Wojciech Nentwig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Edmund Nentwig (ur. 23 kwietnia 1950 w Poznaniu) – polski dziennikarz, publicysta i animator życia muzycznego, dyrektor naczelny Filharmonii Poznańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Poznańską Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego, śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym. W 1972 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pracę magisterską pt. Problemy ochrony prawnej artystów muzyków wykonawców napisał pod kierunkiem Stanisława Sołtysińskiego).

W 1972 pracował w „Expressie Poznańskim”, od 1973 w „Głosie Wielkopolskim”, w którym w latach 1992–2003 był zastępcą redaktora naczelnego. Równocześnie w latach 1989–1991 pełnił funkcję wicedyrektora Orkiestry Kameralnej „Amadeus” Polskiego Radia. W czerwcu 2006 roku został dyrektorem naczelnym Filharmonii Poznańskiej.

Zajmował się publicystyką kulturalną, współpracował z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie prowadził audycję Bliżej gwiazd, a także z Radiem Merkury. Współpracował z czasopismami muzycznymi, m.in. „Ruchem Muzycznym” i miesięcznikiem „Studio”. Był redaktorem i współautorem książek Czwarta władza? Jak polskie media wpływają na opinię publiczną (1995) oraz Poznaniacy. Portretów kopa i trochę (tom I 1996, tom II 1997).

Scenarzysta i współautor filmów Legenda na strunach i Od legendy do legendy – o Henryku Wieniawskim i międzynarodowych konkursach jego imienia. Producent licznych płyt, w tym albumu z dziełami Henryka Wieniawskiego oraz Philharmonia Quartett Berlin.

W latach 2002–2012 był wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, następnie pozostał członkiem zarządu. Od 2008 do 2012 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego rady programowej Radia Merkury. Od 2011 do 2014 był wiceprzewodniczącym zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W 2012 powołany w skład rady ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw instytucji artystycznych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1], Krzyżem Kawalerskim Orderu Pro Merito Melitensi przyznanym przez Zakon Maltański oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kto jest kim w Poznaniu, Wyd. Itaka, Poznań 1997
  • Wojciech Nentwig. filharmoniapoznanska.pl. [dostęp 2015-02-18].