Wojciech Pogorzelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Łuczaj-Pogorzelski
Plik:Wojciech luczaj-pogorzelski oddzialzamkniety.png
Imię i nazwisko Wojciech Łuczaj - Pogorzelski
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1962
Warszawa
Instrumenty gitara
Gatunki rock
Zawód muzyk, kompozytor
Aktywność od 1978
Powiązania Pająki
Pastor Gang
A YA GORE
Zespoły
Oddział Zamknięty

Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (ur. 25 lutego 1962[1]) – polski muzyk rockowy, kompozytor, współzałożyciel, lider i gitarzysta zespołu Oddział Zamknięty. Jedyny muzyk, który brał udział we wszystkich nagraniach zespołu i zagrał wszystkie jego koncerty (z wyjątkiem okresu, w którym leczył złamanie ręki[potrzebny przypis]).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od lewej: Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Dariusz Kozakiewicz, Jan Borysewicz

Urodził się w Warszawie, gdzie również się kształcił. W wieku 5–6 lat zafascynował się grą na gitarze, gdyż jego brat cioteczny – Bolek Karolczuk grał wówczas w małym kościółku w Górze Kalwarii podczas tzw. mszy beatowych. Na przełomie lat 60. oraz 70. XX wieku, będąc dzieckiem brał udział w nabożeństwach zostając w kościele po ich zakończeniu. Po mszy chłopcy zawsze grali utwory zespołów The Shadows, a także Deep Purple.

W wieku sześciu lat zamieszkał w Warszawie na stałe. W tym samym czasie wujek sprezentował mu pierwszy instrument – mandolinę[2].

Karierę muzyczną jako gitarzysta solowy rozpoczął w zespole Pająki, gdzie poznał basistę Pawła Mścisławskiego. Po rozpadzie kapeli, w 1979 roku wraz z Krzysztofem Jaryczewskim, Jarosławem Szlagowskim oraz Pawłem Mścisławskim założył zespół Oddział Zamknięty.

Na przełomie lat 1981/82 współpracował z takimi artystami jak Piotr Pastor Buldeski (jako Pastor Gang), Martyna Jakubowicz czy Tadeusz Nalepa[3].

W 1989 roku Pogorzelski zawiesił działalność Oddziału na rzecz solowego projektu muzycznego pod szyldem A YA GORE. Rok później wyjechał do Mediolanu na zaproszenie EMI Music.

Za namową osób trzecich, w 1992 roku reaktywował Oddział Zamknięty grając z nim po dzień dzisiejszy. Pomimo licznych zmian personalnych jest jedynym członkiem grupy biorącym udział we wszystkich nagraniach oraz koncertach zespołu.

W 2018 roku muzyk obchodził 40-lecie pracy artystycznej[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Gnoiński, Encyklopedia Polskiego Rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 326, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
  2. Piotr Chmielewski: Jak nie gram, to latam (pol.). www.gorakalwaria.net. [dostęp 2011-05-11].
  3. Piotr K, Zabijać siebie - "...muzyka ,brawa ,wódka,zabawa...", To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 3 kwietnia 2007.
  4. Kasia Skrzyńska, [FOTORELACJA] Oddział Zamknięty – „Wola Porozumienia’80”, Muzykoholicy.com (pol.).
  5. Chłopcy Z Placu Broni - Odnalezione Piosenki Bogdana Łyszkiewicza, Discogs (ang.).