Wojciech Pogorzelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojciech Łuczaj-Pogorzelski
ilustracja
Imię i nazwisko Wojciech Łuczaj - Pogorzelski
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1962
Warszawa
Gatunki rock
Aktywność od 1979
Zespoły
Oddział Zamknięty

Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (ur. 25 lutego 1962[1]) – polski muzyk rockowy, kompozytor, założyciel, lider i gitarzysta zespołu Oddział Zamknięty.

W 1979 r. założył Oddział Zamknięty wraz z Krzysztofem Jaryczewskim. Jedyny muzyk, który brał udział we wszystkich nagraniach zespołu i zagrał wszystkie jego koncerty (z wyjątkiem okresu, w którym leczył złamanie ręki).

Wczesne dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Gdy miał 5–6 lat, brat cioteczny Bolek Karolczuk grał w małym kościółku w Górze Kalwarii podczas mszy rockowych. To był koniec lat 60., może początek 70. Jako maluch kiedyś przyszedł na takie nabożeństwo i został w kościele po jego zakończeniu. Po mszy chłopcy zawsze grali utwory The Shadows, Deep Purple. Gdy zobaczył, co się dziejei usłyszał, jakie piękne dźwięki wydaje gitara – a jeszcze w kościele był pogłos – to się zachwycił. Po powrocie do domu, prosił: „Bracie, ucz mnie gry”. ,,Coś tam mi pokazał. Niestety, jak wychodził z domu, to zamykał gitarę i wzmacniacz w szafie."

,,Układ był dobry, bo kuzyn Bolek grał na gitarze, a jego brat Bogdan był elektronikiem, robił wzmacniacze. Tylko nie za bardzo dawali mi grać."

Gdy miał sześć lat, przeprowadził się do Warszawy i dostał[2] od wujka mandolinę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 326. ​ISBN 83-7129-570-7
  2. Piotr Chmielewski: Jak nie gram, to latam (pol.). www.gorakalwaria.net. [dostęp 2011-05-111].