Przejdź do zawartości

Wojciech Omyła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bolesław Wojciech Omyła
Wojtek
sierżant sierżant
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1924
Warszawa

Data i miejsce śmierci

8 sierpnia 1944
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

AK Armia Krajowa

Jednostki

Batalion „Zośka”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920–1941)
Patrol z II plutonu "Alek". Pierwszy z lewej – Wojciech Omyła
Mogiła na Powązkach

Bolesław Wojciech Omyła ps. Wojtek (ur. 6 stycznia 1924[1] w Warszawie, zm. 8 sierpnia 1944 tamże) – sierżant, uczestnik powstania warszawskiego jako żołnierz II plutonu „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” Armii Krajowej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Syn Antoniego, zawodowego żołnierza i Zofii. Dzieciństwo spędził w Modlinie, gdzie jego ojciec był instruktorem w Centrum Wyszkolenia Saperów. W 1930 r. podjął naukę w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później został harcerzem 68. Męskiej Modlińskiej Drużyny im. Tadeusza Kościuszki. Od 1937 r. uczeń Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Koła Rodziny Wojskowej.

Od połowy września 1939 r. przebywał w Kowlu, stamtąd dostał się do Warszawy, a następnie wraz z rodziną znalazł się w Częstochowie. 7 lutego 1943 r. został zaprzysiężony w Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów, wprowadzony przez swojego przyjaciela Tadeusza Milewskiego.
Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego przyjechał do Warszawy z Częstochowy. Walczył w II plutonie „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. W powstaniu uczestniczył m.in. w zwycięskich dla strony polskiej walkach o zdobycie obozu „Gęsiówka”. Poległ 8. dnia powstania podczas walk na terenie cmentarza ewangelickiego na Woli. Miał 20 lat. Pochowany wraz z plutonowym Antonim Tropaczyńskim w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Zośka” na Wojskowych Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

|

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ISBN 83-11-09586-8