Wojciech Pijanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojciech Pijanowski
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1951
Warszawa
Zawód dziennikarz, prezenter telewizyjny, producent

Wojciech Pijanowski (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – polski prezenter telewizyjny, producent, szaradzista, autor wielu teleturniejów i łamigłówek. Gracz i działacz golfowy. Syn krytyka filmowego Lecha Pijanowskiego i aktorki Marii Broniewskiej (przybranej córki poety Władysława Broniewskiego).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1975 roku Wojciech Pijanowski wprowadził zmiany do teleturnieju Wielka gra, po których zasady gry znacznie odbiegły od angielskiego pierwowzoru, i które obowiązywały do końca istnienia tego teleturnieju.

W latach 80. razem z Krzysztofem Szewczykiem i Włodzimierzem Zientarskim współtworzył rozrywkowy program telewizyjny Jarmark. W 1992 roku sprowadził do Polski teleturniej Koło Fortuny i podjął się jego prowadzenia, co przyczyniło się do sławy jego i tego formatu telewizyjnego w Polsce. Po trzech latach na antenie i poprowadzeniu pięciuset odcinków "Koła Fortuny" zrezygnował, a na jego miejsce zatrudniono Pawła Wawrzeckiego a potem Stanisława Mikulskiego.

Wojciech Pijanowski pracował w takich stacjach telewizyjnych jak m.in.: TVP, TV 4, TV Centrum, TV Puls czy Tele 5. Oprócz pracy nad teleturniejami komentował także golfa dla stacji TV 4, prowadził również program "Godzina z Pijanowskim" w TV Centrum. Pod koniec 2004 planował otworzyć własną stację – "TV Fortuna" z ofertą programów rozrywkowych i teleturniejów, jednak do tego nie doszło.

Należy do Polskiego Związku Golfa.

W latach 2007–2008 był reżyserem i scenarzystą teleturnieju "Najgorszy polski kierowca" emitowanego w TV Puls. Obecnie jest współtwórcą programu Wideoteka dorosłego człowieka, razem z Marią Szabłowską oraz Krzysztofem Szewczykiem, z którym niegdyś prowadził program Jarmark.

Od czerwca 2016 pracuje w Radiu Pogoda.

Pomysłodawca i promotor literowej gry strategicznej Dictumix[1], dostępnej na platformach mobilnych.

Teleturnieje[edytuj | edytuj kod]

W swojej karierze telewizyjnej prowadził m.in. teleturnieje:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]