses, Validation, Presumed Death, 4th rev. and updated ed., Faculty of Canon Law, Saint Paul University, Ottawa, 2008 (wspólnie z W.H. Woestmanem)
 • artykuły publikowane w czasopismach naukowych:
  • Studia canonica (Ottawa)
  • The Jurist (Washington, DC)
  • Folia canonica (Budapeszt)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • 100 lat Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 1911-2011. Księga Jubileuszowa, Przeworsk 2011, Wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, ​ISBN 978-83-61746-73-7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c o. Wojciech Kowal OMI. [dostęp 2012-05-02].